Yüze Ağda Yapmak | Adım Adım Yüze Ağda Rehberi

Yüze ağda yapmak özellikle ayva tüylerinden rahatsız olan kadınların sıklıkla araştırdıkları bir yöntemdir. Yüzüne ağda yapmak isteyenler ise genellikle “Yüze ağda yapmak tüyleri çoğaltır mı?” ve “Ağda yapmak yüzü sarkıtır mı?” sorularını sormaktadır.

Yüze Ağda Yapmak Doğru mu?

Hassas cilde sahip olan ya da cildin incelmesine neden olacak ilaç kullanan kişilerin yüzüne ağda yapmaktan uzak durmasında fayda vardır. Aksi takdirde dikkatli bir şekilde ağda yaptığınızda sorun yaşamazsınız. Yine de ağda yerine lazer epilasyon seçeneğini değerlendirmeyi de düşünebilirsiniz.

Yüze Ağda Yapmak Tüyleri Çoğaltır mı?

Ağda yaptıktan sonra tüylerin kalınlaştığını ve çoğaldığını duymuş olabilirsiniz. Ancak bu doğru değildir. Ağda sonrasında aynı şekilde çıkabilir ya da azalma gözükebilir.

Ağda Yapmak Yüzü Sarkıtır mı?

Ağda yapmanın yüzün epidermis tabakasına zarar verebileceği ve kolajen oluşumunu duraklatabileceğiyle ilgili düşünceler vardır. Ancak ağda, cildin yalnızca en üst tabakasındaki ölü hücrelerin dökülmesine neden olur. Bu da kırışıklık ya da sarkmaya neden olmaz.

Yüze Ağda Yapınca Kaç Günde Çıkar?

Ağda sonrasında tüylerin çıkma süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak 2 ile 8 hafta arasında pürüzsüz bir cilde sahip olacağınızı söyleyebiliriz. Tüylerin çıkış süresini uzatmak içinse tüylerinizi kırmadan kökünden almaya özen göstermelisiniz. Özellikle nemsiz bir cilt, tüylerin kırılarak alınmasına neden olabilir. Böylece kıl kökü hızlı bir şekilde uzar ve kısa süre sonra tekrar ağda yapmak zorunda kalırsınız.

Evde Yüze Ağda Yapmak

Yüzünüzdeki tüylerden rahatsız oluyorsanız ve evde ağda yapmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız adım adım evde ağda yapma rehberini takip edebilirsiniz.

 1. İşe yüzünüzü temizleyerek başlayabilirsiniz. Bu sayede ağda sonrasında oluşabilecek sivilceleri minimuma indirebilirsiniz. Cildinize uygun bir temizleyici kullanabilirsiniz. Ayrıca ağdadan 24 saat öncesinde yapacağınız peeling sayesinde daha pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz.
 2. Eğer yüzünüzdeki tüyler uzunsa ağda daha fazla tahriş edebilirsiniz. Bu edenle öncesinde kısaltma yapmanızda fayda vardır.
 3. Özellikle hassas bir cildiniz varsa ağda yapmaya başlamadan önce cildinize bebek pudrası sürebilirsiniz. Böylece tahriş riski azalmış olur.
 4. Elinize ağdayı almadan önce elinizi sabunlu suyla yıkayın. Böylece bakterilerin yüzünüze temas etmesinin önüne geçersiniz.
 5. Ağdayı yüzünüze sürerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ağdayı, tüylerin çıkış yönüne doğru uygulamaktır. Bu aşamadan özellikle dudak üstü ve kaş bölgesindeki tüylerin çapraz çıkabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.
 6. Eğer hazır ağda bantları kullanıyorsanız ovuşturarak ısıtmalısınız. Kalıp ağda için makine kullanabilirsiniz. Çam sakızı ağdalarını ise; ocakta ya da mikrodalgada ısıtarak hazırlayabilirsiniz.
 7. Kullandığınız ağda tipine uygun aplikatör kullanarak tüylerin çıkış yönüne doğru ince bir şekilde ağdayı uygulayabilirsiniz.
 8. 20-30 saniye beklemek ağdanın soğuması için yeterli olacaktır. Ağda çok fazla kurursa çıkarırken canınız daha fazla acır ve ağda koparak parça parça çıkabilir.
 9. Ağdayı, tüylerinizin çıkış yönüne ters olacak şekilde çekerek çıkarabilirsiniz. Bu hareketi bir kerede yapmanız hem tüylerin daha fazla gelmesini hem de canınızın daha az acımasını sağlar.
 10. İşlem sonrasında yaşanabilecek tahrişleri azaltmak için soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Yüze Ağda Yapmak | Adım Adım Yüze Ağda Rehberi Yüze Ağda Yapmak | Adım Adım Yüze Ağda Rehberi için yorumda bulun

  Yüze Ağda Yapmak | Adım Adım Yüze Ağda Rehberi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yüze Ağda Yapmak | Adım Adım Yüze Ağda Rehberi için ilk yorumu yapabilirsin.