Saç Şekillendiriciler Saça Zarar Verir mi?

Bayanların zaman zaman saçlarında yaptığı değişiklikler hoşlarına gitmektedir. Sıkılınan düz saçlar kıvırcığa, kıvırcıklar da düz saça döndürülebilmektedir. Gelişen teknolojiyle beraber saçın şekil almasını kolaylaştıran ürünler çoğalmış, pratik araç ve gereçler keşfedilmiştir.

Özellikle herkesin ulaşabileceği fiyatlara düştükten sonra her evde düzleştiricilere, maşalara rastlamak mümkündür. En az bu ürünler kadar jöleler ve köpükler de saça şekil veren malzemeler arasındadır. Doğru ve yeterli düzeyde kullanıldığında saça zarar vermeyen bu ürünler, yanlış kullanıldığında önü alınamaz hasarlara neden olmaktadır. Bu nedenle saç şekillendiricileri kullanmadan önce tanımanız, özelliklerini ve detaylarını araştırmanız çok daha sağlıklı olacaktır. En az ürün kadar saçınızı da tanımanız gerektiğini unutmamalısınız.

Saç Şekillendiriciler Saça Zarar Verir mi?

Saç şekillendiriciler günlük hayatta özellikle bayanların en sık kullandığı ürünler arasında yer almaktadır. Saça hacim kazandırmak, dolgun göstermek ve istenilen şekli verebilmek için saç şekillendiricilerin hemen her gün kullanıldığı bilinmektedir. Düzenli olarak saça kimyasal ürün sürmek ya da ısı vermek saçın birkaç ay içerisinde yıpranmasına ve kırılmasına neden olmaktadır. Bunun yanında nadiren kullanılan şekillendiricilerin saça herhangi bir zararı olmadığı da uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Düzleştirici Saça Zarar Verir mi?

Saç düzleştiricisi, saça parlaklık kazandıran aynı zamanda dümdüz görünmesine yardımcı olan bir üründür. Kullanımı bir hayli basit olan aletin mutfak maşası görünümü vardır. Saçı ağız kısmının arasına tutturarak dipten uca kadar düzleştirir.

Saç düzleştiriciler, ısıyla çalışan ürünlerdir. Saçın belli bir şekle ulaşabilmesi için yüksek derecede ısı alması gerekmektedir. Devamlı ve diplerden başlayarak saçlarınızı düzleştirirseniz saç kıllarının yüksek ısı nedeniyle yanmasına sebep olursunuz. Saç düzleştirme işlemi saçın dipten dökülmesine neden olmaz ancak saçların uçlardan başlayarak kırılması mümkündür. Protein yapısı bozulan saç, çatallaşmaya ve bakımsız görünmeye başlar.

Saç düzleştirici alırken kaliteli ürün tercih etmeye özen göstermelisiniz. Kaliteli, seramik tabanlı düzleştiriciler saçın yanmasını engellemektedir. Bununla beraber saçın gördüğü zararı en aza indirmek için saçlarınız ıslakken düzleştirmemelisiniz.

Maşa Saçlara Zarar Verir mi?

Saç düzleştiricisi ile aynı prensipte çalışan maşa, yüksek ısıyla saça şekil veren aletlerden biridir. Saçın düz halinden kıvırcık haline dönüşmesine yardımcı olur. Bu süreçte saça hem şekil hem de hacim kazandırır. Düzleştiriciye nazaran daha tehlikeli olan saç maşası, saçın kıvrılarak kırılmasına da sebebiyet verir. Saçı kuruturken aynı zamanda çevirdiği için saçın tamamen zarar görmesine neden olmaktadır.

Yenilenen saç maşalarında taraklı sistem dikkat çekmektedir. Tarak kısmının her teli tek tek kıvırması oldukça pratik ve hoş bir görüntü kazandırmaktadır. Bunun yanında ne yazık ki her tel üzerine ayrı ayrı ısı verip, saçı kurutmaktadır.

Sprey ve Köpükler Saça Zarar Verir mi?

Saç şekillendirme denildiğinde akla ilk gelen düzleştirici ya da maşadır. Bu iki ürün dışında saça hacim kazandıran ve istenildiği gibi görünmesini sağlayan sprey ve köpükler de bulunmaktadır. Saça daha kısa süreli şekil veren bu ürünler daha ekonomik ve farklı içeriklerden oluşmaktadır.

Saçta hayat boyu üretilmeye devam edilen keratin proteininin az ya da çok olması saçın zarar görmesine neden olmaktadır. En az bu protein yapısı kadar vücuda giren kozmetik ürünler de saça etki etmektedir. Özellikle saç diplerinden uçlarına kadar katılaşmaya neden olan köpükler saçın uzun süre bu şekilde kalması durumunda saçı yıpratmaktadır. Çoğunlukla saçın uzamasını geciktirmekte, kendi yağı ile saçın beslenmesine engel olmakta ve hava almasını zorlaştırmaktadır.

Jöle Saça Zarar Verir mi?

Düzenli kullanıldığında ve hemen her gün uygulandığında, saça zarar veren bir başka şekillendirici de jöledir. Eskiye nazaran kullanım oranı her gün biraz daha azalan jölenin, bugün düzleştirici ve maşa nedeniyle daha az kullanıldığı görülmektedir. Bunun yanında özellikle erkekler tarafından tercih edilen bu ürünün, saç dökülmesinde oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir.

Bölgesel kelleşme ve saç beyazlamasında etken olduğu görülen jölenin kısa süreli ve nadiren kullanılması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Nihan dedi ki:

    Saç, maşa gibi düzleştiricilerin elbette zararı olur. Aksi düşünülemez bile. Ben de saçlarımı fön çektiremediğim zamanlarda mutlaka düzleştirici ile düzleştiriyorum ve saçımı yıpratıyorum. Kırıklarım çok artınca kuaförüm katkısız keratin içerikli liquid keratin setini önerdi . İlk kullanımda bile farketti. Hem evde ne zaman istersem uyguluyorum hem de hemen sonuç alıyorum . daha ne isteyebilirim ki.