Cilde İyi Gelen Besinler Hangileri?

Ciltte meydana gelen oksidatif hasarı önleyen besinler, aynı zamanda besleyicilik ve yenileme özelliğine sahiptir. Cilt hücrelerinin kendine gelmesi, daha sıkı ve canlı görünmesi bu besinleri tüketmekle mümkündür.

Yeterli miktarda su tüketmenizin yanında doğru vitamin ve mineralleri alırsanız cildinizin görüntüsünden asla şikâyetçi olmazsınız. Çünkü cilt tertemiz ve yepyeni görünecek aynı zamanda ekstra bir bakıma ihtiyaç duymayacaktır.

Yüzünüzdeki Lekelerden Kurtulmak için Havuç Tüketmelisiniz

A vitamini bakımından en zengin besin olan havuç hem cilt hem de göz sağlığınız için önemlidir. Kozmetik firmalarının özellikle cilt lekelerinden arındırma amaçlı ürettiği kremlerde, havuç bulunmaktadır. Aynı zamanda evde, kendiniz de havucu maske ya da kür olarak tüketebilirsiniz.

Antioksidan içermesi nedeniyle cildin gençleşmesi ve gerginlik kazanmasını sağlayan havuç, ağız yoluyla alındığında fizyolojik faydaları da bulundurmaktadır. Havuç hem mideye hem de cilde olabildiğince yararlıdır ve bu yararı sayesinde yenilenmiş hissetmenize yardımcı olur. Havuç ile yapılan bu maskeye de göz atabilirsiniz. https://guzellikmaskeleri.com/kil-havuc-suyu-cilt-temizleme/

Yaşlanma Karşıtı Domates

İçinde bulundurduğu likopen maddesi ile domates, cildinizin yaşlanma ile savaşmasına yardımcı olacaktır. Gün içinde organik olarak tükettiğiniz 3 domates, cildinizin dengeli bir şekilde yenilenmesini sağlar. Sadece yiyerek değil aynı zamanda maske ve kürleriyle de faydalı bir besindir.

Hem zayıflama hem de cilt güzelliği konusunda en sağlıklı besinlerden biri olan domates, eğer tercih ederseniz suyu ile de faydalı bir yiyecektir. Günde bir bardak domates suyu içerseniz kolaylıkla zayıflayabilir aynı zamanda yüzünüzün daha genç görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ciltte ilk kırışıklıklar, göz çevresinde belirginleşmeye başlar. Yaşlılık lekeleri ve bu kırışıklıklara karşı tedbir almanız şarttır. Bunu da domates ve domates suyu ile yapabilirsiniz. Sağlıklı beslenmek için kullanacağınız her domates, tüm bu faydalarının yanında sizi zararlı güneş ışınlarından da koruyacaktır. Sunan Dumankaya’nın domates maskesini incelemek için sizi buraya alalım. Tıklayın.

Cildiniz İçin Balık Tüketmelisiniz

Omega 3 bakımından zengin olan balık çeşitleri, cildin tazeliğini korumasını sağlar. Lekeler, yaralar ve akneler gibi cilde zarar veren, kötü görünüm kazandıran sorunların çözümü, bu besin sayesindedir. Vücudun yara ya da leke gibi sorunları daha hızlı çözmesini sağlayan omega 3’tür.

Balık tüketiminiz arttığında, vücudunuza nem takviyesi yapmanız gerekmediğini fark edeceksiniz. Çünkü özellikle somon ya da tuna gibi omega3 yoğunluğu fazla olan balıklar, vücutta nem oranını kısa sürede arttırır. Ne kadar çok balık tüketirseniz vücudunuzun yenilenmesi için ihtiyaç duyduğu selenyum mineralini o kadar çok alırsınız.

Badem Cilt Sağlığı Açısından Önemlidir

Badem, vücudunuzu toksinlere karşı korur. Cilt hücrelerinizin beslenmesini ve sık kalmasını sağlar. Özellikle içerdiği yağ dengesi ile vücudunuzun hücre yapısının korunmasına katkıda bulunur.

Bademin bu denli faydalı olmasının temel nedeni, içeriğindeki E vitaminidir. E vitamini güzel bir cilt için çok önemlidir. Çünkü elastin liflerini güçlendirerek koruma sağlar. Gergin ve ışıltı sahibi bir cilde E vitamini ile daha kolay ulaşılır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler Olmazsa Olmazdır

Yalnızca cildiniz için değil, tüm vücut sağlığınız için yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelisiniz. En başta bağışıklık sisteminizin kuvvetli olmasını sağlar. Bu da her türlü hastalığa engeldir. Vücudunuzda herhangi bir hastalık olmadığında cildiniz, kendini daha rahat yenileyebilir. Çünkü ihtiyacınız olan mineral ve vitamini cilt sağlığı için ayırabilir.

Yeşil yapraklı sebzeler C vitamini le beraber ciddi demir desteği sağlar. Eğer eksik kalırsa o zaman kanda sorun yaşarsınız. Nihayetinde kan sorunu demek, cilt sorunu demektir. Demir değerleriniz düştüğünde yüzünüz erkenden çöker ve yaşlanırsınız. Erken yaşta kırışıklık ve lekelerle tanışmak zorunda kalırsınız. Bu nedenle kesinlikle her gün muhakkak iki öğün yeşil yapraklı sebze bulundurmalısınız.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Özge Bulut dedi ki:

    Cildiniz kuruysa polen tüketin. Polen maskesi de yapabilirsiniz. Yüzünüzün neme doyduğunu hissedeceksiniz.