Dudak Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dudak peelingi, yüz güzelliğinin önemli bir parçası olan dudakların dolgun ve pürüzsüz görünmesi için gerekli olan bir uygulamadır. Kış aylarında en çok kuruyan ve çatlayan dudakların ölü hücrelerinden arınmasını sağlayacak peelingi ise evde hazırlamak ve uygulamak oldukça kolaydır.

Evde bulunması mümkün olan birkaç malzeme ile dudaklara hafifçe masaj yapmak, dudakların parlamasını ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Basit peeling işlemi sayesinde dudakları renklendirmek için ruj sürmekte daha dikkat çekici bir hal alacaktır.

İlginizi Çekebilir: Dudak Çatlamasını Önleyen Çözümler

Dudak Peelingi Nasıl Yapılır?

Dudakların hayal edilen dolgunlukta ve güzellikte görünmesini sağlamak için evde hazırlanabilecek kolaylıkta pek çok dudak peelingi tarifi bulunmaktadır. Her bir tarifi uygularken yüzün diğer bölümlerine nazaran hassas yapıya sahip olan dudaklara bakım yaparken dikkatli olmakta fayda vardır.

Toz şeker yüzde olduğu kadar dudaklardaki ölü hücrelerinde temizlenmesi için en ideal malzemelerden biridir. Şekeri daha kıvamlı ve uygulanabilir hale getirmek için ise bal eklenmelidir. Zeytinyağı kurumuş ve bakım gerektiren dudaklar için mutlaka peeling karışımına katılması gereken bir malzemedir. Tüm malzemeleri az miktarda olacak şekilde karıştırdıktan sonra hafifçe uygulamak fark edecek şekilde işe yaramasını sağlayacaktır.

Dudak Peelingi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Peeling, diğer yüz bakım tekniklerine nazaran daha hassas olunması gereken bir konu olmasından dolayı, dudaklar başta olmak üzere kullanılan malzeme ve yönteme kadar birçok şeye dikkat edilmelidir. Şeker ve kahve gibi ölü derinin dudak yüzeyinden temizlenmesini sağlayan malzemelerin sert hareketlerle tahriş edici özelliklerinin olabileceği dikkate alınarak yavaşça uygulanmalıdır.

Dudak peelingi için hazırlanan doğal malzemeler eller dışında yumuşak bir fırça yardımı ile de yapılabilir. Sert ve kalın kıllara sahip diş fırçalar bu işlem için uygun değildir. Fırça kullanılacaksa mutlaka ince ve yumuşak kıllara sahip olmalıdır.

Kahve İle Dudak Peelingi Tarifi

Dudak yüzeyinde oluşmuş cansız görünümün giderilmesi ve canlanıp daha parlak dudaklara sahip olmak için doğal malzemelerden biri de kahvedir. Pütürlü özellikte olması dudaklara hafifçe uygulandığında etkili bir peeling görevi görmesini sağlamaktadır.

İsteğe göre Türk kahvesi keyfinin ardından geriye kalan kahve telvesini ya da toz kahveyi bal ile karıştırarak dudaklara bastırmadan uygulanabilir. Parmağın ucu ile uygulanan bal ve kahve peelingini ruju yedirme hareketi ile hafifçe yaparak dudaklara canlılık kazandırılabilir.

Dudak Peelingi Yapmanın Faydaları

Dış etkenlere maruz kalan dudakların kışın soğuğundan ve yaz aylarının sıcağından etkilenmesi çok kolaydır. Bu nedenle dudaklara gereken özeni göstermek gerekir. Zaman zaman evde doğal dudak peelingi malzemelerini kullanmak, dudakların sık sık kuruyup çatlamasını da önlemektedir.

Estetik açıdan da dudakların doğal yoldan dolgunlaşmasına katkı sağlayan peeling tarifleri, sık sık yapılabilecek güzellik ipuçlarından biridir. Faydalarından en üst seviyede yararlanabilmek için dudak peelingi yapmanın püf noktalarına özen gösterilmesi tavsiye edilir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dudak Peelingi Nasıl Yapılır? Dudak Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Dudak Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dudak Peelingi Nedir? Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.