Kozmetik Ürünler Bozulur Mu?

Çekmecelerde, banyo dolaplarında, çantalarda aylarca, hatta yıllarca kullanılan ya da kullanılmayı bekleyen makyaj malzemeleri kadınların çoğunun sahip olduğu kozmetik ürünlerdir. Kozmetik sektörü, sürekli yeni ve daha cazip ürünleri piyasaya sürmekte ve bu ürünler kendilerine mutlaka alıcı bulmaktadır. Çünkü hemen her kadının ihtiyacı olandan fazla makyaj malzemesi vardır. Çeşit çeşit rujlar, ojeler, parfümler; farklı tonlarda fondöten, pudra ve kremler ve daha birçoğu hanımların çekmecelerini doldurur. Bu kadar çok ürünün kısa sürede tüketilmesi imkânsızdır. Fakat ürünün kullanılmaması da bozulmayacağı anlamına gelmez.

Kozmetik ürünler, özellikle makyaj malzemeleri doğru bir şekilde kullanılmıyor ve saklanmıyorsa gereğinden çok daha hızlı bir şekilde bozulabilir.

Makyaj Malzemesinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kozmetik malzemelerin üzerinde genellikle son kullanma tarihi yazılıdır. Aldığınız ürünün üzerindeki tüketim tarihi geçmişse ürün bozulmuştur, kullanılmamalıdır. Bazı ürünler de yanlış kullanımdan ve başka etkenlerden dolayı zamanından önce bozulabilir. Örneğin rujunuzun renk ve kokusunun değişmesi onun bozulmuş olabileceğinin işaretidir. Allık ve fondöten açık bırakıldığında kurur. Kurumuş fondöten kesinlikle kullanılmamalıdır. Rimeliniz kurumuş ve pütür pütür olmuşsa atmalısınız. Hiçbir şey göz sağlığınızdan önemli değildir.

Bozulan makyaj malzemeleri, kullandığınızda cildinize zarar verir. Enfeksiyon, mantar veya allerjilere neden olabilir.

Kozmetik Ürünler Nasıl Kullanılmalı ve Saklanmalıdır?

Makyaj malzemeleri kişiye özeldir. Mümkünse paylaşılmamalıdır. Özellikle ruj, parlatıcı, rimel gibi teninize doğrudan değen malzemeler bakterileri taşıma açısından risklidir. Kullandığınız fırçaları sık sık temizlemeli, süngerleri belirli aralıklarla yenilemelisiniz. Temiz olmayan aparatlar hem cildinize hem de ürüne zarar verebilir.

Kozmetik ürünler, kutusu açılmadan üretim tarihinden sonra türüne göre 1 ila 3 yıl saklanabilir. Açıldıktan sonra ise fondöten, kapatıcı ve rimeller ortalama 6 ay; ruj, pudra, far 1-2 yıl; göz kalemi ve pudra ise doğru koşullarda 3 yıla kadar güvenle kullanılabilir. Makyaj malzemeleri her zaman kendi aparatlarıyla kullanılmalıdır. Kutularında belirtilmediği sürece serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. Özellikle yaz aylarında sıcak ve nemli bölgelerde güneşten ve nemden korunarak saklanmalıdır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kozmetik Ürünler Bozulur Mu? için yorumda bulun

    Kozmetik Ürünler Bozulur Mu? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kozmetik Ürünler Bozulur Mu? için ilk yorumu yapabilirsin.