Yağlı Ciltler İçin Doğal Bakım Nasıl Yapılır?

Yağlı cilt tipinin sivilce ve akne gibi pek çok cilt sorununa yol açması ya da cildin sürekli parlamasına neden olması gibi dezavantajları pek çok kişi için oldukça rahatsız edicidir. Tamamen yağlı ciltten kurtulmak mümkün olmasa da bazı doğal bakım yöntemleri ile bu sorunu en aza indirmek mümkündür. Cildin doğal olarak kurumasını ve yağından arınmasını sağlayacak olan reçeteler ise herkesin evinde rahatlıkla bulabileceği malzemelerden hazırlanmaktadır. Düzenli uygulama ve cildi sürekli temiz tutarak yağlı ciltleri matlaştırmak ve pürüzsüz bir görünüme sokmak sanılanın aksine oldukça kolaydır.

Yağlı ciltler için hangi pudrayı kullanacağınıza karar veremiyorsanız sizi buraya alalım; Yağlı Ciltler İçin En İyi Pudralar

Yağlı Ciltler İçin Faydalı Ve Doğal Öneriler

Yağlı cilt şikâyeti nedeniyle cilt doktoruna giden pek çok kişi, kullandığı ilaç ve kremler sonucunda yine çareyi doğal yöntemlerde aramayı tercih etmektedir. Rutin cilt bakımı yaparken yağlı ciltten kurtulmak için doğal maskelerden ziyade mutlaka cildin yeteri kadar temizlendiğinden emin olmak gerekir. Çünkü diğer cilt tiplerine nazaran yağlı cilt tipinde biriken kirlerin gözenekleri tıkaması ve çeşitli cilt sorunlarına yol açması söz konusudur. Maden suyu, soğuk süt ya da limon suyu gibi malzemeler yağlı ciltlerin doğal olarak ihtiyaç duyduğu bakımı yaparak bir yandan da cildin ideal düzeyinde matlaşmasına yardımcı olmaktadır.

Yağlı Cilt Ve Beslenme İlişkisi

Cilt yapısı büyük ölçüde genetik faktörlere dayalı gerçeklerden biri olsa da beslenme de cildin yağlanmasında oldukça etkilidir. Sağlıksız bir beslenme şeklini uygulayan ve sürekli kızartma ve fast food ağırlıklı beslenen kişilerin yağlı cilt tipine sahip oldukları görülmektedir. Bu da cilde dışardan bakım yapmak kadar içerden de bakım yapmanın önemini öne çıkarmaktadır. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek ve bol su içerek, yağlı ciltlerin uyguladıkları bakımları daha da pekiştirmeleri ve elde edecekleri faydayı en üst düzeye çıkarmaları söz konusu olacaktır. Sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmak için kaliteli beslenmekte tek başına yeterli gelmese de yapılan bakımları daha geçerli hale getireceğinden emin olunabilir.

Yağlı Ciltlerin Uzak Durmaları Gereken Bakım Önerileri

Hassas ve cilt sorunlarına yatkın bir cilt tipi olmasından dolayı yağlı ciltlerin kullandıkları bakım ürünlerine daha çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bakım yapmak adına kullanılan herhangi bir yanlış ürün cildin dengesini bozacağı için bitmek bilmeyen cilt sorunları ile karşı karşıya kalmak işten bile değildir. Siyah noktasız ve sivilcesiz bir yağlı cilt için cildi mutlaka her gün temizlemek gerekiyor. Bunun için içeriğinde alkol olmayan ve cilt gözeneklerini tıkayacak nitelikteki ağır ürünlerin tercih edilmemesi önerilmektedir. Yağlı ciltlerin sahip oldukları yoğun yağ bezelerine zarar vermeden derinlemesine bir temizlik için cildi çok fazla kurutmayan ve tahriş etmeyen ürünler tercih edilmelidir. Cilde hem masaj yapmak imkânı sağlayan hem de gözenekleri yeterinde temizleyen peeling ürünleri bu cilt tipindeki kişiler için idealdir.

Evde Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yağlı ciltlerin birçok olumsuz yanının olmasına karşın her daim nemli kalabilen ve kurumayan bir cilt tipine sahip olmanın avantajlarını da fazlasıyla yaşatmaktadır. Bu doğrultuda cildi yağlı olduğu için nemlendirici krem kullanma alışkanlığı olmayan pek çok insan vardır. Aslına bakıldığında oldukça yanlış olan bu algı, cildin bilmeden nemsiz kalmasına neden olmaktadır. Bu sebeple yağlı cilt tipine de sahip olunsa mutlaka temizlik sonrasında çok yağlı olmayan bir nemlendirici ile yüz nemlendirilmelidir.

Özellikle yaz aylarında sıcak havanında etkisi ile daha çok hissedilen yağlı cilt, güneş ışınları ile parlamanın daha çok göze batmasına neden olur. Güneşin zararlı ışınlarından koruma özelliği yüksek ve yağlı ciltler için uygun olan bir güneş koruyucu ile bu sorunu en az indirmek mümkündür. Ayrıca yağlı cilt ile birlikte sivilce gibi problemler varsa mutlaka uzman bir doktor yardımı ile evde cilt bakımı yapılmalıdır.

Yağlı Ciltlere İyi Gelen Maskeler

Cildin yağ dengesini sağlayabilmek için gerekli bakımı doğal ürünlerle yapmak, içeriğinde kimyasal bulunan ürünlere göre daha faydalı ve daha az yan etkisiz olmaktadır. Bu nedenle yağlı cildi için hangi ürünlerle bakım yapacağının arayışı içine girenlerin karşılarına birçok yağlı cilt tipi maskeleri çıkmaktadır. Cildin yapısına en uygun bakım maskesini bulabilmek için kişiler kendi cilt yapılarını çok iyi tanımaları gerekiyor. Cildi daha çok yağlandırma özelliğine sahip olan maskelerle zaten yağlanmaya meyilli olan cildi daha çok yağlandırmak ve cildin ideal yağ dengesini bozmak olasıdır.

Yağlı Ciltlere Limon Kabuğu Maskesi

Limon suyu genellikle sivilceler için tercih edilen doğal maske malzemelerinden biridir. En az suyu kadar etkili olan limon kabuğu da yağlı ciltler için uygun bakım önerilerinden biridir. Bir adet limon kabuğunu ılık su içinde 10 dakika beklettikten sonra yumuşayan kabuklar blenderden geçirilerek püre haline getirilmelidir. Püre kıvamına gelen limon kabukları temiz cilde uygulanarak 5 dakika bekledikten sonra bol su ile durulanmalıdır. Yağlı ciltler için oldukça etkili olan bu tarif haftada bir kez uygulanabilir.

Yağlı Ciltler İçin Patates Maskesi

Patates cilt maskelerinde sıkça tercih edilen ve içeriğindeki nişasta ile cilt sağlığı için oldukça faydalı besinlerden biridir. Cildin pürüzsüz olmasındaki katkısı oldukça yüksek olan patatesle yağlı ciltlere elveda demek için uygulanması gereken maske tarifi oldukça kolaydır. Orta boy büyüklükteki bir patatesi çiğ olarak rendeledikten sonra iyice suyunu sıkıp elde edilen suyu cilde sürmek gerekiyor. İsteğe göre rendelenen patates taneleri ve suyunu birlikte cilde uygulamak da elde edilecek faydayı artıracaktır. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildi durulamak patatesin vereceği faydayı ve ferahlığı anında hissetmeyi sağlayacaktır. Cildin beyazlaşmasında ve lekelerin yok olmasında da oldukça etkili olan patates maskesi aynı zamanda her cilt tipinin uygulayabileceği etkili tariflerden biridir.

İlgili İçerik: Patates Suyunun Cilde Faydaları

Yağlı Ciltler İçin Maden Suyu Maskesi

Maden suyu tüketmenin faydaları sağlık için oldukça fazladır. Cilt güzelliğine de faydaları sayısız olan maden suyu ile yağlı ciltlerin doğal dengesini yakalamak mümkündür. Çeşitli cilt sorunlarını azaltma etkisine sahip olan bu doğal içecek ile sivilce ve siyah nokta gibi sorunlara çözüm bulunabilir. İster buz küplerine doldurup dondurarak isterseniz de direkt olarak yüzü maden suyu ile yıkayarak evde yağlı ciltler için doğal bakım yapmak son derece kolaydır. Yağlanma sorununu azaltacağı gibi cilt gözeneklerinde birikmiş olan yağı ve kiri de etkili bir şekilde temizleyecektir.

Yağlı Ciltler İçin Lavanta Maskesi

Bitkilerin faydaları cilt bakımlarında da ihmal edilmemesi gereken yöntemler arasındadır. Hoş kokusu ve rahatlatıcı etkisi ile lavanta da yağlı ciltlerin bakım için kullanabilecek bitkilerin başında gelmektedir. Bir tutam lavanta ile elde edilecek yaklaşık bir haftalık cilt temizleyici doğal tonik ile sabah akşam cildi düzenli olarak temizleyerek bakım yapmak hem ekonomik hem de oldukça etkilidir. Bu tarif sayesinde yağlı cildi zararlı kozmetik ürünlere maruz bırakmamış olmanın yanında zararsız ve faydalı bir bitki ile temizleme imkanına sahip olunabilir. Sabahları uygulanmasa bile mutlaka her gece lavanta suyu ile cilt temizlenmelidir.

Benzer İçerik: Sivilcelere Karşı Lavanta Kürü

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yağlı Ciltler İçin Doğal Bakım Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Yağlı Ciltler İçin Doğal Bakım Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yağlı Ciltler İçin Doğal Bakım Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.