En Etkili Saç Uzatma Yöntemleri

Saç uzatma yöntemleri her geçen gün artan kapsamlı bir listeden oluşmaktadır. Saçlarınızın yavaş uzadığından şikâyetçiyseniz, saç türünüze uygun olarak dilediğiniz uzatma yöntemini tercih edebilirsiniz. Bu süreçte, uygulamak istediğiniz saç uzatma yöntemini doğal ürünlerden hazırlamaya özen göstermelisiniz. Saçlarda kullanılan ürünler ne kadar besleyici ve doğal olursa o kadar hızlı uzama sağlayacaktır.

Saç Uzatmak için Doğru Saç Kremi

Saçlarınızın uzun sürede uzamaması keyfinizi kaçırıyorsa bu durumda doğru ürünleri kullanmıyorsunuz demektir. Hızlı saç uzatma yöntemleri kadınlar tarafından keşfedilerek uzun süredir kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni, saç kremi uygulamasıdır.

İçerisinde nutri-omega bulunan saç kremlerini tercih etmeniz durumunda saçlarınızın daha hızlı uzadığını fark edebilirsiniz. Yapmanız gereken her banyo sonrasında saçlarınızın uçlarına uygulamaktadır. Saç kreminin saç köklerine değil saç uçlarına uygulandığını unutmamalısınız. Saç uçlarında yumuşama ve beslenme sağlayan kremler, hızlı şekilde uzama sağlayacaktır.

Saç Uzatmak için Doğru Saç Maskesi

Saçlarının uzamamasından rahatsız olanlar doğru saç maskesini tercih etmeliler. Bunun için yapılan en genel yanlış, saçın kozmetik ürünlerle uzatılmaya çalışılmasıdır. Kozmetik markaların çıkarmış olduğu saç uzatma ürünleri, saçları beslenemez aksine yıpranmaya neden olur. Bilmediğiniz bir markanın saç uzatma şampuanını kullanmak yerine evde kendi malzemelerinizle hazırladığınız maskeler çok daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Herhangi bir maskenin saçınız için sağlıklı olduğuna karar verebilmeniz için içeriğinin doğal olması gerekmektedir. Hızlı saç uzatma maskeleri arasından evde kullandığınız sağlıklı ürünler içeren maskeleri seçmeye özen göstermelisiniz. Doğru saç uzatma maskesi bu şekilde doğal ve özenle hazırlanmalıdır.

Saç Uzatmak için Soğan Maskesi

Saçlarınızı uzatmak istediğinizde doğru maskeyi kullanmanız önemlidir. Bunun için saç uzatan soğan maskesi en etkili maskelerden bir tanesidir. Saçlarınızın uzamasını sağlamak için bir su bardağı soğan suyu hazırlamalısınız. Daha sonra üzerine 1 çorba kaşığı bal eklemelisiniz. Hazırladığınız bu karışımı saçlarınızın dibine sürerek masaj yaparak uygulamalısınız. Birkaç dakika içerisinde saç diplerinize yedirebilirsiniz. Sonrasında ılık su ile durulayabilirsiniz.

Soğan suyu ile hazırladığınız maskeyi haftada 1 kez muhakkak uygulamalısınız. Bununla beraber haftada bir gün soğan suyu ile saçınızı yıkadığınızda hızlı saç uzatma formüllerinden bir tanesini keşfettiğinizi fark edebilirsiniz.

Saç Uzatmak için Yumurta Maskesi

Saç uzatan yumurta maskesi saçlarının doğal şekilde uzamasını isteyen bayanlar için en ideal yöntemdir. İçerisinde C vitamini dışında tüm vitaminleri bulunduran yumurta aynı zamanda besleyici minerallerle de zengindir. Saçlarınıza, besleyiciliği ile hız kazandıracak olan yumurta maskesinin yapımı oldukça kolaydır.

Bir kâse içerisine 1 adet yumurtayı kırmalısınız. Güzelce çırpıp köpükledikten sonra üzerine bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilave etmelisiniz. Her ikisini harmanladıktan sonra saçlarınızın dibinden ucuna doğru yavaş yavaş sürmelisiniz. Yaklaşık yarım saat saçınızda kalması gereken maskeyi ılık suyla çıkarabilirsiniz.

Saçlarının yağlı ve geç uzadığını düşünenler ise aynı maskeyi 2 yumurta sarısından yapabilirler. 2 adet yumurta sarısını çırpıp üzerine yarım limon ilave etmeliler. Saça uygulanan maske, 1 haftada 5 cm uzayan saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Saç Uzatmak için Zeytinyağı Maskesi

Saçlarının uzama hızını arttırmak isteyenler için zeytinyağı oldukça ideal bir gıdadır. Doğal olduğundan emin olduğunuz zeytinyağını saçlarınızın tamamında çekinmeden kullanabilirsiniz. Hem ışıltı ve parlaklık verecek hem de saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Saç uzatan zeytinyağı maskesi için ihtiyacınız olan yalnızca çay ağacı yağı ve zeytinyağıdır. 4 yemek kaşığı zeytinyağının içerisine 4 damla çay ağacı yağı damlatmalısınız. Daha sonra güzelce karıştırıp saçlarınıza uygulamalısınız. Yaklaşık 1 saat saçınızda kaldıktan sonra ılık suyla yıkamalısınız.

Saçınızın nem dengesini arttıracak olduğundan çok daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Üstelik doğal yollardan hızlı saç uzatma yöntemleri arasında en çok tercih edilen maskedir.

Saç Uzatmak için Patates Maskesi

Patatesin içerisinde bulunan besleyici mineraller, saçlar için de oldukça faydalıdır. Bu nedenle saçlarınızın hızlı şekilde uzamasını isterseniz patates suyu ile maske hazırlayabilirsiniz. Patates A, B, C vitaminleri bakımından zengin olduğu için saçın dipten daha güçlü çıkmasını sağlayacaktır.

3 adet patatesi katı meyve sıkacağından geçirerek suyunu elde etmelisiniz. Sonrasında saç dibinize döktüğünüz suyu güzelce deriye yedirmelisiniz. Saçlarınızın diplerinden uç kısımlarına kadar yaymalısınız. Maskeyi yarım saat saçınızda bekletip ılık suyla yıkamalısınız. Birkaç kullanımdan sonra etkisini görmeye başlayabilirsiniz.

Saç Uzatmak için Suna Dumankaya Maskesi

Saçlarınızı beslemek ve hızlı uzamasını sağlamak için yalnızca bitkisel maskelerden yardım almak zorunda değilsiniz. Saç uzatan maskeler Suna Dumankaya tarafından da incelenmiş ve hayvansal maskeler listesi oluşturulmuştur. Saçlarınızı besleyen ve daha gür uzamasını sağlayan kemik iliği maskesi en hızlı etki eden maskelerden biri kabul edilmiştir.

200 gram sığır iliği derince bir tencerenin içerisine haşlanmalıdır. Haşlandıktan sonra üzerine öğütülmüş 150 gram Hindistan cevizi ilave edilmelidir. Ilık olan karışım saç diplerine uygulanmalıdır. 1 saat saçta kaldıktan sonra saçlar ılık su ile yıkanmalıdır. Haftanın 1 günü yaptığınız bu maske, 1 haftada saç uzatma yöntemleri arasında en etkili olandır.

Saç Uzatmak için Kuaför Maskesi

Saçlarınızın profesyonel öneriler üzerine uzamasını isterseniz işinde uzman pek çok kuaförden yardım alabilirsiniz. Birçoğunun bitkisel içerikli maskeleri önerdiği dikkatinizi çekecektir. Kuaförden saç uzatacak formüller arasında özellikle sinemaki çayının dikkat çektiği bilinmektedir.

Bir tutam sinemaki çayını bir çay bardağı suyun içerisinde kaynatmalısınız. Sonrasında ılıdıktan sonra içerisine 1,5 çay kaşığı badem yağı ilave etmelisiniz. Tercih ederseniz üzerine 1 kapsül E vitamini kırabilirsiniz. Sonrasında saçlarınıza bu maskeyi sürmelisiniz. Haftada bir kez uygulayabileceğiniz maske, son derece etkili ve hızlı uzama sağlayacaktır.

Saç Uzatmak İçin Doğru Yağ

Saçlarınızın uzaması yediklerinizle, içtiğiniz suyla doğrudan ilgilidir. Bununla beraber saçınıza uyguladığınız bakım da saç uzatma sürecinin bir parçasıdır. Haftada bir kez bakım yapılmayan saçlar, yıpranacak ve uzama ihtimalleri azalacaktır.

Saçlarınıza bakım yapmak istediğinizde kullanmayı tercih ettiğiniz ürünlerden biri de yağlar olmalıdır. Yağlar, saçlar üzerinde en hızlı sonucu veren bakım malzemeleridir. 1 haftada 3 cm saç uzatan sır bazı özel yağlarda gizlidir. Hem saçlarınızın daha parlak olmasını sağlayabilir hem de olduğundan çok daha kolay uzamasını mümkün kılabilirsiniz.

Saç Uzatmak için Arap Yağı

Saç bakımıyla ilgili son dönemlerin en çok konuşulan ürünlerinden biri Arap yağıdır. Arap yağı en eski dönemlerden itibaren kullanılan ve Arap bayanların saçlarına ışıltı veren yağlardan bir tanesidir. Besleyici ve bir o kadar da etkili bir yağ olduğu söylenebilir. Bu konuda sık sorulan Arap yağı saç uzatır mı sorusunun cevabı da evettir.

Haftada bir kez kullanmanız gereken Arap yağını, saçlarınıza uygulayarak düzenli hale getirmelisiniz. Sonrasında saçlarınızın birkaç hafta içerisinde şaşıracağınız kadar uzadığını fark edebilirsiniz.

Saç Uzatmak için Susam Yağı

Saçlar, gün içerisinde en çok yorulan noktalardan biridir. Özellikle diplerde biriken toz ve kir, saçların doğal yapısının bozulmasına neden olan temel etkenlerdir. Bu noktada saçlarınızın uzaması da bir hayli zor olmaktadır. Saçın kendini onarması, onarma yaparken uzaması için E vitamini ihtiyacının karşılanması gerekmektedir.

Saçlar için kullanılan susam yağı hem E vitamini ihtiyacını karşılayacak hem de hızla uzamasına yardımcı olacaktır. Saç derisinde oluşabilecek tüm hastalıklara iyi gelen E vitamini saçın kaliteli şekilde uzamasını sağlamaktadır. Bunun için 3-4 günde 1 kez susam yağını saç diplerinize sürmeli, masajla beraber yedirmelisiniz. Böylece saçlarınızın toparlanmasını daha hızlı uzamasını kolaylaştırabilirsiniz.

Saç Uzatmak için Hint Yağı

Saçlar için en faydalı olan yağlardan biri de Hint yağıdır. Hint yağının içerisinde yer alan vitamin ve protein oranı saçın onarılmasını, güçlenmesini sağlamaktadır. Birçok şampuanın özünde Hint yağının bulunma nedeni budur. Saçları hızla uzatan Hint yağının kullanımı ve arındırılması da bir hayli kolay olmaktadır.

Haftada 2 kez kullanılması gereken Hint yağı saç diplerine masajla yedirilmelidir. Sonrasında tüm saça sürülerek saçı beslemesi sağlanmalıdır. Bir saat kadar bekleyen yağ, ılık suyla arındırılmalıdır.

Saç Uzatmak için Argan Yağı

Saç bakım ürünlerinin içerisinde en sık bulunan yağlardan biri de argan yağıdır. Argan yağı birçok kültürde sıvı altın olarak değerlendirilmektedir. Bunun temel nedeni, saçı en hızlı uzatan yağ olmasıdır. Haftalık bakımınızda birkaç damla argan yağı kullanmanız, saçlarınızın çok daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Saç diplerine uygulanması gereken argan yağını 15-20 dakika bekletip yıkamanız yeterli olacaktır. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken argan yağının doğal olmasıdır. Fiyatı diğer yağlara nazaran bir hayli pahalı olan argan yağının orijinalini bulmaya özen göstermelisiniz. Doğal argan yağı saç uzatan yağ listesinde ilk sırada yer almaktadır.

Saç Uzatmak için Yağ Bileşimi

Saçlarına hangi yağı uygulayacağına karar verememiş ve her birini kullanmak zor gelmiş olan kişiler için yağların bir araya geldiği karışımlar oluşturulabilmektedir. Bunun için saçınızı besleyecek özel yağları tercih etmeniz son derece önemlidir. Saç uzatma yağları arasından jojoba yağı, susam ve lavanta yağı ayrıca Hint yağını tercih ederseniz saçlarınızın uzama hızını arttırabilirsiniz.

Saçlarının uzama hızını arttırmak isteyenler haftanın bir günü özel yağ karışımını kullanmalıdır. Karışım için 25 damla Hint yağı, 12-13 damla lavanta, jojoba, susam yağı karıştırılmalıdır. Tercihinize bağlı olarak zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Masaj yaparak saçlarınıza yedirdiğiniz bu karışımı yarım saat kadar bekletmelisiniz. Sonrasında ılık suyla yıkayıp kurulayabilirsiniz.

Saç Uzatmak için Doğru Kür

Maskelere nazaran daha sık kullanılan kürler, saçların uzama sıklığını arttırmaktadır. Hem saçlarınızın daha hızlı uzaması hem de sağlıklı ve ışıltılı görünmesi için doğru malzemelerle hazırlanmış kürleri kullanmanız gerekmektedir. Saç uzatma kürü olarak tercih ettiğiniz ürünlerin organik besinlerden oluşması, doğal bitkilerle hazırlanması faydalanma sürecini arttıracaktır.

Saç Uzatmak için Elma Sirkesi

Saçlarınızın olduğundan daha hızlı uzaması için elma sirkesi kürünü tercih edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey saçlarınızı haftanın 3 günü elma sirkeli su ile yıkamaktır. İlk birkaç yıkamada saç derinizde hafif yanmaya neden olabilir ancak sonrasında çok sağlıklı saçlara kavuşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Saçlarınızın elma sirkesi ile uzayabilmesi için birer gün ara ile 3 kez elma sirkeli su kürü uygulamalısınız. Yaklaşık 2 ay içerisinde saçlarınızın hızlı şekilde uzadığını fark edebilirsiniz.

Saç Uzatmak için Avokado

Haftanın 2 günü saçlarıyla ilgilenebilecek olan kişiler için avokado kürü oldukça faydalıdır. Yalnızca bayanlar için değil erkek saç uzatmanın püf noktalarından biri de avokadodur. Avokadonun içerisinde yer alan vitaminler bay, bayan fark etmeksizin uzama sağlamaktadır.

1 adet avokadoyu püre halini alana dek ezmelisiniz. Daha sonra üzerine 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı bal ilave etmelisiniz. Saçlarınıza sürmeli ve 1 saat kadar bekletmelisiniz. Uygulayacağınız bu kürü haftanın 2 günü düzenli olarak yapmalısınız.

Saç Uzatmak için Maydanoz

Saçlarınızda uygulayabilmek için doğal küre ihtiyacınız varsa maydanozu kullanabilirsiniz. Maydanoz, vücudun temizlenmesi için birebir besinlerden bir tanesidir. Aynı zamanda saçlar için de ekstra faydaları olduğu bilinmektedir. Bu faydalardan bir tanesi de uzamasını hızlandırmasıdır.

Saçlarınızın uzamasını sağlayabilmek için haftada 2 kez maydanozlu su ile kür uygulayabilirsiniz. Bunun için öncelikle 1 demet maydanozu, 1 litre su içerisinde kaynatmalısınız. Maydanozları ve kaynayan suyu, saçınızı yıkadığınız suyun içerisine karıştırmalısınız. Maydanoz suyu hem ışıltı verecek hem de canlanma kazandıracaktır.

Saç Uzatmak için Doğru Şampuan

Saçının uzamasını dileyen ve düzenli olarak doğru şampuanı kullanmak isteyen kişiler öncelikle saçlarını tanımalıdır. Saç yapınız kuru, yağlı, karma, ince veyahut kalın telli olabilir. Bununla beraber bazı saçlar çok kırılgan ve dökülmeye müsait olabilirken; bazıları, güçlü bir içeriğe sahiptir. Bu süreçte dikkat etmeniz gereken, doğru şampuanı kullanarak saçlarınızı uzatmaktır.

Saçlarının uzamasını isteyenler ısırganlı şampuan veyahut restorex saç uzatan şampuan gibi şampuanları tercih edebilirler. Saçlara hareket kazandıran ve her saç türüne göre özel üretilen bu şampuanlar, saçınızın yapısına uygun olduğu için zarar vermeyecektir. Yapmanız gereken saçınıza uygun olan ürünü seçmektir.

Saç Uzatmak için Doğru Tarama Şekli

Saçların uzamaması, kırılması ve kısa süre içerisinde yıpranmasının nedenleri arasında yanlış tarama şekilleri de yer almaktadır. Saçlarınızın daha kolay uzayabilmesi ve ışıltısını koruyup bakımlı görünebilmesi için doğru şekilde taramanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle saçlarınıza uygun, tel koparmayan taraklardan temin etmelisiniz.

Saçı, diplerden değil ortadan başlayarak taramalısınız. Önce saç uçlarını açmalı daha sonra basamaklı olarak yukarıdan aşağıya taramalısınız. Saçlarınızı taramadan önce hafifçe nemlendirebilirsiniz ancak çok ıslak olması kırılmalarını kolaylaştıracaktır. Bu nedenle hafif nemli şekilde olması daha sağlıklıdır. Her gece uyumadan önce tahta saplı bir tarakla saç taramanız saçların negatif enerjisini de alacaktır. Dolayısıyla sağlıklı şekilde uzamaları kolaylaşacaktır.

Saç Uzatmak için Soğuk Su

Saç uzatan formüller arasında birçok kür ve maskeye denk gelebilirsiniz. Bu süreçte tercih edebileceğiniz en pratik formüllerden biri soğuk sudur. Kür ve maskelerinize ilave olarak saçlarınızı haftada bir kez soğuk su ile yıkamalısınız. Soğuk su hücreleri canlandıracak uzama işleminin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Saç diplerine soğuk su uygulanması, kan dolaşımını arttıracak en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Saçın uzayabilmesi bu canlılığın sağlanması ile ilişkilidir. Haftanın 1 gününü soğuk duşa ayırmak, etkili olacaktır.

Saç Uzatmak için Saç Kestirmek

Saçlarınızın rahat ve sağlıklı şekilde uzayabilmesi, beslenmesi ile ilgilidir. Yeterince beslenememesi durumunda uzama işlemi de gerçekleşememektedir. Bu durumda özellikle kırıkların payı büyüktür. Saçların alması gereken tüm besin, kırıklı bölgeyi onarmak için harcanmaktadır. Dolayısıyla uzama süreci uzamaktadır.

Saçlarınızın daha hızlı uzayabilmesi için bol bol kestirmeniz gerekmektedir. Ne kadar kesim yaparsanız saçlarınız kırıklardan o kadar kurtulacak, beslenecektir. Dolayısıyla uzaması da o kadar kolay olacaktır.

Saç Uzatmak için Müdahale Etmemek

Saçlarınızı uzatabilmeniz için saç işlemlerine ara vermeniz gerekmektedir. Özellikle düzleştirme veyahut maşa ile kıvırma işlemleri saçın gereğinden fazla ısıya maruz kalmasına neden olacaktır. Bu durumda saçın yapısı bozulacak ve uzaması da duracaktır.

Kısa sürede uzama performansını arttırmak için kuaför işlemlerinden bir süre uzak kalmanız fayda sağlayacaktır. Kendi haline bırakılan saç, toparlanacak ve uzamaya başlayacaktır. 1 ayda saç nasıl uzar sorusunun cevaplarından biri de budur. 1 ay boyunca saçınıza hiç müdahale etmez yalnızca beslenmesini hızlandırırsanız uzaması sizi şaşırtacaktır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Canan dedi ki:

    Restorex saç uzatan şampuan kullananlar yorum yaparsa sevinirim. Memnun musunuz?
    Bu arada bir tarif vereyim. Ben sütte beklettiğim sarımsakları şampuanıma rendeleyip kullanıyorum. Saçları uzatıyor mu bilmiyorum ama minik minik yeni saçlar çıkıyor. Saçları seyrek olanlar için önerebilirim.