Doğal Yöntemlerle Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Saç renginden sıkılan ancak çeşitli kimyasalları içerisinde barındıran yapay saç boyalarından uzak durmak isteyen kişilerin tercih edebileceği yöntemlerden birisi de doğal yöntemlerle saç boyamadır.

Tamamen doğal bitkiler ile boyanan saçlar bu sayede hiçbir şekilde yıpranmamakta ve ilk günkü yumuşaklığını korumaktadır.

Saçlarına özen gösteren ve farklı saç renklerini denemek isteyen herkesin evde kolaylıkla uygulayabileceği bu saç boyama yönteminde izlenmesi gereken bazı adımlar vardır.

Bitkisel Yöntemlerle Saç Boyama Adımları

Öncelikle saç rengini değiştirmek amacıyla kullanılacak olan malzemelerin iyice doğranması ve ezilmesi gereklidir. Bitkilerin ezilme ya da ufalanma oranları arttıkça saç üzerinde daha fazla etki gösterecekleri için çok daha koyu bir renk elde etme fırsatı olacaktır.

zilen bitkilerin içerisine ağır hareketlerle su eklenerek karıştırılmaya devam edildiğinde bir süre sonra macun kıvamını alacaktır. Böylelikle yoğun bir kıvam elde edilebilecektir. Bitki çayı şeklinde uygulanması gereken doğal saç boyalarında ise bitki ve su oranını 2 bardak kaynar suya yarım su bardağı bitki şeklinde ayarlamak önemlidir.

Bitki çayı olarak hazırlanan saç boyalarının demlenme aşamaları bittikten sonra iyice soğuduğundan emin olunmalıdır. Soğuma işlemi tamamlandığında ise süzülerek temiz bir kaba alındıktan sonra saça uygulanmalıdır. Saç boyama işlemi bittikten sonra saçlar kurutma makinesi ile değil, güneşte kurutulmalıdır.

Hangi Saç Rengine Hangi Bitki Gereklidir?

Sarı saç rengine kavuşmak isteyenler limon suyu, papatya ve aynısefa çiçeğini tercih edebilirler. Bitki çayı şeklinde hazırlanacak olan bu karışım soğuduktan sonra saça uygulanmalıdır. Kahverengi saç düşünenler siyah çay ya da kahve ile hazırlanan çayın gücünden faydalanabilirler. Siyah saç rengi içinse oldukça güçlü bir renk verici olan kara ceviz tozunu macun haline getirerek uygulamak oldukça faydalı olacaktır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Doğal Yöntemlerle Saç Boyama Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Doğal Yöntemlerle Saç Boyama Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğal Yöntemlerle Saç Boyama Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.