Sivilce Lekelerine Kesin Çözümler

Cildinizde gerek metabolizma düzensizliği gerek yanlış uygulamalar nedeniyle sivilce izleri kalabilir. Zamanla daha da derinleşen izler, gerekli müdahale yapılmadığında çukurlaşma göstererek yüzünüzde daha kötü bir görüntü oluşturabilmektedir.

Sivilce lekeleri için birçok çözüm bulunmaktadır. Önemli olan sizin cildinize hangi lekenin çözüm bulacağıdır. Bu süreçte doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz. Bunun yanında evde düzenli olarak doğal bakım maskeleri ve kürleri uygulamayı da unutmamalısınız. Uygulayacağınız doğal maskeler ilaçlar kadar etki edecek ve cildinizin daha güzel görünmesini sağlayacaktır. Her çözümü tek tek denemek imkânsız olsa da bazılarını uygulayarak sonucu muhakkak izlemelisiniz. Kimi maskelerin yalnızca birkaç haftada cildinizi beklemediğiniz kadar iyileştirebileceğini unutmamalısınız.

Aloe Vera ile Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm

Cilt yeniliğinde oldukça başarılı bir bitki olan aloe vera en pahalı kozmetik kremlerin özünü oluşturmaktadır. Özellikle sivilce lekelerine iyi geldiği iddia edilen ürünlerin içinde muhakkak aloe vera bulunmaktadır.

Çatlak izleri, güneş lekeleri ve cilt yaralarına iyi gelen aloe vera aynı zamanda sivilce lekelerine de kesin çözüm sunmaktadır. Yetiştirilişi oldukça kolay olan bitkiyi evinizde saksıda dahi büyütebilirsiniz. Bitkiden bir yaprak aldıktan sonra belli bölmelerinden parçalara ayırmalısınız. Daha sonra içindeki jeli cildinize elinizle sürebilirsiniz. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra ılık suyla çıkarabilirsiniz. Aloe vera bitkisini haftada 4 gün uygulamalı, geceleri yatmadan önce düzenli olarak kullanmalısınız.
[duyuru renk=”info”]İlginizi Çekebilir: Cilt Lekeleri İçin Feridun Kunak Maskeleri[/duyuru]

Karbonat ile Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm

Sivilceyle mücadele ederken en büyük yardımcılardan biri karbonattır. İçeriği oldukça etkili olan karbonatın en az aktif sivilceler kadar derin, yaralı sivilcelere de iyi geldiği bilinmektedir. Kullandığınız tüm maskelerde ve bakım ürünlerinde karbonatın da bulunmasına özen göstermelisiniz. Çünkü cildinizin herhangi bir bölgesinde meydana gelebilecek tüm hasarı onarabilecek kadar etkili bir maddedir.

Sivilce lekesi olan bölgeler için karbonatı uygularken önce yüzünüzü yıkayın. Daha sonra pamuk yardımıyla karbonatı lekeli bölgeye sürün. Yaklaşık 10 dakika kaldıktan sonra ılık suyla yüzünüzden çıkarın. Çıkardıktan sonra kulak çubuğu ile zeytinyağı masajı yapın.

Karbonat uygulamalarını abartmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde beklenenin aksine iyi gelmeyecek lekeleri daha da arttıracaktır.

Gül Suyu Macunu ile Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm

Cildinizde oluşabilecek lekelenmeler için kullanabileceğiniz en faydalı ürünlerden bir tanesi de gül suyudur. Peeling, maske, tonik olarak kullanılabilen gül suyu aynı zamanda cildin onarılmasına da yardımcı olmaktadır. Ciltte meydana gelen sivilce lekeleri bir nevi yara izi olarak düşünülmelidir. Bu nedenle iyileşmeleri de belli bir süre isteyecektir. Bu süre içinde gül suyu macununu düzenli olarak kullanmaya özen göstermelisiniz. Ne kadar başarılı bir macun olduğunu bir süre sonra fark edebilirsiniz.

Bir yemek kaşığı balın içerisine yaklaşık 1 tatlı kaşığı gül suyu ilave edin. Güzelce karıştırdıktan sonra üzerine bir çay kaşığı sandal ağacı yağı ilave edin. Sonra oluşan macunu yüzünüze uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzden çıkarın.

Yumurtalı Maske ile Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm

Pek çok kişinin kokusu nedeniyle yumurta maskelerini uygulamak istememesi dikkat çekiyor fakat unutulmamalıdır ki kokusuna rağmen yumurta, ciltte mucizeler yaratır. Özellikle sivilce sorunu için yumurta tedavisi kesin sonuçlar elde etmeyi sağlar. Önemli olan sivilcelerinizin leke bırakmadan iyileşmesidir. Kalmış olan lekeler içinse düzenli olarak maske uygulaması yapmanız gerekmektedir.

1 yumurtanın beyazını kâseye alın. Üzerine bir çorba kaşığı süt ilave edin. Karıştırdıktan sonra bir tatlı kaşığı balı ekleyin. Harmanlama işlemi son bulduktan sonra yüzünüze sürün. Yumurta beyazı sayesinde kuruyup gerginleşene kadar bekleyin. Sonrasında ılık su yardımıyla temizleyin. Haftada 1 gece uyumadan önce bu maskeyi uygulamaya özen göstermelisiniz.
[duyuru renk=”info”]Buna da Bakabilirsiniz: Cilt Lekeleri İçin Maydanoz Kürü[/duyuru]

Elma Sirkesi ile Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm

Cilt uzmanları tarafından en sık tavsiye edilen doğal bakım ürünü elma sirkesidir. Cildin kendini toparlaması ve yaraların iyileşmesi için elma sirkesi oldukça faydalıdır. Temiz bir kâseye iki yemek kaşığı elma sirkesi dökün. Sonrasında pamuk yardımıyla cildinizde sorunlu olan bölgeye uygulayın. Bir süre kurumasını bekleyin. Kuruma işlemi sona erdikten sonra ılık suyla yıkayın.

Elma sirkesiyle cilt temizliği yaparken sirkenin taze olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde cildinize faydası olmayacaktır. 2 günde 1 kez uygulayacağınız bu temizlikle sivilce izleri ortadan kalkacaktır.

Bıldırcın Yumurtası ile Sivilcelere Kesin Çözüm

İnsan sağlığına her açıdan faydası olan bıldırcın yumurtasının sivilce lekelerine de iyi geldiği bilinmektedir. Lekelerin tamamen ortadan kalkmasını sağlayan ürün, kullanan herkesin memnun kaldığı maske ile hazırlanmaktadır.

3 adet bıldırcın yumurtasını derin bir kâsenin içine kırın.  Üzerine 2 yemek kaşığı beyaz kil ilave edin. Karıştırdıktan sonra 1 tatlı kaşığı limon suyu ile çırpın. Yüzünüze sürdükten bir süre sonra ılık suyla temizleyin. Yaklaşık 25 dakika beklemesi gereken maske, lekelere iyi gelecektir. 3-4 hafta boyunca her gece uyumadan önce cildinize uygulamanız önemlidir.

Avokado ile Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm

Cildin sakinleşmesini daha canlı ve ışıltılı görünmesini sağlayan avokado, gençleşmek için en ideal besinlerden bir tanesidir. Vücudunuzda meydana gelen herhangi bir cilt sorunu için avokadoyu tercih edebilirsiniz. Besleyicilik ve iyileştiricilik konusunda oldukça başarılıdır.

3 adet avokadonun kabuklarını kazıyarak temizleyin. Daha sonra derin bir kabın içerisine rendeleyin. Üzerine bir adet salatalık rendeleyip karıştırın. Dilerseniz bu şekilde yüzünüzün üzerine yerleştirip yaklaşık 1 saat bekletip yıkayın. Dilerseniz rendelenen parçaların suyunu sıkarak pamuk yardımıyla yüzünüze sürüp bekletin. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Bu iki alternatif yoldan en ideali rendeyi yüzünüze uygulamanızdır. Bu şekilde daha besleyici olacaktır.

E vitamini ile Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm

Cilt güzelliği denildiğinde akla ilk gelen E vitaminidir. Yüzünüzde meydana gelen sivilceler, lekeler ve izler ancak E vitamini desteği ile kesin çözüme ulaşabilir. Bu nedenle eczanelerde satılan E vitamini kapsüllerinden alarak maskelerinizin içerisinde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Ciltte oluşan yaralanmalara iyi gelen vitamin aynı zamanda renk tonunu eşitler ve kırışıklıklara da engel olur. Akne izleri için en büyük yardımcı kabul edilen bu vitamini düzenli uygulamayla kullanabilirsiniz.

Doğru Arındırma ile Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm

Sivilce lekelerinden kurtulmak isterken yanlış adım atarak artmalarına neden olabilirsiniz. Buna engel olmak için doğru bakım yöntemlerini öğrenmeniz oldukça önemlidir.

Sivilce lekeniz bulunuyorsa her şeyden önce kimseyle aynı havluyu kullanmamalısınız. Kendi havlularınızı en fazla 2 gün kullanmalı, yüzünüz için çoğunlukla havlu peçete tercih etmelisiniz. Yüzünüzü yıkarken çok soğuk ya da sıcak su tercih etmemelisiniz. Ilık su ile yıkamalı, maskelerinizi ılık suyla çıkarmalısınız. Maske işlemi sona erdiğinde kulak çubuğu ile zeytinyağı masajı yapmalısınız. Bu şekilde cildiniz beslenecek ve izlerin onarılması mümkün olacaktır.

Lazer Tedavisi ile Sivilce Lekelerine Kesin Çözüm

Tüm doğal yöntemlere ve bakım alternatiflerine rağmen cildinde yenilik sağlayamayan, iyileşemeyen ve izlerden kurtulamayanlar için lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Cildinizin durumuna bağlı olarak seanslar şeklinde uygulanan lazerde, karbondioksit fraksiyonel uygulaması yapılmaktadır. Bu işlemle cildin üzerinde bulunan sorunlu dokuların buharlaştırılması esas alınmaktadır. Buharlaşan dokunun yerine kısa sürede yeni doku gelmektedir. Çoğunlukla 3-4 seansta sona eren bu işlem, oldukça pratik ve olumlu sonuç vermektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sivilce Lekelerine Kesin Çözümler için yorumda bulun

    Sivilce Lekelerine Kesin Çözümler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sivilce Lekelerine Kesin Çözümler için ilk yorumu yapabilirsin.