Bacaklardaki Batıklar Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bay bayan fark etmeksizin pek çok kişinin cilt sorunu olan batıklar, yanlış bilinen yöntemler nedeniyle meydana gelmektedir. Çoğunlukla bacaklarda karşılaşılan batık sorunu, epilasyon yapılan tüm bölgeler için problem olabilmektedir. Bu sorunu aşabilmek ve cildinizin yenilenmesini sağlamak için yanlış bildiğiniz yöntemlerinizi değiştirmeniz gerekmektedir.

Bacaklarda batık sorunu oluşması, kişinin hassas bir cilt yapısına sahip olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla oluşan batıkları yanlış tekniklerle çıkarmaya çalışmak daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Bilhassa iğne kullanımı en sık yapılan hatalardan biridir. Batık için ideal temizleme teknikleri öğrenilmeli daha sonra cildinize en uygun olan yöntem kullanılmalıdır.

Bacaklardaki Batıklar Neden Oluşur?

Bacaklarda batıkların oluşmasının temel nedeni tüy alımı sırasında yanlış bir hamle yapmış olmanızdır. Hassas deri dokusuna sahip olanlar için epilasyonların son derece dikkatli yapılması gerekmektedir. Aksi halde yaralanma ve batık sorunu sıkça görülebilmektedir.

Batıklar, tüy köklerinde kızarıklıklara neden olup daha sonra iltihaplanma sonucunu doğurmaktadır. Kötü bir görüntünün yanı sıra can yakıcı olan bu kızarıklıklar, kimi zaman iz bırakabilmektedir. Tüy kökleri, kıl yapısı gibi detayların önemli olduğu batıklarda yavaş ve bilinçli tekniklerle sorun çözülebilmektedir. Bunun aksine sert ve yanlış uygulanmış bir yöntem cildinizin daha büyük sorunlarla mücadele etmesine neden olmaktadır.

Bacaklardaki Batıklar En Çok Kimlerde Görülür?

Bacakta meydana gelen batıklar en çok bayanlarda görülmektedir. Tüy alma konusunda pek çok alternatifi deneyen bayanlar, kendilerine uygun olmayan yöntemleri denediklerinde ne yazık ki bu sorunla karşı karşıya gelmektedirler.

Ailesinde batık problemi yaşayan bireyler, deri benzerliği sebebiyle batıkla daha fazla karşılaşırlar. Bunun yanında tüy yapıları kıvırcık olan bireylerde de batık görülme ihtimali yüksektir.

Tüylerinizin kökleri sertse batık sorununu çözümlerken dikkatli olmanız gerekmektedir. Aksi halde kendini tekrarlayacak ve yaralanmalara neden olacaktır.

Bacaktaki Batıklar Nasıl Tedavi Edilir?

Bacakta görülen batığın tedavi edilmesinin birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yollar arasında cilt uzmanlarının tavsiye ettiklerinden biri kuru kese uygulamasıdır. Bacaklarınızda meydana gelen batıkları haftada bir kez kuru kese ile tedavi edebilirsiniz. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey cildinize zarar vermemektir. Hassas yapılı ciltler için özel satılan keselerden almanız, sağlığınız için çok daha faydalı olacaktır.

Kuru kese uygulaması düzenli olarak yapıldığında deriyi temizleyecek ve çıkamayan tüylerin rahatça çıkmasını sağlayacaktır. Böylece hem cilt yenilenmesini hem de batık sorununun çözümlenmesi sağlanacaktır.

Çay Ağacı Yağı ile Batık Tedavisi

Bacaklarınızda batık oluştuğunda kısa sürede çözüme ulaştırmak isterseniz çay ağacı yağını tercih etmelisiniz. Batığın neden olduğu şişlik ve kızarıklığı hemen yok eden bitki, enfeksiyon oluşmasına da engel olmaktadır.

Bacaklarınıza haftada bir kez duş sonrası pamuk yardımıyla çay ağacı yağı sürmelisiniz. Bu uygulama sayesinde batık, kıl dönmesi gibi pek çok tüy sorununun önüne geçebilirsiniz. Derinin altına sızan yağ, tüylerin daha rahat çıkmasını sağlayarak derinin hava almasını mümkün kılmaktadır.

Vücudunuzu yıkadığınız ılık suyun içine 25 damla çay ağacı yağı damlatıp sonra da kese yaparsanız tüm batık sorunlarına çözüm bulabilirsiniz.

Eksfoliasyon ile Batık Tedavisi

Eksfoliasyon, vücudun ölü deriden arındırılması işlemine verilen addır. Gün içinde yaklaşık 2 kez ölü deri temizlemesi yaparsanız batığın bir haftada ortadan kalktığını görebilirsiniz. Özellikle cildinizin nemli olduğu saatlerde bir ponza taşı ya da kese yardımıyla yalnızca batık bölgelerinize masaj yapmalısınız.

Eksfoliasyon yaparken cildinizin zarar görmemesi için zeytinyağı ve şeker kullanabilirsiniz. Bu karışımı bacaklarınıza pamuk yardımıyla uygulayıp daha sonra ölü deriyi temizleyebilirsiniz.

Sirkeli Su ile Batık Tedavisi

Bacakta meydana gelen batık sorunu, kısa sürede çözümlenebilecek bir sorundur. Bunun için sabır göstermek ve doğru yöntemi tercih etmek önemlidir. Sirkeli su tekniği ile baskı uygulayarak batıklarınızdan kurtulmanız mümkündür. Önce sirkeli su karışımını hazırlayıp bacaklarınıza sürmelisiniz. Daha sonra sıcak ve nemli bir havluyla bacaklarınıza baskı yapmalısınız. Bu baskı derinizin yumuşamasını sağlayacak, tüylerin daha rahat çıkmasını mümkün kılacaktır. Haftada iki gün yapacağınız bu uygulamadan kısa sürede dönüt alabilirsiniz.

Lazer Epilasyon ile Batık Tedavisi

Batık problemi kendini tekrarlayan bir problemdir. Bu nedenle ne kadar çok temizlerseniz temizleyin cildiniz buna müsaitse kısa süre sonra yeniden bu sorunla karşılaşacaksınız demektir. Epilasyonunuzu makineyle yapıyorsanız batık sorunu ayda bir kere karşınıza çıkacaktır.

Lazer epilasyon tekniğini tercih edenler, batık sorununu neredeyse hiç yaşamayanlardır. Bunun temel nedeni lazerin derinin altına da ulaşabilir olmasıdır. Hem deri üstünü hem deri altını temizleyen bu işlem, tüylerinizden batık sorunu yaşamadan kurtulmanızı sağlamaktadır.

Bacaktaki Batıklara Nasıl Önlem Alınır?

Bacağınızda henüz batık meydana gelmemişse bu konuda gerekli önemleri almak için vaktiniz var demektir. Yapmanız gereken ilk şey duş alırken dikkatli davranmaktır. Her banyonuzda muhakkak kese uygulaması yapmalısınız. Bu şekilde gereken önlemin büyük kısmını almış olursunuz.

Epilasyonunuz için makine tercih ediyorsanız her iki epilasyonda bir kez ağda kullanmalısınız. Bu şekilde makinenin batık oluşturmasına engel olabilirsiniz. Bununla beraber tüylerinizi jiletle alıyorsanız bunun yerine ağda ya da lazer tercih etmelisiniz.

Her epilasyon sonrasında bacaklarınızı zeytinyağı ve nemlendirici krem ile yumuşatmaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde batık sorunu oluşması imkânsızdır. Bacaklarınızın pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hilal dedi ki:

    Ne zaman yaz gelse bacaklarımdaki batıklar ortaya çıkıyor. Ben çözümü kantaron yağında buldum.Pamukla her gün düzenli sürüyorum. Sonrasında yıkamıyor, kendi haline bırakıyorum.