Rasta Nasıl Yapılır? Bakımı Nasıl Yapılır? Nasıl Açılır?

Rasta, gören herkesi etkileyen ancak pek çok kişinin cesaret edemediği bir saç modelidir. Uygulamak isteyenlerin aklında soru işaretleri oluşturan modeli yapan kişinin de bilgi sahibi olması gerekmektedir. Daha önce yapmış ve bu işe eli yatkın olan kişileri seçerseniz herhangi bir sorun yaşamadan rastayı kullanabilirsiniz. Aksi halde saçlarınız kısa sürede yıpranır, kopar ve yanar.

Pek çok uygulama yöntemi olan rastanın bazı teknikleri sağlıklı bazıları ise zararlı kabul edilmektedir. Rastayı detaylı bilen pek çok uzman, tığ ile yapılan rastanın çok daha sağlıklı olduğunu dile getirmektedir. Bunun yanında yapan kişinin elinin marifetli olması da oldukça etkilidir. Başarılı bir rasta için beceri ve sabır temel malzemelerdir.

İlginizi Çekebilir: Afrika Örgüsü Yapımı

Rasta Nedir?

Başlangıçta bir yaşam stili olan rasta, bunun yanında bir din ve felsefe olarak baş göstermiştir. Rastafarianizm dini ile bağdaştırılan sözcük, bu dine bağlı olan kişileri temsil etmektedir. Rastalar olarak adlandırılan bu grubun pek çok ortak özelliği bulunmaktadır. Bunlardan biri de saç modelleridir. Yıllar öncesine dayanan bu saç modeli, bugün modern çağda sevilen bir tarz olarak varlığını devam ettirmektedir.

Herkesin yaptıramadığı ancak yapmak isteyenler için alternatifin bulunduğu bu saç modelinin kullanımı da biraz meşakkatli kabul edilmektedir.

Bir diğer ismi dreadlock olan rasta, çoğunlukla zencilerde görülen saç modellerinden biridir. Zaman içinde yaygınlık kazanmış, tüm dünya tarafından benimsenmiştir.

Rasta Nasıl Yapılır?

Rastaya başlamadan önce saçlarınızın temiz olduğundan emin olmalısınız. Temiz saç, tarak yardımıyla enseden başlayarak petek şekli ile bölümlere ayrılır. Ayrılan parçalar tutam tutam bölünür ve tülertilir. Tülertme işleminin hemen arkasından tığlama denilen aşamaya geçilir. Tığ yardımıyla saçlar birbirine dolandırılarak sarılması sağlanır. Bu şekilde sıkı bir görüntü ortaya çıkar.

Tercihlere bağlı olarak tığ yerine bal mumu kullananlar da bulunmaktadır. Balmumuyla saç daha sıkı ve katı olacaktır. Birbirine bağlanma durumu da daha güçlüdür.

Zorlu bir süreç olan rastada saçlarınız kısa ise durum biraz daha meşakkatli bir hal alabilir. Saç eklemesi ile rastanızı yaptırabilirsiniz ancak bu işlem, saçın tamamlanma süresini ciddi manada etkileyecektir.

Rasta Kaç Saatte Yapılır?

Rasta yapımı, saça ve uzunluğa göre değişkenlik göstermekle beraber yaklaşık 3 gün sürmektedir. Yapıma enseden başlanmasının nedeni de budur. 3 gün içinde kötü bir görüntüyle dışarıya çıkmanız engellenmiş olur. 3 gün içerisinde rastaya ayrılan süre 15-20 saat olacaktır. Bu şekilde zaman ayırmak zorunda olduğunuzu bilerek rasta talep etmeniz gerekmektedir. Aksi halde geri dönüşü, yaptırmaktan daha pahalıdır.

Ek saç ile rasta yaptırmak isteyenlerin yapım süresi ise 4 gün olacaktır. Rastalı saç ilavesi 1 gün alabilmektedir.

Kaç Çeşit Rasta Yapımı Vardır?

Temelde iki ayrı rasta yapımı bulunmaktadır. Birincisi sentetik saç kullanılarak yapılan, ikincisi ise doğal saç ile yapılan rastadır. Sentetik saç rastası doğala nazaran daha uygun fiyatlı olacaktır. Kullanılan bu saç zaman içinde daha az tülerme yapar, bakımı çok daha kolaydır. Bunun yanında sentetik saç üzerinde değişim yapmak doğal saça nazaran daha zordur.

Doğal saç ile yapmak daha hoş bir görüntü elde edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca doğal saçtan yapıldığında boyama fırsatınız da olacaktır. Bunun yanında daha pahalı, bakımı daha zor ve zaman içinde incelme veya kopma sorunu yaşatabilmektedir.,

Balmumu ile Yapılan Rasta Kokar mı?

Rasta yapımında tığ yerine balmumu tercih edilirse bazı riskleri vardır. Bu riskler her ne kadar halk arasında abartılmış olsa da haklılık payı da bulunmaktadır. Özellikle balmumunu doğru kullanmayı bilmeyen kişiler tarafından rasta yapıldığında ortaya kötü bir sonuç çıkabilmektedir.

Balmumu hakkında yeterli fikri olmadan rasta yapan kişiler saçın zamanla kopasına, kötü kokmasına ve pis görünmesine neden olmaktadır. Bu risk tığ ile yapıldığında söz konusu değildir.

Rasta Nasıl Açılır?

Rasta açılabilen bir saç modeli değildir. Bu nedenle açtırabileceğinizi söyleyen kişilere itibar etmemelisiniz. Bu modelden sıkıldığınızda yapacağınız tek şey beklemektir. Bir süre bekleyip daha sonra saçlarınızın diplerden en az 10 cm uzadığını görmelisiniz. İstediğiniz uzunluğa ulaştığında ise rastanın başladığı noktadan itibaren kesmelisiniz. Bu şekilde kazıtmanıza gerek kalmadan rastayı tek seferde sonlandırabilirsiniz.

Rasta Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Saçınıza yaptırdıktan sonra gerekli kontrolleri yaptırdığınız sürece bir ömür kullanabilirsiniz. Sıkılıp kesmediğiniz sürece saçınızda herhangi bir olumsuz etki yaratmayacaktır. Bu süreçte önemli olan ne kadar kaliteli bir rasta yaptırdığınızdır.

Saçlarınıza zarar veren ve bilinçsiz yapılan rastalar süreç içinde kopma, zayıflama gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bunu yaşamamak için kaliteli bir yerde yaptırmaya gayret göstermelisiniz. Düzenli olarak saçınızla ilgilenebilecek ve işini iyi yapan kişileri tercih etmelisiniz. Güzel ve sağlam bir şekilde yapılırsa hiçbir sorun yaşamadan uzun yıllar boyunca saçınızı bu şekilde kullanabilirsiniz.

 

Rasta Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçınızı rasta yaptırdıktan sonra ekstra yapmanız gereken herhangi bir şey yoktur. Yıkama konusunda hassasiyet göstermeniz yeterli olacaktır. Yapım bittikten sonra 1 ay yıkanmaması gereken saçın daha sonra düzenli olarak yıkanması önemlidir.

Saçınızı yıkarken ne kadar az şampuan kullanırsanız o kadar sağlıklı olacaktır. Mümkün olduğunca sabun kullanmaya özen göstermelisiniz. Bunun yanında saçlarınızın daha kolay yumuşaması için krem kullanmak oldukça yanlıştır. Saç kremi rastalı saça zarar verir. Haftada yalnızca 1-2 kez saç yıkamak gerekmektedir.

Zaman içinde yıkamaya bağlı olarak saç üzerinde tüylenme gözlemlenmektedir. Sizin bu konuda yapabileceğiniz herhangi bir şey olmadığı için yaptırdığınız kişiye gidip rutin bakımınızı yaptırmanız gerekmektedir. Devamlı uzayan ve bakıma ihtiyaç duyan saçlar, rastayı yapan kişinin işlemiyle daha güzel görünecektir.

Uzayan Saçlara Rasta Yapılabilir mi?

Rasta yaptırdıktan sonra saçlarınızın uzamasında herhangi bir engel yoktur. Bu konuda söylenen olumsuz ifadeleri dikkate almamanız gerekir. Saç tüm doğallığıyla dipten uzamaya devam edecektir. Bu süreçte kullanmaya devam etmek isterseniz saçlarınızın diplerine 6-7 ayda bir rasta yaptırmanız gerekecektir. Dipten uzayan saçlara aynı teknikle yeniden rasta şekli verilir.

Rasta Yapılan Saç Boyanabilir mi?

Saçlarınızı rasta yaptırırken dikkat etmeniz gereken bir detay bulunmaktadır. Bu süreçte sentetik saçtan rasta yaptırırsanız saçınızı boyamanız söz konusu olmayacaktır. Doğal saçı kullanarak yaparsanız dilediğiniz renkte boya kullanabilirsiniz. Süreç içinde boyanın eşit dağılmaması, arada emilip kalması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Özellikle dip boya konusunda endişe edilse de rastada dip boyaya engel herhangi bir sorun yoktur.

Rasta Ağrı ve Kaşıntı Yapar mı?

Rasta yaptırmadan önce gerektiği kadar araştırdığınızdan emin olmalısınız. Aksi halde net şekilde bilmeden sürprizlerle karşılaşmanız muhtemeldir.

Saçınıza rasta yaptırmak istediğinizde canınızın acıyacağından emin olabilirsiniz. Yapım süresinde acı ve ağrı duymanız mümkündür. Bunun yanında işlem sona erdiğinde de bir süre ağrı yapacak bir işlemdir. Bu sorunu göze alabildikten sonra rastaya zaman ayırmalısınız. Bunun yanında yapım aşamasının hemen arkasından saçların dip kısımlarında kaşıntı hissedilebilmektedir. Devamlı gergin olan saç bir süre kaşıntı yapar fakat yumuşadıkça bu sorun ortadan kalkacaktır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Özgür dedi ki:

  Rastayı çok beğeniyorum ve bir süre saçımı böyle kullanmayı da isterim ama sonrasında saçlarımı kestirmeye kıyamıyorum. Saça zarar vermeden rastadan kurtulmanın yolu var mı?

  • su dedi ki:

   İki tercihimiz bulunmakta rastadan sıkıldığımız, artık kullanmak istemediğimiz zamanlarda;
   ya komple kazıtacağız yada diplerden gelen yeni saçlardan itibaren kestireceğiz maalesef rastadan geri dönüş yok

 2. melih dedi ki:

  var tabiki yapan kişiye gidin açmasını söyleyin açar