Turuncu Saçı Hangi Renk Kapatır?

Turuncu saçı hangi renk kapatır? sorusu kısa bir zaman önce saçlarınızı boyarken ya da açarken bir sorun ile karşılaştığınızı gösterir. Muhtemelen güzel bir sarı ya da karamel elde etmek isterken kendinizi Hermione Granger’a dönmüş buldunuz. Ancak içiniz rahat olsun. Her ne kadar yaşadığınız durum üzücü de olsa saçlarınızı eski rengine döndürmek için saçlarınızın uzamasını beklemenize gerek yok.

Saç Neden Turuncu Olur?

Saçların turuncu olmasının nedeni saç renklerinin farklı pigmentlerden oluşmasıdır. Siz aynaya baktığınızda saç renginizi kahverengi görebilirsiniz. Ancak saç tellerinizde kırmızı tonları da mevcuttur. Oksijenli su ya da saç açıcı ile sarı saçlara sahip olmak isterken “Saç açıcıyla saçlarım turuncu oldu.” demeniz son derece olasıdır.

Saçıma açıcı sürdüm turuncu oldu diyorsanız kahverengi saçlarınızı sarı renge dönüşmesi için yeterince bekletmemiş olabilirsiniz. Bu açma esnasında gereğinden az beklettiyseniz renk turuncu da kalmıştır.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta saçlarınızı açarken tonunuzu iyi incelemektir. Saçlarınız çok koyu ise turuncu renge sahip olma ihtimaliniz çok daha fazladır. Renginizi açmak yerine profesyonel bir yardım almanızda fayda vardır.

Saçlarınızı açmamanız ya da boyamamanıza rağmen turunculuk oluştuysa bu durumun nedeni sıcak uygulama ya da sulardan gelip biriken mineraller olabilir.

Saçın Turunculuğunu Hangi Renk Alır?

Saçtaki turunculuk için mavi boya kullanabilirsiniz. Eğer portakal rengi bir ton elde ettiyseniz mavi boya ya da şampuan kullanabilirsiniz. Ancak saçlarınız yıpranmış olabileceğinden dolayı koyu renkler tercih etmenizde fayda vardır. Böylece yıpranmaları gizleyebilir ve bir süre saçlarınızı dinlendirebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta saçınızı boyarken gereğinden fazla beklememeniz gerektiğidir. Aksi takdirde bu sefer saçlarınızın yeşile dönme riski bulunur.

Turuncu azaltan saç boyaları mavi renklidir ve farklı boyalarla da kullanılabilir. Ancak turuncu azaltan ürünlerin içerisine su ve açıcı katarak saçlarınıza uygulayabilir ve yalnızca 5-10 dakika bekleyebilirsiniz. Böylece saçınızın turunculuğu nötralize edilir ve daha koyu, küllü bir renge sahip olursunuz.

Saçlarınızı sarı renge dönüştürdüyseniz ancak aralarda turuncu yansımalar kaldıysa mor boyadan faydalanabilirsiniz. Mor boya da genellikle turuncu azaltıcı olarak geçer ve pek çok markanın ürünleri bulunur.

Saçlarınızı sarıya döndürürken fazla yıprandıysa ve bu durum rahatsız ediyorsa koyu renkler kullanabilirsiniz. Turuncudan daha koyu olan tonları kullanmak turunculuğu kapatacaktır. Saçlarınızın uzayıp yıpranmalar azaldıktan sonra tekrar doğru şekilde saçlarınızın rengini değiştirebilirsiniz.

Sarı Saçtaki Turunculuk Nasıl Giderilir?

Saçlarınızı sarıya çevirmek isterken turuncu renge döndüyseniz muhtemel neden kullandığınız açıcıyı saçınızda yeterince bekletmemiş olmanızdır. Bu nedenle yapabileceğiniz en iyi şey saçınıza bir miktar daha açıcı kullanmaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta saçlarınızın ne durumda olduğudur. En az bir hafta beklemeniz ve bu aşamada saç bakımı yapmanızda fayda vardır.

Turuncu renkten sarıya dönmek için açıcı kullanarak yarım saat kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Bu noktadan sonra tonunuzu belirlemek için boya da kullanabilirsiniz.

Sarı saçtaki turunculuğu gideremiyorsanız inci ya da küllü tonlarca boyalar kullanabilirsiniz. Böylece saçlarınız biraz daha koyu bir sarı olur ve hafif parlak, hoş bir renk elde edebilirsiniz.

Doğal Yollarla Turunculuk Nasıl Giderilir?

Doğal yöntemlerin etki etmesi daha uzun sürse de yıpratıcılığı daha az olacaktır. Saçınızı durularken kullanacağınız suyun içerisine birkaç damla elma sirkesi ve mor/mavi renkli gıda boyası ekleyebilirsiniz. Ayrıca gece uyumadan önce saçlarınıza Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Dipteki Turunculuk Nasıl Gider?

Saçları açarken diplerde turunculuk oluşması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Nedeni ise saç köklerinin daha zor renk değiştirmesidir. Bu durumda bir kuaförden yardım almanızda fayda vardır. Kendiniz saçlarınızı yıpratabilirsiniz. Ancak eğer kendiniz bir uygulama yapmakta kararlıysanız 1-2 hafta bekleyip saçlarınız nem oranını dengeledikten sonra yalnızca diplere açıcı uygulayabilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Turuncu Saçı Hangi Renk Kapatır? Turuncu Saçı Hangi Renk Kapatır? için yorumda bulun

    Turuncu Saçı Hangi Renk Kapatır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Turuncu Saçı Hangi Renk Kapatır? için ilk yorumu yapabilirsin.