Saç Kaç Kez Şampuanlanmalı?

Saç kaç kez şampuanlanmalı konusu büyük küçük herkesin merak ettiği konulardan biridir. Gün içinde uyandığınızda, terlediğinizde, kendinizi kirli hissettiğinizde veyahut gece uyumadan hemen önce duşa girmek istersiniz. Her duşa girdiğinizde saçlarınızı da yıkar, temizlenmesini sağlarsınız.

Saç yıkama konusunda herkesin yanlış bildiği birtakım detaylar vardır. Bunlardan ilki ne kadar yıkarsanız o kadar temiz olacağıdır. Aynı zamanda ne kadar bol şampuan kullanırsanız saçınızın o kadar temiz kalacağına inanırsınız.

Saç nasıl yıkanmalıdır, yıkarken nelere dikkat edilmelidir önemli konulardır. Bu konuyu çözüme kavuşturduğunuzda hem saçlarınızın zarar görmesini hem de kimyasal katkı maddeli şampuanlarla derinizin tahriş olmasını engellemiş olursunuz.

Saç Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

Saçı uzun süre yıkamamak, temiz kabul edilebilir bir davranış değildir. Ne var ki günde 2 kez yıkamak da çok sağlıklı kabul edilmemektedir. Her gün saçlarını yıkayan milyonlarca kişiden biriyseniz saçlarınızı biraz kendi haline bırakmalısınız.

Birkaç gün içinde yağlanan saçlar, kendi kendine özel yağlar salgılamaya başlamaktadır.

Salgılanan yağların özünde ise saçın ihtiyacı olan içerik bulunmaktadır. Dolayısıyla birkaç gün yağlanan saç kendi yağında beslenmelidir. Bu sayede kökler de uçlar da beslenebilecektir.

Yapılan araştırmalar sonucunda, saçların 1 hafta içinde en fazla 3 kez yıkanması gerekmektedir. 3 gün yıkanabilecek olan saçlarda en fazla 2 kez şampuanlama işlemi yapılmalıdır. Bu sayede saçlarınız sağlığını kaybetmeden temiz kalabilmektedir.

Saç Kaç Kez Şampuanlanmalı?

Banyo yaparken saçlar nasıl yıkanmalı diyenlerden biriyseniz öncelikle kaç kez yıkamanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Her yıkamada saçlarınızın şampuanla temas ettiğini, derinizin şampuan özünü emdiğini bilmelisiniz.

Saçlarınızı duş esnasında en fazla 2 kez şampuanlamalısınız. Saçı 2 kere şampuanlamak, ne kadar kirli olursa olsun yeterlidir. Şampuanı 2’den fazla kullanmanız halinde temizlenmesi mümkün olmayacak ve saç köklerine zarar verecektir.

Ne kadar su altında kalırsanız kalın şampuanların içindeki kimyasallar saçlarınıza yerleşir. Dolayısıyla fazla şampuan saçın hasar almasına neden olur.

Saç Ne Kadar Şampuanla Yıkanmalı?

Saçlarınız için tercih edeceğiniz şampuanın miktarı çok önemlidir. Birçok kişide, saçlarım çok yağlı 3 kez avuç dolusu şampuanla yıkanmalı sadece böyle temizlenebilir, inancı bulunmaktadır. Son derce yanlış ve gereksiz olan bu inanış, değiştirilmelidir.

Saçlarınızı yıkarken avuç içiniz kadar değil, avuç içinizde bir tatlı kaşığı kadar şampuan bulundurmanız gerekmektedir. Az miktarda şampuan aldığınızda saçınız kirli kalmaz, aksine temizlenmesi çok daha kolay olur. Bunun nedeni saçı temizleyenin şampuan değil su olmasıdır.

Saçlar Nasıl Şampuanlanmalı?

Saçlarınızı şampuanlarken öncelikle avcunuzun içine bir tatlı kaşığı kadar şampuan ilave etmelisiniz. Daha sonra bir miktar su alarak ellerinizin arasında şampuanı köpürtmeye başlamalısınız.

Doğru saç yıkama şekli önden başlayarak saçları yıkamaktadır. Bu nedenle ellerinizi önden başlayarak tüm başınızın çevresinde dolandırmalısınız.

Özellikle ön, kulak arkası ve ense kısmı sık kirlenen noktalardır. Bu nedenle ikinci şampuanlamayı enseden başlayarak gerçekleştirmelisiniz. Parmaklarınızı saçlarınızın arasına yerleştirip masaj yapar gibi yavaş yavaş sabunlamalısınız.

Saçlar Nasıl Durulanmalı?

Saçlarınızı masaj yaparak sakin sakin şampuanladıktan sonra sıcağa yakın su ile durulamaya başlamalısınız. Durulama esnasında da şampuanlamada olduğu gibi önden arkaya doğru yıkama gerçekleştirmelisiniz. Önce gözlerinizin önünü açmalı, saçlarınızı arkaya doğru atarak yıkamalısınız.

Başınızı aşağı eğerek saçlarınızı yıkamanız oldukça sakıncalıdır. Bu konuda dikkat etmeye özen göstermelisiniz. Kulaklarınıza, burnunuza şampuanlı su kaçması nefes almanızı engelleyecektir. Ayrıca banyoda baş aşağı eğilmeniz tansiyonunuzun da dengesini bozacaktır. Başınızı tekrar doğrulttuğunuzda baş dönmesi, yoğunluk ve kulak çınlaması hissedebilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Saç Kaç Kez Şampuanlanmalı? için yorumda bulun

    Saç Kaç Kez Şampuanlanmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Saç Kaç Kez Şampuanlanmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.