Saçların Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Saç beyazlamasının nedenleri arasında genetik, stres, diyet, ısıya maruz kalma gibi sebepler bulunmaktadır. Saçın içeriğinde bulunan melanin pigmentinin salgılanamaması sonucu saç beyazlamaktadır. Kalıcı olarak engellenemez ama geciktirilebilir.

Saç Beyazlaması Neden Olur?

Saçımızda, saça sert olmasını sağlayan keratin maddesi ve rengini veren melanin pigmenti bulunmaktadır. Zamanla melanin pigmenti işlevini yerine getiremez hale gelir. Melanin pigmetinin salgılanamamasının nedenleri arasında genetik rahatsızlıklar, vitiligo ve albinizm gibi hastalıklar neden olmaktadır. Sigara tüketimi ve uykusuzluk da beyazlamayı arttırmaktadır.

Saç Beyazlamasını Önleme Yöntemleri

 • B vitamini tüketimi ile saçlarınızın beyazlaması geciktirilebilir.
 • Güneş ışınlarının dik olduğu zamanlarda gölgede durmaya dikkat edilmeli.
 • Kurutma ve düzleştirici gibi makinelerin kullanımına dikkat edilmeli.
 • Yeterli su tüketimi yapılmalı.
 • Gri saçlarınızı eski haline getirebilmek ve mevcut rengini koruyabilmek için içerisinde biotin bulunan salatalık, yulaf ve badem gibi ürünleri tüketilmeli.
 • Düzenli yaşam ve düzenli bir uyku da beyazlamayı geciktirebilir.
 • Protein açısından zengin yiyecekler tüketilmeli.
 • Vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketilmeli.
 • Dut, gül, badem yağı, yeşil ceviz kabuğu, çay, kına ağacı beyazlamayı geciktiren ürünlerdir.

Saç Beyazlamasına Uygulanabilecek Kürler

Soğan Ve Sarımsak Maskesi: Uygulama şekli; 1 soğan ve 5 diş sarımsak ezilir. Yumurta sarısı eklenerek homojen bir karışım saçlara yedirilir ve 30 dakika bekledikten sonra saçlar yıkanır. Saç maskesi ayda 2 kez uygulanabilir.

Çörekotu Ve Yoğurt Maskesi: 1 çay kaşığı çörekotu havanda dövülür üzerine 11 yemek kaşığı yoğurt eklenip karışım elde edilir. 1 ay uygulandıktan sonra 1 hafta ara verilip gerekiyorsa tekrar 1 ay uygulanabilir.

Bektaşi Üzüm Ve Hindistan Cevizi Maskesi: Bektaşi üzümü ve hindistan cevizi yağı homojen şekilde karıştırıldıktan sonra saç derisine uygulanır.

Ceviz Kabuğu Veya Ceviz yağı Maskesi: 10 adet ceviz kabuğu ile 1 litre su bir tencerede 15 dakika kaynatılır. Duş sırasında elde edilen karışım durulama suyu olarak kullanılmalı. 3 hafta boyunca uygulanabilir. 2 tatlı kaşığı ceviz yağı ile 2 çay kaşığı alkali su ve çok az miktarda kristal tuz karıştırılır. Karışımı saçınıza uygulayın. 3 saat bekletin. Daha sonra durulamalısınız.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Saçların Beyazlaması Nasıl Önlenir? için yorumda bulun

  Saçların Beyazlaması Nasıl Önlenir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Saçların Beyazlaması Nasıl Önlenir? için ilk yorumu yapabilirsin.