Evde Ağda Nasıl Yapılır?

Evde ağda yapımı, uzun süreli pürüzsüz bir cilt sağladığı için birçok bayan için son derece önemli bir konudur. Evde yapılabilen doğal ağda tarifleri ile ağda ekonomik ve daha doğal bir şekilde yapılabilmektedir. Şeker içeriği yüksek yiyecekler ya da direkt olarak şeker ile yapılan ağdalar, hazır olarak satın alınan çam sakızı ve sir ağda gibi çeşitleri aratmayacak özelliktedir.

Evde ağda yapmak kolay gibi görünmesine karşın, en kısa tüyleri bile rahatlıkla alabilmek için kıvamı tutturabilmek gerekir. Akışkan kıvamda olan ağdayı koyulaştırmak mümkün olsa da koyu kıvamlı ağdanın birden katılaşması ve istenilen bölgeye sürülememesi gibi sorunla karşılaşılması olasıdır.

İlginizi Çekebilir: Evde Kaş ve Bıyık Alma

Evde Ağda Yapılabilir Mi?

Katkı maddeli ve içeriğinde ne olduğu bilinmeyen ağdaların güven vermemesi nedeniyle pek çok bayan ağdasını bile evinde yapmayı tercih etmektedir. Daha önce hiç evde ağda yapmamış olanlar için zor gibi görünen ağda, birebir ölçülerle verilen tarifler ile yapması son derece kolay bir kozmetik ürünüdür.

Evde ağda yapmanın cazip yanlarından biri de oldukça ucuz maliyete daha çok miktarda ağda elde edebilmektir. Üstelik evde yapılan ağdanın içerisine katılan bazı malzemeler sayesinde tüylerin daha uzun sürede çıkması da mümkün olacaktır.

Evde Ağda Yapmak İçin Malzemeler

Şeker ağdanın ham maddesi sayılırken, evde ağda yapmak için gereken malzemeler arasında iki su bardağı şeker, çeyrek limonun suyu, yarım çay bardağı su ve iki adet aspirin yer alıyor. Ağdayı hazırlama aşamasındaki gereken noktalara dikkat edilmesi halinde hazırları aratmayacak özellikte ağda elde edilebilir.

Evde Ağdanın Yapılışı

Evde ağdanın yapılışında iki su bardağı şeker ve limonun suyu tencerede birleştirilerek altı kısık ocak üstünde erimeye bırakılır. Ardından yarım çay bardağı suyun içerisine iki adet aspirin atılarak iyice eritilir. Aspirinli su şeker ve limonlu karışımın içine katılarak güzelce karıştırılır.

Şeker tamamen eriyip kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte birkaç dakika kaynatılmalıdır. Kıvamın tuttuğundan emin olmak için bir kaşık yardımıyla ağdaya bakılabilir. Rengi yaklaşık karamel rengine dönüştüğünde kıvamında ağda kıvamına yaklaştığından emin olunur ve cam kavanozun içerisine alınarak tüylerden arınma işlemine başlanılabilir.

Evde Ağda Yapmanın Püf Noktaları

Tecrübe gerektiren bir iş olarak evde ağda yapmak için bazı püf noktalara hâkim olunması şarttır. Bunlardan ilki ağdanın kıvamını tutturabilmek için kullanılan malzemelerin ölçüsüdür. Genellikle göz kararı kullanılan malzemelerden ortaya çıkan ev yapımı çam sakızları hayal kırıklığı yaşatmaktadır.

Evde ağda yaparken zamandan tasarruf emek amacıyla acele etmek yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Soğudukça kıvamı koyulaşacak olan ağdanın, sıcakken oldukça akışkan olması yanıltmamalıdır. Kaşık ucu ile ağdadan alındığında hazır ağdalar kadar akışkan ise tencerenin altı kapatılmalı ve birkaç dakika soğumaya bırakılarak ev yapımı ağda kullanılmaya başlanmalıdır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ayten dedi ki:

  Ağdayı evde yapıyorum ama çok zorlanıyorum.
  Hem canım acıyor hem de tüyler çok kırılıyor.
  Öneriniz var mı?

  • Büşra Yurdanur dedi ki:

   Ayten hanım;
   Acıya karşı emla krem kullanabilirsiniz.
   Kırılmalara karşı ise; ağdadan önceki 3 gün cildinizi nemlendirin. Çok faydasını görürsünüz.