Sivilce Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Sivilce (Akne Vulgaris) Nedir ve Nasıl oluşur?

Bilimsel verilere göre her 100 kişiden 85’ i akne yani sivilce sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Tüm istanbulun merkezinde şişli escort bayanlara ulaşmanız artık çok basit. Peki, nedir bu kadar yaygın olarak görülen sivilce? Akne; cilt yüzeyinde bulunan gözeneklerin iltihaplanarak, bu iltihapların içerisinde P.Acnes bakterisinin yerleşmesi sonucu genelde ağrılı seyreden kızarıklık ve şişliklerdir. Akne oluşumunda etkili olan faktörler ise;

  • Ergenlik döneminin etkisinde hormonal değişimler ile vücutta yağ üretimin artması
  • Kir ve makyaj ürünleri ile gözeneklerin kapanması ve iltihaplanması
  • Genetik olarak akneye yatkın bir cilde sahip olmak
  • Aşırı yağlı ve sağlıksız gıdalarla beslenmek
  • Cildin hava almasını engelleyecek ürünler kullanmak
  • Yağlı ve cilt tipine uygun olmayan kremler kullanmak
  • Stresli ve endişeli bir hayat sürmek

Akne Hakkında Doğru Olduğu Düşünülen Yanlışlar Bilgiler

Akneler sıkıldığı zaman kaybolmaz; aksine patlatıldığında içerisindeki bakteriler çevre dokulara yayılarak akne oluşumuna sebep olmuş olabilirisiniz.

Ergenlik döneminde çıkan sivilcelerin geçici olduğunu düşünüp, bir uzmana başvurmadığınız sürece, hayatınızın diğer evrelerinde de bu sivilcelerle savaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Sivilcelerinizin sadece genetik olduğunu düşünüp, sivilceye neden olan alışkanlıklarınızı terk etmediğiniz sürece hayatınız boyunca sivilcelere maruz kalabilirisiniz.

Sivilceli cilde peeling veya kese yapmak sivilceleri yok etmez, aynı patlatmak gibi sivilcelerinizin yayılmasına sebep olursunuz.

Her türlü makyaj sivilce oluşumunu artırır diye düşünüyorsanız; profesyonel veya porselen makyaj olarak bilinen, tamamen cildin hava almasını engelleyen uygulamalar dışında, hafif ve su bazlı makyaj yaparak güzelliğinizden ödün vermeyebilirsiniz.

A vitamini vücuda zarar verir düşüncesi ile hala bir cilt uzmanına başvurmayıp bekliyorsanız; dozu ayarlanmış ve uzman kontrolünde kullanılan A vitamini etken maddeli ilaçlar sizin için en doğru tercih olacaktır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sivilce Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar için yorumda bulun

    Sivilce Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sivilce Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar için ilk yorumu yapabilirsin.