Yüzdeki İstenmeyen Tüyler Nasıl Yok Edilir?

Vücudun bazı bölgelerinde çıkan istenmeyen tüyler bayanlar için tam bir kâbus haline gelir. Yüzde çıkan tüyler hem alınması açısından hem de görünüş açısından oldukça kötüdür. Yüzdeki istenmeyen tüyler için birçok çözüm yolu ve bakım kürü mevcuttur.

Yüzdeki İstenmeyen Tüyler İçin Neler Yapılabilir?

Yüzde çıkan rahatsız edici tüylerin genel sebebi hormonel problemler olmakla birlikte kullanılan yan etkisi tüy çıkarma olan ilaçlardır. Hormonların fazla çalışması istenmeyen tüylerin vücudun farklı yerlerinde oluşmasına neden olur. Genetik faktörlü bu tüyler aileden de kaynaklı olabilir. Örneğin annenizden size miras olarak geçebilir. Menopoz, aşırı stres gibi sebepler de istenmeyen tüylere davetiye çıkarabilir.

Evde çok rahat hazırlayabileceğiniz bakım kürleri ile istenmeyen tüylerden kurtulmanız mümkün. Yüzdeki istenmeyen tüyleri ağda ile almak da bir çözüm yoludur ancak tekrar ve daha kalın çıkmasına neden olabileceği için istenmeyen tüyler için keşfedilmiş maskeleri uygulamak çok daha yararlı olacaktır. Eğer hassas bir cilde sahip iseniz maske, sizin cildinizde tahrişlere neden olabileceği için kullanmadan önce iyi bir araştırma yapmalısınız. Kullanıma karar verdiyseniz maskeyi cildinizin küçük bir bölümüne sürüp tahriş yapıp yapmayacağını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Yüzdeki İstenmeyen Tüyler İçin Evde Yapılan Maskeler

İstenmeyen tüylerin en büyük sebebi androjen hormonunun yüksekliğinden kaynaklanmasından dolayı hormonların düzenlenmesi gerekmektedir. Nane çayı, hormonsal bozukluklara iyi geldiği için aşırı tüylenmeyi de bu şekilde durdurmaya yardımcı olur. Düzenli olarak günde iki fincan tüketilmesi, yüzdeki istenmeyen tüylerin giderilmesine yardımcı olur.

Limon suyu ve bal maskesi de hem tüylerinizin incelmesine hem de sararmasına neden olur. Bir yemek kaşığı limon suyu ile iki yemek kaşığı balı karıştırarak yüzünüze uygulayıp yirmi dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak mucizevi sonuca tanık olabilirsiniz. Haftada bir ya da iki kez yapacağınız bu uygulama ile yüzünüzdeki istenmeyen tüylerin gözle görülür biçimde azaldığına şahit olabilirsiniz.

Yüzdeki İstenmeyen Tüyler İçin Diğer Çözüm Yolları

Yüzünüzde çıkan tüylerin hormonsal bir problem olduğundan şüphe ediyorsanız öncelikle bir doktora başvurarak çözüm yoluna gitmelisiniz. Yüzdeki istenmeyen tüyleri yok etmek için birçok yöntem vardır. Bunlardan birkaçı şöyledir; lazer yöntemi ile tüyleri yok etmek, ağda yaptırmak, cımbız yardımı ile tüyleri almak, ip ya da tüy dökücü kullanarak tüyleri almak gibi. Bir başka yol ise tüy sarartıcı krem yardımı ile tüylerin rengini açarak görünmemesini sağlamaktır. Tür sarartıcının tüyleri besleyerek uzattığını da hatırlatmakta fayda var.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yamyam dedi ki:

    Ben genellikle sir ağda kullanıyorum. Çok memnunum ama zaman içerisinde dudak üstünde kararma olabileceği söyleniyor. Korkuyorum.