Sarı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Güzel göründüğü kadar zahmetli bir renk olan sarı, saçınızın devamlı bakımlı olmasını gerektirmekte. Ne kadar bakımlı ve ilgili olursanız saçlarınız o kadar doğal, canlı, ışıltılı görünür.

Kendi saç renginiz doğal sarı ise bu durumda hiç boyanmamış saçlar için bakım uygulamaları yapmalısınız. Bu şekilde saç renginiz daha dikkat çekici ve canlı görünecektir. Boyalı sarı saçlarınız varsa doğal sarı saça sahip kişilerden daha çok ilgilenmek zorundasınız.

Sarının istenilen tonuna dönene kadar belli bir aşamadan geçen saçlar, yıpranır ve yanar. Bu durumu en az zararla atlatabilmek için saçınızı iki kat özen göstermeniz gerekir. Haftanın belli günlerinde periyodlar halinde bakım yaparsanız saçlarınızın çok daha parlak ve sağlıklı göründüğünü fark edersiniz.

Şampuan ile Sarı Saç Bakımı

Saçın güçlü olabilmesi için en büyük pay, şampuana aittir. Eğer saçınızı döken, rengini solduran ve kurutan bir şampuan kullanıyorsanız, bunu iki yıkamada anlarsınız. Saçınız dökülmeye ve cansızlaşmaya başlar.

Doğru şampuan, saçı nemlendirme özelliği taşıyan şampuandır. Özellikle sarı saça sahip olanların nem dengesini korumaları oldukça önemlidir. Kuruyan sarı saç, zaman içinde kabararak tek tek tellerine ayrılır ve çatallaşmaya başlar. Kötü bir görüntü oluşturan bu durumun önüne geçebilmek için saçlara nem dengesini koruyabilen bir şampuan uygulanmalıdır.

Saçlarınızı yıkarken ne kadar az şampuan kullanırsanız o kadar iyi olacaktır. Fazla şampuan renk pigmentlerinin dağılmasına ve sönmesine neden olur.

Bakım Kremi ile Sarı Saç Bakımı

Saçlarınızı her gün yıkamanız oldukça sakıncalıdır. Sarı renk kısa sürede canlılığını kaybetme riski taşır. Bu nedenle sık yıkamak doğru bir davranış değildir. Her yıkamanın ardından hem taramanın kolaylaşması hem de saçın beslenmesi için bakım kremi uygulanmalıdır.

Sarı saç sahipleri, kendi saç renklerine uygun olan kremi tercih etmelidir. Boyalı saçlar için özel olan kremler oldukça faydalı gelecektir. Bunun yanında her markanın bulunmasa da bazı markaların sarı saçlara özel bakım kremleri satılmaktadır. Bu ürünlerden alırsanız saç renginizi daha uzun süre muhafaza etmiş olursunuz.

Doğru Tarama ile Sarı Saç Bakımı

Saçlarınız daha önce birkaç kez boyandıysa özellikle itina ile davranmanız gerekir. Duş sonrasında ya da günün herhangi bir anında taramak istediğinizde, saçınızın ıslak veya nemli olmasına özen göstermelisiniz. Taramaya başlamadan hemen önce tarağınızı nemlendirmeniz gerekmektedir. Kuru halde saç taramak kırılmalarda ciddi manada artışa neden olmaktadır.  Üstelik hızla döküldüğü de dikkat çekmektedir. Buna engel olmak için saçınızı da tarağınızı da biraz nemlendirerek tarayabilirsiniz.

Saçı taramayı kolaylaştıran, kuru olarak da kullanılabilen sprey ürünlerden tercih edebilirsiniz. Her renk için tarama kolaylaştırıcı olarak bilinen bu spreyler hem saçın rengini muhafaza eder hem de saçınızın kırılmadan taranmasını sağlar.

Zeytinyağı ile Sarı Saç Bakımı

Sarı saça en iyi gelen doğal bakım ürünü zeytinyağıdır. Bu nedenle şampuanlarınızı, bakım kremlerinizi zeytinyağı özlü almaya özen göstermelisiniz. Haftanın 2 gününde zeytinyağı bakımı ile saçlarınızı canlandırırsanız değişim sizi dahi şaşırtır. Renk koruma konusunda oldukça başarılı olan bu ürün, saçların doğal ve canlı kalmasına yardımcı olmaktadır. Üstelik saçı en çok nemlendiren de zeytinyağıdır.

Zeytinyağını saç diplerinize pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Tüm derinize uyguladıktan sonra 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra eldiven yardımıyla saç uçlarına da yağ bakımını yapmalısınız. Uçlara sürüp tüm tutamlara eldivenlerle yayabilirsiniz. Sonrasında tüm saçlarınızı havlu ile kapatmalısınız. Yaklaşık 45 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Badem Yağı ve Muz ile Sarı Saç Bakımı

Saç, kaş ve kirpikler için bakım gerektiğinde en sık başvurulan doğal yöntemlerden biri de badem yağıdır. Saçı besleyen ve güçlenmesine yardım eden badem yağı, renk koruma özelliğine sahiptir. Sarı saç renginin uzun süre aynı tonda kalıcı olmasını isterseniz badem yağı maskesi yapabilirsiniz. Bunun yanında saçı devamlı nemlendirip ışıltı kazandırdığı için badem yağının sarı saçlara parlaklık verdiği de bilinmektedir.

Haftanın bir günü badem yağı maskesi yapmak istediğinizde bir orta boy muzu çatalla püre haline getirin. Üzerine bir yemek kaşığı badem yağı ilave edin. Karışımı saçlarınıza uygulayın. Tüm saça tamamen yedirdikten sonra bone ile kapatın. 1 saat bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz.

Yapılan bu maske, saçın kendine gelmesi ve aynı tonu uzun süre muhafaza etmesini sağlayacaktır.

Biberiye Yağı ile Sarı Saç Bakımı

Sarı saça bakmak, kahverengi tonlarında olan saça bakmaktan daha zordur. Devamlı dikkatle takip edilmesi ve ilgilenilmesi gerekmektedir. İstenilen tonun korunması da dikkat gerektiren konulardan bir tanesidir. Renk muhafaza etme konusunda başarılı olan yağlardan bir tanesi de biberiye yağıdır. Saçınıza haftada 1 gün, bu yağı uygularsanız sarının istediğiniz tonu uzun süre kalıcı olacaktır.

2,5 tatlı kaşığı biberiye yağını yarım kahve fincanı zeytinyağı içerisine karıştırın. Saç diplerinizden başlayarak uçlarına doğru uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile arındırın.

Yumurta ile Sarı Saç Bakımı

Saçı ve cildi yenileme konusunda başarılı ürünlerden bir diğeri de yumurtadır. Saçlarınızın beslenmesini ve uzun süre kırılmadan kalmasını sağlayan yumurta aynı zamanda canlılık ve ışıltı katma özelliğine sahiptir.

2 adet yumurtanın sarısını bir kâseye kırın. Daha sonra üzerine bir yemek kaşığı badem yağı ilave edin. İkisini güzelce harmanladıktan sonra saçlarınızın diplerinden uçlarına kadar sürün. Önceliğiniz dipler olsun artarsa uçlara sürün. Bu şekilde saçı topuz yapıp 45 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su yardımıyla temizleyin. Haftada 1 kez uygulayabileceğiniz bu maske, 3 haftalık süreç içerisinde saç renginizin daha da ışıltılı olmasını sağlayacaktır.

Bal ile Sarı Saç Bakımı

Saçlarınızın güçlü bir yapısı olsun isterseniz maskelerinizde muhakkak bal bulundurmalısınız. Saç diplerini en az iki kat güçlendiren bal, tüm tellerin biraz daha kalınlaşmasına da yardımcı olmaktadır.

Her ne kadar uygulaması ve çıkarması zor olsa da saçınıza bal sürmekten vazgeçmemelisiniz. Birkaç hafta içerisinde mükemmel sonuçlar veren bu maske özellikle sıcak havalarda saçı yıpranmaktan kurtarmaktadır.

Bir yemek kaşığı tarçın içerisine bir yemek kaşığı bal ilave edin. İkisini karıştırdıktan sonra üzerine 1,5 çorba kaşığı zeytinyağı ilave edin. Saçlarınızın diplerinden uçlarına kadar uygulayın. Yaklaşık 40 dakika sonra saçınızı sıcak suyla yıkayın.

İnci Proteini ile Sarı Saç Bakımı

Saçlarınızın istediğiniz şekilde görünmesini sağlamak için doğru bakımı yapmanız oldukça önemlidir. Özellikle güneş ışınlarının yoğun olduğu dönemlerde ya da denize girdiğiniz günlerde saçınızın gereğinden fazla yıprandığını, renginin açılıp kendi tonunu kaybettiğini fark edersiniz. Bu gibi durumlarda kullandığınız ürünlerin, inci proteinli olmasına dikkat etmelisiniz. Saçları güneş ışınlarından koruyan saç spreylerinin ya da şampuanların muhakkak inci özlü olması gerekir. Saç, inci proteinin besleyiciliği ile tüm zararlı unsurlardan korunabilecektir.

Avokado ile Sarı Saç Bakımı

İnsan vücuduna her açıdan fayda sağlayan avokado, saçlar için de özel bir besleyicilik taşımaktadır. Saçınızın istediğiniz gibi ışıl ışıl, doğal tonlarda ve güçlü görünmesi için gaziantep escort bayan avokado kürünü 2 haftada 1 kez uygulamalısınız.

1 adet avokadoyu ikiye ayırarak robottan geçirmelisiniz. Daha sonra üzerine bir yemek kaşığı bal ilave etmelisiniz.  Saçınıza uygulayacağınız bu maskeyi 1 saat sonra çıkarabilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Foçalı dedi ki:

    Saçların koyu kahverengiydi. Sarıya boyattım ama çok kırıldı. Hatta hafif yanıklar da var. Nasıl çözüm bulabilirim? Tecrübelilerin önerilerini bekliyorum.