Emla Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Lidokain etken maddesine sahip olan Emla krem, lokal anestezide kullanılan bir ilaçtır. Daha çok bölgesel uyuşmalar için tercih edilen kremin pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle sinirsel iletimi durdurarak bölgesel uyuşukluğu sağladığı için tercih edilmektedir.

Kısa süreli uyuşmayı mümkün kılan ilaç aynı zamanda pek çok hastalığa müdahale için de fırsat yaratmaktadır. Bilhassa acı veren kısa süreli uygulamalar için Emla krem oldukça kullanışlı bir ilaç olarak önerilmektedir. Sıradan bir enjeksiyon işleminde ya da medikal prosedürlerde krem rahatlıkla kullanılmaktadır.

Herhangi bir alerjik reaksiyon göstermediği sürece kremin insan vücuduna olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle zaman zaman doktorlar tarafından da önerilmektedir.

Emla Krem Ne İşe Yarar?

Emla kremin üretim amacı bölgesel uyuşma sağlamaktır. Cildinizin herhangi bir noktasında uyuşturulması gereken yerler olduğunda tercih edebileceğiniz krem Emla olmalıdır. Özellikle doktorlar tarafından kullanılan kremin, küçük klinik işlemlerde tercih edildiği bilinmektedir. Tüm vücudu uyuşturmak yerine bölgesel tedavi yöntemleri için Emla oldukça pratik bir kremdir.

Kendiniz doktorunuza danıştıktan sonra Emla krem kullanacaksanız epilasyon çeşitlerinde, cinsel ilişkilerde ve acı veren bölgesel sorunlarda tercih edebilirsiniz. Kısa süreli beklemenin ardından cildinizde uyuşma sağlayarak işinizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Özellikle epilasyon nedeniyle tercih edilen ilaç, doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Bacak Ağdası için Emla Krem Nasıl Kullanılır?

Epilasyon yapılması gereken noktalardan bir tanesi bacaklardır. Bayanlar için acı verici olan bu durum, Emla krem sayesinde biraz daha hafif atlatılabilmektedir. Kremi uyguladıktan hemen sonra etkisini göstermesi ve hissizlik yaratması, ağda sıkıntısını daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle doğru şekilde kullandığınızdan emin olarak kremi uygulayabilirsiniz.

Bacak ağdası için bir kasesin içine çok az miktarda krem almalısınız. Tahta bir çubukla ya da eldiven takarak tüm bacağınıza yaymalısınız. Üzerini temiz bir bez ya da streç film ile kapatmalısınız. Yaklaşık 40 dakika sonra uyuşma başlayacaktır. Bezi çıkarıp kremi silmelisiniz. Sonrasında ağdayı çok daha rahat yapabilirsiniz.

Bikini Bölgesi Ağdası için Emla Krem Nasıl Kullanılır?

Bikini bölgesi, epilasyon konusunda bayanların en çok sıkıntı çektiği noktadır. Bu nedenle olabildiğince hassas davranıp, acı çekmeden atlatılmaya çalışılmalıdır. Pek çok epilasyon türü olsa da en sağlıklı olanın ağda olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında ağda kullanmak, en acı verici epilasyon yöntemidir. Ağrı ve acı çekmeden epilasyon yapmak isterseniz bikini bölgenize Emla krem kullanabilirsiniz.

Kremi eldiven taktığınız elinize çok az miktarda almalısınız. Daha sonra ince bir tabaka halinde epilasyon bölgesine sürmelisiniz. Sürerken fazla kullanmanız, cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Bu sebeple ince tabaka konusunda hassas davranmaya özen göstermelisiniz. Sürdükten sonra cildinizin uyuşmasını bekleyip daha sonra ağdanızı yapabilirsiniz.

Bikini bölgesine, Emla kremi sürerken iç kısma uygulamamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde yanma, bakteri ve enfeksiyon sıkıntısıyla karşılaşmanız mümkündür.

Kaş ve Bıyık Ağdası için Emla Krem Nasıl Kullanılır?

Tüm vücudun en hassas noktalarından biri de yüzdür. Yüzünüzde kaş ve bıyık bölgenize epilasyon uygulayabilirsiniz. Bu süreçte olabildiğince dikkatli olmakta yarar vardır çünkü bu bölgeye yapılan ağdalar, ciddi manada can yakıcı olabilmektedir. Bu süreçte daha az acı hissetmek için Emla kremi sürebilirsiniz.

Kaş ve bıyık ağdası için Emla kremi kullanmadan önce muhakkak deneme yapmalısınız. Cildinizin herhangi bir noktasına kremi sürerek alerjiniz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Alerjiniz yoksa kulak çubuğunun ucuyla kremden bir miktar almalı daha sonra yüzünüzde alınacak kısımlara uygulamalısınız. Bu esnada göz pınarlarına, burun ve ağız içine asla dokundurmamalısınız. Aksi halde, ateş ve kusma gibi reaksiyonlar görülebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Evde Kaş ve Bıyık Nasıl Alınır?

Lazer Epilasyon için Emla Krem Nasıl Kullanılır?

Bay ya da bayan fark etmeksizin hemen herkesin en acı verici bildiği durumlardan biri lazer epilasyondur. Vücudun belli başlı noktaları için kullanılan bu uygulama, istenmeyen tüylerden kurtulmanız için büyük bir fırsattır. Bunun yanında belli seanslarda gerçekleştirilen bu epilasyon, şiddetli şekilde can yakmaktadır. Canınızın daha az yanması ve acıyı hissetmemeniz için Emla krem tercih edebilirsiniz.

Kremi epilasyon yapılacak bölgeye uygulamalı, üzerini kapatmalısınız. Daha sonra 45-50 dakika beklemelisiniz. 45 dakikanın sonunda bölgesel uyuşmalar baş gösterecektir. Kapattığınız bezi çıkarıp temiz bir bezle kremi silmelisiniz. Uyuşma geçici olduğu için lazer operasyonuna hemen başlanmalıdır. İşlem sona erdiğinde herhangi bir duyumsama mümkün değildir.

Cinsel İlişki için Emla Krem Nasıl Kullanılır?

Cinsel ilişki sırasında erken boşalma sorunu yaşayan pek çok erkek, geciktirici ihtiyacı duyar. İlişkiyi daha uzun tutabilmek için gerekli olan bu adımda, Emla krem tercih edebilirsiniz. Kremi erkeklerin kullanması yeterli olacaktır. Cinsel organa ereksiyon halinde bir miktar sürmeniz süreci uzatmanıza yardımcı olacaktır. Bu bölgede hissizliğe neden olan krem, boşalmayı da geciktirecektir.

Cinsel ilişki esnasında Emla krem kullanıldığında bayanların korunmayı unutmaması gerekmektedir. Aksi halde boşalma kontrolsüz olduğu için hamilelik riski oluşabilmektedir.

Hamilelik Sürecinde Emla Krem Kullanılır mı?

Hamileliğinizi öğrendiğiniz andan itibaren Emla kremi kullanmanız oldukça sakıncalıdır. Bu nedenle zorunlu kullanım söz konusu olmadıkça kreme dokunmaktan kaçınmalısınız. Hamileliğiniz boyunca herhangi bir nedenle kullanmanız gerekirse muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Emla kremi kullanmaya başladıktan sonra hamile olduğunuzu öğrenirseniz ilacı hemen bırakmalısınız. Sonrasında doktorunuza bu durumla ilgili bilgi vermeniz oldukça önemlidir.

Emzirme Döneminde Emla Krem Kullanılır mı?

Emzirme sürecinizde Emla kremi kullanmanız oldukça tehlikeli olabilmektedir. Vücudun kremi emmesi ve etkisinin en az 4-5 saat sürmesi süt yoluyla risk taşıyabilmektedir. Bu nedenle kremi kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmalı, kullanımın doğru olup olmadığını sormalısınız. Nitekim mecbur kalınmadığı sürece hemen hiçbir doktor onay vermeyecektir.

Emla Kremi Reçetesiz Alınabilir mi?

Emla kremini doktorunuzdan rica ettiğinizde reçeteye yazabilir. Sigorta tarafından karşılanabilen bu ilaç, reçeteli şekilde oldukça uygun fiyata temin edilebilmektedir. Bunun yanında reçetesiz almak isterseniz o şekilde satın alabilme hakkınız da bulunmaktadır. Bu durumda dolayısıyla fiyat artışı söz konusu olacaktır.

Emla Kremi Her Yaş Grubu Kullanabilir mi?

Emla kremi, anestezi amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Bu nedeniyle sıradan bir ağrı kesiciyle eş değer tutulmamalıdır. Hemen her yaş grubunun kullanırken özenli ve dikkatli olması gerekmektedir. Yaşı 19-20’nin altında olan hiç kimse Emla kremi kullanmamalıdır. Cildinizin hassas olduğu ergenlik sürecinde yan etkiler arasında yer alan kızarıklık, su toplama ve tahriş etme gibi olumsuzluklarla karşılaşılabilir. Bunun yanında orta yaşı aşmış kişilerin de keyfi olarak bu kremi kullanmaları uygun değildir. Sinirsel uyarılar konusunda sıkıntı yaşanmaması için muhakkak doktora danışılmalıdır.

Emla Kremi Hangi Hastalıklarda Kullanılmamalıdır?

Emla kremi, cilt sorunu olan hiç kimse kullanmamalıdır. Özellikle deri döküntüsü ve egzama problemi olanlar ilaçtan uzak kalmalıdır. Bunun yanında cildiniz üzerinde su toplamış yaralarınız varsa kesinlikle Emla kullanmamalısınız. Yaranın dağılmasına ve hızla yayılmasına neden olmaktadır.  Aynı şekilde açık yaralar üzerinde uygulamaktan da kaçınılmalıdır.

Genetik olarak enzim eksikliği sorunu olan kişiler, Emla kremini kullanmamaya dikkat etmelidir. Ayrıca karaciğerinizde sorun varsa Emla’dan kesinlikle uzak kalmaya özen göstermelisiniz. Tüm bunlarla beraber Lidokain veya Prilokain alerjisi olan bireylerin de ilacı kullanmaları bir hayli tehlikeli kabul edilmektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Emla Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? için yorumda bulun

    Emla Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Emla Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.