Kirpik Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kirpikler, birbirinden farklı pek çok sebeple dökülebilmektedir. Dikkatsiz makyaj, yetersiz beslenme, düzensiz uyku ve yeterli temizlememe bunlardan yalnızca birkaçıdır. Sağlıklı bir vücuda sahipseniz, tüm vücudunuza devamlı bakmanız gerekmektedir. Ne kadar özenerek bakım yaparsanız vücudunuz o kadar sağlıklı ve güzel görünecektir. Bu bakımın yapılması gereken bir alan da kirpiklerdir.

Yeterince ilgilenilmediğinde hızla dökülen ve yerine yenisinin çıkması oldukça uzun süren kirpikler, sağlıklı bakımı hak etmektedir. Bay-bayan fark etmeksizin herkesin yüz profilinde oldukça önemli bir yere sahip olan kirpikleri, bildiğiniz püf noktalarla beslemeli daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamalısınız.

Hint Yağı Bakımı ile Kirpik Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kirpiklerinizin döküldüğünü fark ettiğiniz an duruma müdahale etmeniz gerekmektedir. Zamanında müdahale ederseniz kirpik kaybını hafif şekilde atlatabilirsiniz. Dökülmenin nedenini net şekilde anlamanız bu sürecin en önemli basamağıdır.

Besinsiz ve güçsüz kalan kirpikleri güçlendirmek ve kaybı önlemek için en ideal bakım ürünü Hint yağıdır. Kirpikleriniz için sağlıklı bir ürün olan bu yağı, düzenli olarak kullandığınızda birkaç ay içerisinde olumlu sonuç almanız mümkündür.

Bitmiş olan maskaralarınızdan bir tanesinin içini tamamen arınana kadar yıkayın. Tamamıyla temizlendikten sonra içerisine bir kaşık Hint yağı doldurun. Maskaranın fırçasıyla aşağı doğru ittirebilirsiniz. Daha sonra günde bir kez, gece uyumadan 1 saat önce kirpiklerinize uygulamalısınız. Bu şekilde kirpikler beslenecek ve istediğiniz sonucu alabileceksiniz.

Zeytinyağı ve Badem Yağı ile Kirpik Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kirpiklerinizin dökülmesi, köklerinin yeterince beslenmemesinden kaynaklanmaktadır. Herhangi bir ilaç nedeniyle dökülmediği sürece kirpik dökülmesi doğal karşılanmamalıdır. Bu nedenle dökülmeler başladığında bakım sıklığınızı arttırmanız gerekmektedir. Özellikle düzenli ve istikrarlı bakım yapılması oldukça önemlidir.

Zeytinyağı, saç ve kaş bakımı kadar kirpik bakımında da oldukça önemli bir besindir. Aynı şekilde tüy güçlendirme ve dökülmeyi engelleme konusunda badem yağı da oldukça etkilidir. Bu iki yağı da kirpiklerinizde uygularsanız istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

Zeytinyağı ve badem yağını cildinize uygulamadan önce kirpik fırçası temin etmeniz önemlidir. Aksi halde sürmeniz biraz zahmetli olabilir. Sabahları uyandığınızda kirpik tarağınızın ucuna birkaç damla zeytinyağı damlatmanız gerekmektedir. Daha sonra kirpiklerinizi taramalısınız. Aynı işlemi gece uyumadan önce badem yağı ile yapmalısınız. En geç 4 hafta içerisinde faydasını görebilirsiniz.

Fındık ve Ceviz ile Kirpik Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Yağ bakımından en zengin kuruyemişlerden ikisi olan fındık ve ceviz, kirpiklere de oldukça faydalıdır. Dökülme sorunu olanların bu iki kuruyemişle kür uygulaması olumlu sonuç verecektir.

Bir avuç fındık, bir avuç ceviz robottan geçirilir. Tamamen toz olduktan sonra benmari usulü eritilir. Daha sonra süzülmeye bırakılır. Çıkan yağ, kirpiklere düzenli olarak sürülür. Bu şekilde kirpikleriniz doğal yollarla beslenecektir.

Doğru Beslenme ile Kirpik Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kirpikleriniz kısa süre içerisinde hızla dökülmeye başladıysa yapmanız gereken en önemli şey besin dengenizi korumaktır. Ani ve toplu dökülmeler, sağlığınızın bozulduğunu göstermektedir. Kirpik dökülmesini durdurmak için kükürtlü besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Kükürt minerali bakımından zengin olanlar; soğan, şalgam, lahana gibi besinlerdir. Bunun yanında ne kadar çok D vitamini alırsanız o kadar dökülmeyi azaltırsınız. Bu nedenle özellikle balık yağı yemeğe özen göstermelisiniz. Aynı zamanda balığın kendisi ve yumurta da kirpiklerinizin dökülmesini durduracaktır.

Doğru Kozmetik Ürün ile Kirpik Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kirpik dökülmelerinin %80’i yanlış kozmetik ürünler nedeniyle gerçekleşir. Özellikle ucuz satılan ve içinde tehlikeli madde yoğunluğu fazla olan bu ürünler, kısa süre içinde tüy köklerinin güçsüz kalmasına neden olmaktadır. Kirpik denildiğinde akla gelen ilk kozmetik ürün, maskaradır. Doğru maskarayı tercih ederseniz kirpiklerinizin dökülmesinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca ne kadar kaliteli olursa olsun hiçbir maskaranın kirpiklerinizde saatlerce kalmasına izin vermemelisiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Zer dedi ki:

  Kirpik ve kaşlarım için hint yağı kullanıyorum ve çok da memnunum.
  Ancak asıl önemli olanın beslenme olduğunu düşünüyorum.
  Probiyotikler kaş ve kirpikler için çok iyi geliyor.

  • Özlem Aslan dedi ki:

   Bence de kirpik dökülmesini önleyen yağlar içerisinde en iyisi Hint yağı. Bitmiş rimel kutusunun içerisine koyuyorum çok iyi oluyor.