Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Soğuk havaların en çok zararını dudaklar görmektedir. Özellikle ayaz havalarda kuruyup çatlayan dudaklar oldukça acı vermektedir. Gereken özen gösterildiğinde ve dışarı çıkmadan önce yeteri kadar nemlendirildiğinde dudak çatlaklarının önüne geçmek mümkündür. Kış mevsiminin yanı sıra vücudun susuz kalması, alerjik nedenler ve çeşitli kimyasal maddelerde dudakların kurumasına ve tahriş olmasına neden olmaktadır.

Dudak Çatlakları İçin Bal

Dudak çatlağının nedeni ne olursa olsun doğal çare olarak mutlaka bal tercih edilmelidir. Çatlayan dudaklara ruj sürer gibi kalın bir tabaka halinde bal sürmek dudakların onarılmasını sağlayacaktır. Ancak balın has bal olmasına dikkat edilmelidir. Balın doğal bir antibiyotik niteliğinde olması iltihaplanarak çatlayan dudakların kısa zamanda iyileşmesini ve enfeksiyon kapmamasını sağlayacaktır.

Su İle Dudak Bakımı

Sağlıklı ve pürüzsüz dudakların sırrı büyük ölçüde bol su içmekten geçiyor. Vücudu susuz bırakmak pek çok organın olumsuz etkilenmesini sağlayacağı gibi bedenin vereceği en büyük sinyallerden biri de dudak çatlaklarıdır. Basit nemlendiriciler ile dudak çatlağının daha fazla ilerlemesini önlerken, bol su içerek de susuz kalarak kuruyan dudakların onarılması sağlanabilir.

Dudak Balsamı

Doğal yöntemler yerine dudak balsamı kullanarak çatlamanın iyileşmesi sağlanabilir. Soğuk ülkelerde yaşayan insanların dudak çatlaklarına karşı keşfettikleri dudak balsamları çatlamadan önce de önlem amacıyla her gün kullanılabilir. Dudak balsamlarının da büyük ölçüde doğal içeriğe yakın olmasından dolayı çatlakları onarırken dudak yapısının tazelenmesi ve ölü hücrelerden de arınması mümkündür.

Dudak Çatlaklarını Önlemek İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Çoğu zaman kendi kendine çatladığı düşünülen dudaklar için pek çok hatalı davranış dudak çatlaklarını tetiklemektedir. Bazı insanların alışkanlık haline getirdikleri dudak yalama hareketi sürekli ıslanan ve kuruyan dudakların çok sık çatlamasına neden olmaktadır. Ayrıca çok fazla tuz tüketmek, sigara içmek, B2 ve E vitaminlerinin eksikliği dudakların çok çabuk çatlamasına neden olmaktadır. Bu alışkanlıklardan vazgeçmek ve vücuda gerekli vitamin ve mineral desteği sağlamak dayanıklı dudaklara sahip olmayı mümkün kılacaktır. Özellikle vitamin takviyesi almak ve içeriğinde E vitamini yoğun olan nemlendirici ve kremler tercih edilerek bu dudak çatlağı sorununun önüne geçilebilir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.