Sivilcelerden Kurtulmanızı Sağlayacak 8 Etkili Yöntem

Günümüzde kadın ve erkekler için cilt bakımı ilk sırada yer almaktadır. En yaygın cilt rahatsızlığı sivilcelerdir. Evde bulunan malzemelerle sivilcelerden kolayca kurtulmanız mümkündür.

 1. Aspirin Maskesi

Aspirinin anti-enflamatuar özelliği akne ve sivilcelerin azalmasına yardımcıdır. Uygulama şekli; ilk önce bir aspirin 3 kaşık suda eritilir. Daha sonra elde edilen karışım sivilceli bölgelere yedirilerek yarım saat kadar beklenir. Sürülen karışım pul pul dökülünce, bol su ile temizlenir.

 1. Diş Macunu Yöntemi

Diş macununun içerisindeki silica, sivilcelerin tedavisinde oldukça etkilidir. İltihap dışarı atılarak sivilceler kurutulur. Uygulama şekli; uyumadan önce diş macunu sivilcenin üzerine sürülür. Sabah sürülen bölge bol su ile temizlenir. Bu yöntem uygulanırken jel halindeki diş macunları asla kullanılmamalıdır. Ayrıca direk sivilce üzerine noktasal olarak uygulanmalıdır.

 1. Bal Maskesi

Doğal antibiyotik olan bal, sivilce ve akneleri azaltma özelliği de vardır. Yapışkan özelliği bulunan bal, sürüldüğünde pislikler temizlenerek cildin nefes alması sağlanır. Uygulama şekli; 2 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı tarçın homojen şekilde karıştırılarak, cildin sivilceleri bölgelerine sürülür. 10 dakika bekledikten sonra bol su ile temizlenir.

 1. Sarımsak Yöntemi

Bir antioksidan olan sarımsak, akneleri yok etmede oldukça etkilidir. Anti bakteriyel ve anti-virüs özellikleri bulunan sarımsak, sivilcelerden kurtulmak için önemli bitkilerdendir. Uygulama şekli; bir diş sarımsak soyulur. Ortadan kesilip sivilce üzerinde ovalanır. Eğer cildiniz hassas ise, ezilmiş sarımsağı biraz su ile karıştırıp krem kıvamında cildinize uygulayabilirsiniz.

 1. Buhar Banyosu Uygulaması

Buhar banyosu, cilt gözeneklerinin açılıp nefes almasını sağladığı için sivilcelerin yok edilmesinde etkili bir yöntemdir. Buhar banyosu cildinizi hem nemlendirir hem de toksinlerden arındırdığı için sivilcelerin de oluşmasına engel olur.

 1. Limon Kullanımı

Uygulama şekli; limon ikiye bölünür. Sivilceye ovuşturularak sürülür. 10 dakika bekledikten sonra durulanır.

 1. Salatalık Maskesi

Anti-enflamatuar özelliğe sahip olan salatalık, yorgun ve şişmiş gözlerin tedavisi için kullanılırken sivilce tedavisinde de kullanılmaktadır. Uygulama şekli; salatalık ince şekilde rendelenir. Üzerine 2-3 çay kaşığı limon sıkılır. Karışım sivilce ve aknelerin üzerine sürülerek, 10-15 dakika bekledikten sonra temizlenir.

 1. Çay Ağacı Yağı

Anti-bakteriyel ve anti-mantar özellikleri olan çay ağacı yağı, akne ilaçları içerisinde bulunan benzoit peroksit ile aynı faydayı sağlamaktadır. Yağ pamuk ile sivilceli bölgeye uygulanmalıdır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Sivilcelerden Kurtulmanızı Sağlayacak 8 Etkili Yöntem için yorumda bulun

  Sivilcelerden Kurtulmanızı Sağlayacak 8 Etkili Yöntem için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sivilcelerden Kurtulmanızı Sağlayacak 8 Etkili Yöntem için ilk yorumu yapabilirsin.