Japonların Güzellik Sırları

Japonlar, her daim akıllıca üretilmiş işlevsel araç gereçleri, teknoloji konusundaki başarıları ile adından sıkça söz ettiren bir millet konumundadır. Çalışma ve iş hayatında bu denli ileri görüşlü olan bir toplumun güzellik konusunda da dünya genelinden farklı icat ve buluşlar oluşturduğu ve bir adım önde olduğu tahmin edilebilir niteliktedir. Nitekim Japon güzellik sırları incelendiğinde, daha önce neden düşünülmemiş dedirtecek birçok ürünün yıllardır kendileri tarafından kullanıldığı fark edilecektir. Yaşadıkları coğrafyanın genetik özelliklerini en iyi şekilde taşıyan, minyon, bembeyaz tenli ve çekik gözlü bu hanımların güzellik sırlarına yakından bakıldığında, porselen ciltlerini nelere borçlu olduklarını anlamak daha mümkün olacaktır.

Japonların Vazgeçilmesi; Kusursuz Bir Cilt

Japonların mükemmeliyetçi ve kuralcı bir toplum olduğu bilinmektedir. Bu durum kendini, güzellik algılarında ve bakım tekniklerinde de gösterir. Japonlar için makyajdan daha önemli olan nokta ciltlerinin kendiliğinden kusursuz bir görünüme sahip olmasıdır. Işıldayan ve pürüzsüz bir cilt için bir Japon kadını, her gün ortalama 40 dakika harcar. Soho adı verilen ve çifte temizlik manasına gelen cilt bakımları 4 aşamadan oluşur.

Soho Bakımı Nasıl Yapılır?

  1. Öncelikle yüzlerinde var ise makyajı, yada ciltte oluşan yağı ve kiri temizlemek için bakım sütleri kullanırlar.
  2. İkinci aşama ciltteki ölü derilerden kurtulma, yani peeling diyebileceğimiz evredir. Bu aşamada doğal ürünler ve tuzlar Japonların bir numaralı tercihleridir.
  3. Önce cilde nemlendirici bir losyon sürüldüğü bu evrede, ikinci aşama olarak bölgesel sorunlara hitaben bir yada daha fazla emülsiyon uygulanır. Örneğin göz çevresi için ayrı, T bölgesi için ayrı ve yüzün geri kalanı için ayrı kremleri sırayla ve sıkılmadan uygulamak Japon kadınlarında şaşırılacak bir durum değildir.
  4. Son aşamada ise, yüzün aydınlık ve canlı görünmesi adına gerekli ürünler değişik masaj teknikleri ile özellikle yüz çıkıntıları ağırlıkta olacak şekilde cilde yedirilir.

Kırışık Oluşumunu Engellemek İçin Kobido ve Yeşil Çay

Kobido, eski çağlardan beri bilinen ve uygulanan Japonlara özgü; tipik ve geleneksel bir yüz masajıdır. Kobido masajı yağlar ve losyonlar desteğinde uygulanan bir masaj taktiğidir. Amaç, yüzdeki kan dolaşımını ve enerji akışını arttırarak kırışık oluşumunu engellemek ve canlı bir cilde sahip olmaktır. Ayrıca cildi rahatlattığı ve sıkılaştırdığı için oldukça faydalı bir masaj türü olarak bilinir.

Yeşil çay ile hazırlanan maskelerde Japonların yüz bakımında önemli bir yer alır. Bol miktarda polifenol içeren yeşil çay aynı zamanda antioksidan deposu olduğundan, yüze sürüldüğünde cildi çevresel etkilerden ve ultraviyole ışınlardan koruyan bir ürün olarak bilinir.

Japonların Saç Bakım Sırları

Japonların ışıltısı ve her daim sağlıklı görüntüsü ile dikkat çeken bir diğer parçaları ise şüphesiz saçları. Cilt bakımına verilen önemden sonra ikinci sıraya yerleşen saçlar, Japonlar için vazgeçilmez ve her zaman iyi bakılarak korunması gereken bir diğer önemli husus. Bu noktada da yine kendilerine has tarif ve yöntemleri ile şaşırtıcı derecede başarılı sonuçlar almaya devam ettikleri biliniyor.

Yuko Yöntemi İle Saç Bakımı

Yuko; keratin, kolojen ve ipek proteininden oluşan bir karışımın saça uygulandıktan sonra şekillendirme yapılması ile gerçekleştirilen kalıcı bir görüntü sağlayan uygulamanın adıdır. Japonya kaynaklı bu uygulama daha sonra dünyanın birçok ülkesine yayılmış ve farklı isimlerle de olsa uygulanmaya devam etmiştir. Buna ek olarak Japonların, saç bakımın bitki özleri ve yağlardan faydalandıkları da bilinmektedir. Özellikle kamelya yağı, saç derisi üzerine bir tabaka halinde uygulanır ve her türlü saç dersi probleminin çözümünde kullanılır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Japonların Güzellik Sırları için yorumda bulun

    Japonların Güzellik Sırları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Japonların Güzellik Sırları için ilk yorumu yapabilirsin.