Sivilceli Ciltler İçin En İyi Bakım Ürünleri

Sivilce (diğer ismi ile akne) ergenlik yıllarında başlar sorun olmaya, sonrasında ise şanslı kişilerde kalıcı izler bırakmadan, ergenliğin bitimi ile birlikte cildi terk eder. Şanslı olmayanlarda ise otuzlu kırklı yaşlara kadar düzenli veya ara ara görülmeye devam eder. Sivilce, dikkat edilmediği takdirde ciltte lekelere hatta geri dönüşü çok zor olan izlere sebep olmaktadır. Bu nedenle oldukça hassas yaklaşılması gereken ve kesinlikle cilt hekimi tedavisi gerektiren bir durumdur. Ancak kişinin kendisinin de elinde olan durumlar ve bakım yöntemleri de mevcuttur.

Neden Sivilce Çıkar?

Cildinizde meydana gelen sivilce oluşumunun pek çok sebebi vardır. Bu nedenler iç ve dış olmak üzere ikiye ayırabilir.

İç sebeplerin başında ergenliğe giriş ile başlayan hormon değişimlerinin ciltte ve vücutta fazla yağ üretmeye başlaması gelmektedir. Bunun dışında genetik etmenlerde sivilce oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle yakın akrabaların akne geçmişleri kişinin sivilce problemlerine ilişkin ipuçları verebilir. Aşırı terlemek cilt altında bulunan yağları gözeneklere daha hızlı taşıyacağından dolayı sivilcelerin çoğalmasında bir iç sebep olarak gösterilebilir.

Sivilce oluşumuna sebep olan dış sebepler ise oldukça fazladır. Cilt temizliğine dikkat etmemek dış sebeplerin en başında gelmektedir. Cildinizin ergenlik dönemi ve ya sonrasında hormonlarda meydana gelen durumlara göre aşırı yağlanma göstermesini engellemek biraz güç olabilir ancak günlük bakım ürünleri ve temizleyiciler ile cilt üzerinde biriken fazla yağı temizlemek, fazla yağı sivilceye dönüşmeden atmanızı sağlar. Kullanılan makyaj ürünlerinin içerikleri ve son kullanım tarihleri de cildinize karşı birer tehdit niteliğindedir. Düzensiz beslenme, yağlı yemek ve abur cubur tercihleri, sigara, alkol, düzensiz uyku, stres hatta ellerinizi sık sık yüzünüze götürmek bile bir dış tehdit olarak sayılmaktadır.

Sivilceye Karşı Nasıl Önlem Alınır?

 • Cildi sabah akşam uygun ürünler ile temizlemek sivilceye karşı önlem almakta başrolü oynamaktadır.
 • Yağlı yemek ve abur cubur ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmak biraz zor olsa da burum hem cildinize, hem kilonuza hem de yaşam kalitenize çok iyi gelecektir.
 • Cilt gözeneklerini tıkadığı için sivilce oluşumuna zemin hazırlayan sigara dumanından kaçınmak gerekmektedir. Kendiniz içmeseniz bile içilen bir ortamda bulunmanız bile cilt renginizin solmasından gözeneklerin kapanmasına ve sivilceye sebep olan organizmaların hızlı bir şekilde üremesine zemin hazırlayacaktır.
 • Uyku düzenine özen göstermek de yapılacak hataların başında gelmektedir. Az uyumak stresi tetiklen bir etmendir. Stres de sivilce oluşumunda önemli bir faktördür. Bunun dışında cildin kendini yenilmesi için özellikle REM uykusuna ihtiyaç duyar ve bunu sadece gece 12 ile 3 arasında yapabilir.
 • Yastık, çarşaf ve yüz havlularını sık sık değiştirmek çok önemlidir. Mikroorganizmaların çabuk yerleştiği alanların başında gelmektedirler. Bu nedenle öncelikle aile bireylerinden ayrı bir havlu kullanmak gerekmektedir.
 • Gün içerisinde en çok kirlenen yer olan ellerimizi mümkün olduğu kadar yanak ve çene bölgemizden uzak tutmak
 • Makyaj ile uyumamak
 • Kullanılan makyaj malzemelerinin içeriklerine ve son kullanma tarihlerine dikkat etmek
 • Sivilceler ile kesinlikle oynamamak ve sıkmamak

Sivilceli Ciltler İçin Bakım Ürünü Önerileri

Sivilceli Ciltler İçin Acnecinamide Temizleme Jeli

Bu ürün, sivilceli ciltlere özel olarak geliştirilmiş bir temizleme jelidir. Ürün sivilceli ciltler için üretildiğinden içerisinde yağ barındırmamakla birlikte düzenli kullanımda ciltte biriken fazla yağı temizlemektedir. Ayrıca cilt dostu olarak pH seviyesi 5,5’dir. Ancak dikkat, ürün sivilce tedavi edici değildir. Sivilceli cildi uygun şekilde temizlemek için üretilmiştir.

Sivilceli Ciltler İçin Bioderma Sebium Pain

Eğer cilt temizliğini jel olarak değil de sabun ile yapmayı tercih ederseniz Bioderma Sebium Pain yine sivilceli ciltlere özel olarak üretilmiş bir temizleme ürünü. Diğer temizleme ürünleri gibi sabah ve akşam düzenli uygulanması gereken bir ürün. Sebum fazlalığını gidermeye ve siyah noktaların oluşumunun önüne geçmeyi hedeflemekte. Cildiniz yağlı bile olsa nemlendirmeden olmaz

Sivilceli Ciltler İçin Bioderma Sebium Global

Bu ürün yağlı ciltlere özel olarak üretilmiş bir nemlendiricidir. Sabah ve akşam cildinizi güzelce temizledikten ve kuruladıktan sonra kullanılmalıdır. Unutmayın, sivilceli ciltlerinde neme ihtiyacı vardır. Özellikle temizleme sonrası ciltte oluşacak gerilmelerin çaresi olacaktır. Ancak bu ihtiyacı yağsız ve sivilceli ciltlere uygun ürünler ile yapmak gerekmektedir. Bioderma Sebium Global AHA içeren bir ürün olduğu için ilk sürüşte sivilceler üzerinde yanma hissi uyandırabilir. Bu normaldir. Ancak bu his saniyeler içerisinde kaybolacaktır.

Sivilceli Ciltler İçin La Roche Posay Effaclar Matt

Sebum düzenleyici ve parlama karşıtı bir nemlendiricidir. Sebum düzenleyici özelliği ile sebum dolu gözenekleri temizlemeyi ve Çinko Pidolat ile parlamayı önlemeyi vaat etmektedir.  Ürün C ve E vitaminleri sayesinde yağlı cilt problemlerini daha da arttıran sebum oksidasyonunu engellemektedir. Ayrıca temizleme sonrası gerginleşen cildi de nemlendirerek rahatlamasını sağlar. Ürün her temizleme sonrası uygulanmalıdır.

Sivilceli ciltler lekelenmeye ve iz oluşumun daha yatkın oldukları için onlarında maske yapmaya ihtiyacı vardır. Ancak maske seçimi konusunda oldukça hassas davranılmalı ve içerikler dikkatlice okunmalıdır. Aksi takdir de cildinizde kızarıklık ve sivilceler artabilir.

Sivilceli Ciltler İçin Kiehl’s Turmeric & Cranberry Seed Energizing Radiance Masque

Kiehl’s genellikle temiz içerikleri ile ünlü bir markadır. Bu maskenin cilde yararı aşırı yağlanan ve yağlanma ile birlikte kızarıklığa sebep olan cildi yatıştırması ve aydınlatması. İçeriğinde bulunan zerdeçal özleri ile cilt görünümünü iyileştirme, kızılcık çekirdekleri ile de arındırmaya yardımcı olur. Maske kullanırken en çok dikkat edilmesi gereken kurallardan biri maskenin kullanım sıklığıdır. Maskeler günlük kullanım için uygun değildir. Genellikle haftada en fazla 3 kez uygulanması uygun olsa da sivilceli ciltlerin daha hassas olacağını düşünerek haftada 2 den fazla yapılmaması gerekmektedir. Ayrıca ürünü yüze uygularken bol miktarda değil de ince bir tabaka halinde sürmeye özen gösterilmelidir. Maske ciltte 10 dk. dan fazla bekletilmemelidir. Ardından bol su ile durulanmalı ve mutlaka yağsız bir nemlendirici ile cilt nemlendirilmelidir.

Sivilceli ciltler söz konusu olunca makyaj ürünü seçimi biraz daha hassas olabiliyor. Mümkün olduğu kadar sivilceli ciltlere yönelik, yağsız / az yağlı, temiz içerikli ve çinko içermeyen ürünler tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Sivilceli Ciltler İçin Essence Pureskin Sivilce Karşıtı BB Krem

Sivilceli ciltler için fondöten kullanmak pek doğru bir tercih olmayacaktır. Çünkü her ne kadar yağ bazlı değil de su bazlı hafif bir fondöten seçmiş olsanız da orta ve yüksek kapatıcılıkları nedeniyle fondötenler gözenekleri tamamen kapatacak ve hava almayan gözenekte bakteriler daha hızlı üreyerek sivilce oluşumuna neden olacaktır. Üstelik yüzünüzdeki fondöteni ne kadar uzun süre kullanacağınız da bu açıdan önemlidir. Ancak fondötenlere göre nispeten daha hafif olan BB kremleri günlük hayatınızda kullanmak cilt sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır. BB kremler, fondöten gibi uzun süreli yoğun kapatıcılık sağlamamasına rağmen hafif yapıları ve az yağlı formülleri ile tercih sebebi olmalıdırlar. Üstelik Essence markasının üretmiş olduğu Pureskin Sivilce Karşıtı BB Krem tam da soruna yönelik bir çözüm olabilir. Özellikle ergenlik yaşı ile 30 yaş altı kişilerin kullanımı için oldukça uygundur. Ancak ürün içeriği ne kadar cildinize uygun olursa olsun kapatıcıları cildinizde uzun süreli tutmamanız gerekmektedir. Ayrıca evde bulunduğunuz anlarda uygun temizleyici ile temizlemeyi unutmamalısınız.

Sivilceli Ciltler İçin Missha Perfect Cover BB Cream SPF 42

Bu ürün iki önemli işlevi bir arada sunmaktadır. İlk görevi BB krem etkisi göstererek sivilcelerin ve sivilce izlerinin görünümünü azaltmaktır. Fondöten ihtiyacını ortadan kaldıracak bir kapatıcılığa sahiptir. Bunun yanında bu krem akne, yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri, koyu halkaları ve yüzdeki renk değişikliğini onararak cilde daha iyi bir görünüm kazandırmanın yanı sıra akne tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Tüm bunların yanında SPF 42 özelliği ile de cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaktadır.

Sivilceli ciltler mutlaka güneş kremi kullanmalıdır. Güneş sivilceleri kurutucu bir etki yaratmasına rağmen leke ve sivilceden kaynaklı iz oluşumunu da tetiklemektedir. Güneş kremleri yapıları gereği yağlı ürünlerdir ve koruma faktörü arttıkça yağ oranı da artmaktadır. Bu nedenle sivilceli ciltlere özel geliştirilmiş ürünler tercih edilmelidir.

Sivilceli Ciltler İçin Solante Acnes SPF 50+ Akneye Karşı Etkili Güneş Koruyucu Losyon

Bu ürün akneli ciltlere özel olarak geliştirilmiştir. Oldukça başarılı bir güneş koruyucu olmakla birlikte akne kurutucu özelliği de bulunmaktadır. Cildinizdeki yağlanmayı azaltacak dermatolojik bir üründür. Özellikle gün ışığına çıkmadan önce kullanılması önemlidir.

Sivilceli Ciltler İçin Aknicare Sun SPF 30

Yine akneli ve yağlanmaya meyilli ciltler için özel olarak geliştirilmiş bir üründür. Yağsız bir üründür ve ciltteki parlamayı azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Akne hastalarının tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanıldığını belirtmek gerekir. Formülündeki Trietilsitrat ile akne oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Doktorlar tarafından yan ürün olarak sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Bunların dışında son olarak, vücudunuzun %70’inin sudan oluştuğunu göz önünde bulundurarak bol bol su içmeyi böylece vücudunuzu temizlemeyi unutmayın. Cildinizin sağlıklı haline dönmesi için su önemli bir yapıtaşı görevi görmektedir. Tüm önlemler ve kullanılan ürünler tedavi edici değildir. Oluşumu önlemenin yanı sıra oluşmuş sivilceleri ve hassas cildi yatıştırmaya yöneliktir.  Bu nedenle uzman kontrolünde olmak en her zaman en hızlı ve kesin sonucu getirmektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bedia dedi ki:

  Yağlı ciltler için en iyi temizleme jeli ve köpüğü bence niveanın mavi olanı. Bunun sivilce yaptığını söyleyenler var ama ben çok memnun kaldım. Hem sivilce yapmıyor bende hem de yüzümü yumuşacık yapıyor. O yağlı histen de arındırıyor. Yine niveanın beyaz kil maskesini kullanıyorum. Zaman zaman maske zaman zaman da temizleyici niyetine kullanıyorum. Belirgin fark oluyor.

  • Ayten Yıldırım dedi ki:

   Ben de çok severek kullanıyorum bu ürünü. Kil maskesini doğal olarak aktardan alıyorum.