Cilt Tiplerine Göre Nemlendirici Seçimi

Dünyada kabul görülen 3 farklı cilt tipi bulunur. Bu cilt tipleri normal, kuru ve yağlı ciltler olarak bilinmektedir. Her cilt tipi kendi içerisinde bazı farklılıklara sahip olduğundan ötürü yine kendine has bir cilt bakımı gerektirir. Doğru cilt bakımı ile yediden yetmişe herkesin cildi ışıldayabilir ve çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilir.

Normal Ciltler İçin Nemlendirici Seçimi

Normal ciltler için nemlendirici seçiminde genellikle mineral, su ve glikol içeren ürünleri tercih etmek gerekir. Normal ciltler için kullanılacak olan nemlendiricilerin içeriğinde vazelin bulunması ürünlerin etkisini arttırıcı niteliktedir. Bu tür maddeleri içeren nemlendiricilerin seçimi ve normal ciltler üzerinde kullanılması cilt yüzeyinde canlandırıcı etkiye sahip olup en etkin sonucun alınmasını sağlayacaktır.

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Seçimi

Doğru şekilde kullanılmayan kimyasal ürünler, sert hava koşulları ya da alkol ve sigara kullanımı gibi alışkanlıklar zaten kurumaya müsait bir yapısı bulunan ciltleri daha da kötüleştirebilir ve birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle kuru ciltler için krem seçimine ekstra dikkat edilmesi gereklidir. Kuru ciltler için en ideal nemlendiriciler cilt uzmanları tarafından önerilen ve cildi canlandırırken bir yandan da ölü hücreleri temizleyen maskelerdir. Bu maskelerin düzenli kullanımı kuru ciltli kişiler üzerinde etkili sonuçlar alınmasına imkan verir.

Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici Seçimi

Günümüzde birçok kişinin sahip olduğu cilt tipi olan yağlı ciltlerin temizliği kuru ve normal ciltlere göre daha zordur. Günde 3 kere temizlik gerektiren bu cilt tipinde temizleme sütleri ve tonikleri ideal seçimler olacaktır. Çok çabuk kirlenebilen yapıları ile bilinen yağlı ciltler için gözenekleri açan nemlendiriciler olabilecek en etkili bakım ürünlerindendir. Yağlı ciltler için doğal bir çözüm de kükürtlü sabun ile günlük temizliğinin yapılmasıdır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Cilt Tiplerine Göre Nemlendirici Seçimi için yorumda bulun

    Cilt Tiplerine Göre Nemlendirici Seçimi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Cilt Tiplerine Göre Nemlendirici Seçimi için ilk yorumu yapabilirsin.