Buhar Uygulaması İle Siyah Noktaları Yok Etme

Cildin üzerinde nefes almasını sağlayan küçük gözenekler bulunmaktadır. Bu gözeneklerin tıkanması sonucu ciltte siyah nokta oluştur. Yağlı beslenme, ciltte biriken kir, temizliği yapılmayan makyaj gibi şeyler siyah nokta oluşumuna sebep olabilmektedir. Siyah noktaların tıkadığı gözeneklere biriken kir, sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir. Cildi siyah noktalardan temizlemek için pek çok yöntem vardır. Gözenekleri açan ve temizlenmesine yardımcı olan yöntemlerden biri de buhar banyosu uygulaması yapılmasıdır.

Buhar Banyosu İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • Bir buçuk litre klorsuz içme suyu
 • Su ısıtıcı
 • Leğen
 • Havlu

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

 • Klorsuz içme suyu, su ısıtıcısında kaynatılır.
 • Kaynatılmış olan su, leğene boşaltılır.
 • Suyun içine değmemesi için saçlar toplanarak bağlanır.
 • Yüz, leğenin içinde ki sıcak sudan tüten buhara yaklaştırılır.
 • Baş üzerinden sarkıtılan havlu ile buharın etkisi arttırılır. Suya yüzün çok yaklaştırılmaması gerekmektedir.
 • Tüten buharın etkisi ile cilt nemlenir. Cildin gözenekleri açılıncaya kadar uygulamaya devam edilir. 10 15 dakika sonra buhar banyosu işlemi bitirilir.

Buhar Banyosu Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Buhar banyosu sonrası cildin gözenekleri açılır. Açılan gözenekler içinde birikmiş olan kir ve yağı bırakmaya başlar. Buhar banyosundan sonra yakından bakıldığında, yüzdeki siyah noktaların kabardığı gözlenebilir. Açılan gözeneklerin dışarıya bıraktığı siyah noktaları, cildi tahriş etmeden almak gerekir. Bu aşamada siyah noktaları sıkarak çıkartmak yanlış bir uygulama olacaktır. Kulak çöpü veya makyaj temizleme pedi ile siyah noktalar alınabilir. Buhar banyosundan sonra açılmış olan gözenekler tonik yardımı ile de temizlenebilmektedir. Temizleme işleminden sonra cilt, ılık suyla yıkanır. Haftada bir buhar banyosu yapmak, cildi siyah noktaları arındırdığı gibi tekrar oluşumunu da önlemektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Buhar Uygulaması İle Siyah Noktaları Yok Etme için yorumda bulun

  Buhar Uygulaması İle Siyah Noktaları Yok Etme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Buhar Uygulaması İle Siyah Noktaları Yok Etme için ilk yorumu yapabilirsin.