Geniş Gözenekler Neden Oluşur? Nasıl Yok Edilir?

Kadınların cilt problemleri arasında önem teşkil eden konulardan biri de genişlemiş gözeneklerdir. Biriken kir ve bakterilerle birlikte gözenekler tıkanır, cildi estetik görünümünden uzaklaştırır. Özellikle burun bölgesinde ve T bölgesi olarak bildiğimiz yüz orta bölümünde görülür.

Cilt yağlı ise geniş gözenekler daha da kaçınılmaz bir hal alır. Yağlı cilde sahip erkeklerde ise aynı cilt tipine sahip kadınlara göre gözenekler daha geniştir. Geniş gözeneklerin tedavisi için lazer yöntemi, çeşitli peeling uygulamaları yapılmaktadır. Bunlara zamanınız olmuyorsa, piyasadaki pahalı ürünlere ve uygulamalara ihtiyaç duymadan maliyeti oldukça düşük ürünlerle evde kendi doğal maskenizi yapıp kolayca uygulayabilirsiniz.

Gözenekler Neden Oluşur?

Gözenekler yağ salgılayarak cildimizi alerji ve dışarıdan gelen kirlerden korur.  Gözeneklerin olmaması durumunda yağlar direkt olarak deri altına iner, çevrede ki kirlerden dolayı deri altında iltihaplar beraberinde de yüzümüzde kistler oluşurdu. Yüzümüz ne kadar temiz olursa olsun genişleyen gözenekler ve beraberinde oluşan siyah noktalar bakımsız görünmenize neden olur. Ayrıca yediklerimiz cildimize doğrudan yansır, trans yağlar yerine zeytinyağı kullanmanız da oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra yapacağınız maskeler görünüşünüzü değiştirmenize fayda sağlayacaktır.

Gözenekler Neden Genişler?

 • Cildinizin sürekli olarak güneşe maruz kalması gözenekleri genişletir.
 • Tedavi amaçlı kullanılan ilaçlar, cildin yağ dengesini bozabilir buda ciltte yağlanmaya ve gözeneklerin büyümesine sebep olur.
 • Gözenek genişliğinde genetik faktörler ve ilerleyen yaşta etkilidir. Genetik özelliklerimiz nasıl bir cilt yaşla orantılı olarak ciltte değişime uğrar. İlerleyen yaşla beraber cilt elastikiyetini yitirir, gözenekler genişler. 30 yaşın altındaki kişilerde gözenekler daha çabuk kapanıyorken 30 yaş üstü kişilerde deri kalınlaştığı için gözeneklerin kapanması 30 yaş altındakilere göre daha zordur.
 • Sigara içme ve stres gibi faktörlerde gözeneklerin oluşmasına neden olur.

  İlginizi Çekebilir: Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Etkili 10 Öneri

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Cilt Temizli ve Bakımı

Günlük temizlik ve cilt bakımı oldukça önemlidir. Elinizi mümkün olduğunca yüzünüze sürmeyin. Yağlı bir cildiniz varsa yüzünüze dokunmanız cildinizde ki yağı daha da arttıracaktır. Elinizden geldiğince makyajla uyumayın.

Makyajın altına yüz ile direk temasını engellemek için krem uygulayın. Makyaj ürünleri bazı ciltlerde yağlanmaya neden olur. Cildin yağlanmasıyla gözenekler artacak ve zamanla genişleyecektir. Cildinize uygun günlük temizleyicileri (tonik, temizleme sütü, pelin gibi) kullandıktan sonra yine cildinize uygun kreminizi kullanabilirsiniz.

Bakım kreminizi alırken, içinde A vitamini bulunan kremler almaya dikkat edin. A vitamini cildin pürüzsüz gözükmesine ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, kullanacağınız basit maskeler belirli aralıklarla tekrarlandığında oldukça faydalı olacaktır.

Mümkün olduğunca merdiven altı ürünler olarak tabir ettiğimiz markası belli olmayan ve ucuz kimyasal ürünleri kullanmayınız. Gözeneklerinizi sıkılaştırmak isterken cildinize kalıcı zararlar verebilirsiniz.

Gözenekleri Sıkılaştırıcı Maskeler

Yumurta Akıyla Cildinizi Yenileyin

Genişlemiş gözeneklere iyi gelen basit bir yöntem de yumurta akıdır.  Ayırdığınız yumurta akını yüzünüze eşit miktarda sürerek kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü iyice durulayın.  İşlemi haftada 2 kez tekrarlayın. Yine yumurta akı kullanarak yapabileceğiniz bir maskede; 2 yumurta akıyla yarım sıkılmış limonu karıştırıp 10 dakika yüzünüzde beklettikten sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. İşlemi ayda birkaç kez tekrarlamanız faydalı olacaktır.

Yulaf Ezmesi İle Gözenekleri Sıkılaştırma

Yulaf genişlemiş gözeneklerle savaşan en iyi bitkilerdendir. Hassas ciltlerde bile sorunsuzca uygulanabilir. Süt tozu, yulaf ezmesi ve balı hamur kıvamına gelene kadar karıştırın. Sonrasında yüzünüze dairesel hareketlerle hazırladığınız maskeyi uygulayın. 15-20 dakika arasında bekletin. Kurumaya başlayınca yüzünüzü yıkayın. Haftada bir kez uygulayarak genişlemiş gözenekleri en aza indirin.

İlginizi Çekebilir: Gözenekleri Yok Eden Etkili Bitkisel Yağlar

Elma Sirkesi Kullanarak Gözeneklerinizi Küçültün

Gülsuyundan sonra etkili tonik ve temizleyici özelliği olan hemen hemen her evde kullanılan elma sirkesi de etkili çözümlerden biridir. Elma sirkesinin gözenekleri sıkılaştırmada büyük etkisi vardır. Uygulamanın kolay olabilmesi için sirkeyi boş bir sprey kutusunda su ile karıştırıp, her gece yatmadan önce yüzünüzü silebilirsiniz. Eğer elinizde sprey kutusu bulunmuyorsa bir pamuğu ıslatıp üzerine birkaç damla elma sirkesi döküp uygulayabilirsiniz.

Gece yüzünüzde kalması kokusu nedeniyle sizi rahatsız etmezse sildikten sonra durulamayın, yüzünüzü sabah kalktığınızda yıkamanız daha iyi olacaktır. Aynı zamanda bu yöntemle sivilcelerinizden de kurtulmanız mümkün. Ayrıca hassas ciltlerde yanma meydana gelirse demli bir çayı pamuğa döküp yüzünüze sürerek cildinizi rahatlatabilirsiniz, sonrasında ılık su ile yıkayınız.

Kil Maskesi ile Gözenekleri Yok Etme

Sürekli kullanıldığında ciltteki yağı azaltan, cildi temizlemeye yardımcı olan kil 2 çeşittir. Eğer aşırı yağlı bir cilde sahipseniz, yeşil kil, daha az yağlı cilt tipleri içinse, beyaz kil, kullanmakta fayda var. Uygun kili aldıktan sonra başka hiçbir şeye ihtiyacınız olmadan maskenizi hazırlayabilirsiniz. 2 yemek kaşığı kile sürülebilecek kadar sıvı olmasına dikkat ederek biraz su koyun ve yüzünüze uygulayın.

Uygulama sırasında göz ve dudak çevresine gelmemesine özen göstererek, parmak uçlarınızla nazikçe T bölgesinden başlayarak uygulayın. 5 dakika sonrasında bol soğuk su ile yıkayın. Soğuk su, temizlenen gözeneklerin iyice sıkılaşmasına yardımcı olur. Kil maskesi sık kullanıma uygun değildir. Ayrıca kili tamamen kuruyana kadar bekletmek cildinizin tahriş olmasına ya da kızarıklıklar oluşmasına neden olabilir.

Uygulanması Basit Buz Ve Soğuk Su Kompresinin Gözenekleri Açıcı Etkisi

Kolay ve hızlı bir uygulama olan soğuk su ya da buz kompresini de uygulayarak gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. Makyaj öncesi yüze uygulanması halinde de geniş gözenekleri kapatmak için kullanılır. Buz, kan dolaşımını da hızlandırdığı için cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Bu işlem birkaç kez düzenli olarak uygulanmalıdır.

Siyah Nokta Bandı Yerine Yumurta Akı Kullanabilirsiniz

Evde siyah nokta bandı tabii ki yapılır. İki katlı bir peçeteyi alıp birbirinden ayırın. Yumurtanın sarısını yüzünüze uyguladıktan sonra ayırdığınız peçetenin bir katını göz ve dudaklarınızı açıkta bırakacak şekilde, yüzünüze yapıştırın. Üzerine tekrar yumurtanın sarısını sürün. Diğer katıda aynı şekilde yüzünüze yapıştırın. Kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra peçetenin bir kenarından tutarak önce ilk katı sonrasında yavaş yavaş alt kısımda bulunan peçeteyi kaldırın. Soğuk su ile durulayın.

Bu uygulamaların yanı sıra gün içinde uygulayacağınız belirli yöntemlerle gözeneklerin oluşmasına yâda mevcut gözeneklerinizin genişlemesine engel olabilirsiniz.

 • Yüzünüze dışarı çıkmadan önce güneş kremi sürmeyi ihmal etmeyiniz.
 • Yüzünüzü her gün yıkamak cildinizi sıkılaştıracaktır. Yalnız unutulmamalıdır ki yüzü sık sık yıkamak yağ üretimine neden olabilir. Gün içinde 3 kez yüzünüzü yıkamanız yeterli olacaktır.
 • Yüzünüzü nazikçe fırçalayın ve ölü derilerden kurtulun. Bu cildinizin daha taze ve sağlıklı görünmesine sizin de yenilenmiş hissetmenize yardımcı olacaktır.
 • Her gün bol su içerek vücudunuz için gerekli olan sıvıyı karşılayın. Susuz kalmanız, sıvı kaybetmenize, bu da doğrudan gözeneklerinizin genişlemesine neden olacaktır.
 • Glikolik veya salisilik asit içeren ürünleri kullanmanız cildinizde ki fazla yağdan kurtulmanıza ve gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır.
 • Gözenek açıcı kullanmayı ihmal etmeyin. Gözenek açıcılar derinin tıkanmasına neden olan kiri ve deri üzerinde oluşan döküntüleri temizler. Düzenli kullanılması halinde cildiniz daha sıkı ve pürüzsüz görünecektir.
 • Yüzünüze uygulayacağınız krem ve bakım ürünleri mutlaka cilt tipinize uygun olmalıdır. Yanlış bakım ürünleri ve kremler istemediğiniz sonuçlar verebilir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Geniş Gözenekler Neden Oluşur? Nasıl Yok Edilir? için yorumda bulun

  Geniş Gözenekler Neden Oluşur? Nasıl Yok Edilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Geniş Gözenekler Neden Oluşur? Nasıl Yok Edilir? için ilk yorumu yapabilirsin.