Tırnak Etlerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak etlerinin uzaması, tırnakların dış görünüşünde kötü görüntüler vererek, tırnaklarınızın bakımsız olmasına neden olur. Tırnak etlerinin bakımını evde kendiniz de çok rahat yapabilirsiniz.

Tırnak Bakımı

Tırnak bakımı hem sağlığımız hem de güzelliğimiz açısından oldukça önemlidir. Yaşa göre tırnakların uzama oranları vardır. Bu uzama, beslenme şekline göre de değişkenlik gösterebilir. Tırnaklar uzamak için demir, kalsiyum gibi vitaminlere ihtiyaç duyar. Yetişkinlerde ayda ortalama iki milimetre uzayan tırnaklar, dengeli beslenme ile bu oranın üzerine çıkabilir. Tırnakların kırılmasını önlemek, güçlendirmek de tırnakların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlayacaktır. Düzenli olarak yapılan tırnak bakım kürleri de tırnak sağlığını olumlu yönde etkiler.

Tırnak Etleri Bakımının Yapılışı

Manikür, tırnak bakımı için en önemli güzellik kürlerindendir. Manikür yapılmadan önce mutlaka tırnak etlerinin bakımının yapılması gerekir. Belirli etaplara uyulduğu takdirde tırnak eti bakımının yapılışı oldukça basittir. Tırnak eti bakımına başlarken, parmaklarda oje var ise çıkarılmalıdır. Eller sıcağa yakın ılık suda yaklaşık 10-15 dakika kadar bekletilmelidir. Bunun amacı sertleşen tırnak etlerinin yumuşamasını sağlayarak, kolaylıkla alınmasını sağlamaktır. Ilık suda bekletilen eller, tırnak yağı ya da yağlı bir kremle iyice yumuşatılmalıdır. Tırnak etlerini geri itmek için tasarlanmış tırnak eti itici aleti yardımı ile etler mümkün olduğunca geri itilmelidir. Evde uygulama için en ideal yöntem tırnak etlerini kesmek yerine alet yardımı ile geriye ittirmektir. Bu hem sağlıklı hem de evde yapılış açısından daha basit olacaktır. Tırnak etlerini geriye doğru ittirme işleminden sonra tırnaklarınızı düzgünce törpüleyebilir, istediğiniz renkte oje ile yapacağınız uygulama ile tırnaklarınızın bakımlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Tırnak etlerini kesme için bulunan makasları da özenle kullandığınızda bir sorun yaşamazsınız. Tırnak etlerinin derin kesilmemesine dikkat edilmelidir.

Tırnak Eti Bakımında Kullanılan Kürler

Evde hazırlayacağınız tırnak bakım kürleri ile bakımlı tırnaklara sahip olmanız oldukça kolaydır. Tırnak bakımında en etkili yağ olan Hindistan cevizi yağ ile hazırlayacağınız kür tırnaklarınızın sertleşmesine ve sağlıklı uzamasına neden olacaktır. Pamuk yardımı ile Hindistan cevizi yağını tırnaklarınıza ve etlerinize sürüp yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra ellerinizi yıkamanız gereken nemi tırnaklarınıza ve tırnak etlerine verecektir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tırnak Etlerinin Bakımı Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Tırnak Etlerinin Bakımı Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tırnak Etlerinin Bakımı Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.