Arapların Kullandığı Makyaj Malzemeleri

Her kadın bakımlı olmak ister. Güzel gözükmek ister bu yüzden makyaj yapar ki amaç daha çekici ve güzel gözükebilmektir. Günümüzde güzel makyaj yapmada en önü Rus ve Arap kadınlar çekmektedir. Özellikle Arap kadınlarının güzellikleri tüm dünyada yankı uyandırır. Yaratılıştan kaynaklanan biyolojik yapılarının yani sıra kullandıkları bakım teknikleri ve malzemeleri de tüm kadınlar tarafından merak konusudur. Arap kadınlarının doğal malzemeleri kullanarak yapılan bakım kremleri, güzel makyaj yapmalarındaki en büyük etkendir. Kullandıkları kremlerden bazıları şöyledir.

Cilt Tonu İçin Kullandıkları Kremler

Hausen Yousef Kremi

Doğal bitkilerden yapılmış olan bu krem, cildi nemlendirir, cilt rengini açar, sivilcelerden kalıcı şekilde kurtulmayı sağlar. Arap kadınlar genellikle cilt renklerinin açık olmasını tercih ederler. Bu açıdan Arap kızı kremiyle benzerdir. Hausen yousef kremi Sağlık Bakanlığı’ndan onaylıdır.

Argan Yağı Kremi

Argan Fas kökenli bir bitkidir. Argan bitkisinin cilt ve saçlar için faydaları oldukça fazladır. Doğu ülkelerinde kadınların çoğu arganın faydalarını bilip, elde edilen yağlarını kullanarak bitkisel kremler elde etmişlerdir. Arap kadınlarının da çoğunlukla kullandığı argan yağı kremi son zamanlara Türkiye’de de çok popüler olmuştur.

İnci Kremi

Cilt tonlarının daha açık olmasını tercih den Arap kadınları için inci kremi en çok tercih ettikleri kremler arasındadır. Son zamanlarda Türkiye’de satışı artan inci kremi aynı zamanda cildi nemlendiriyor ve canlılık veriyor.

Göz Makyajı Yaparken Kullandıkları Malzemeler

Arap kadınlar için makyajlarında göz makyajları en ön plandadır. Göz makyajında Arap kadınlara özgü kullandıkları malzemeleri bulunmaktadır.

Göz Farı

Araplar, toz şeklinde fırça ya da parmak ile sürülen aynı rengin farklı tonlarında göz farlarından kullanmaktadırlar. Uzun süre canlılığını koruyan bu farlar, makyaj temizleyicileriyle kolay şekilde çıkarılabiliyor.

Göz Bantları

Göz makyajı yaparken, göz farını sürme aşamasında göz bantlarını kullanıp daha keskin kenarlar elde edebilmek ve sınır uygulayabilmek için kullanırlar.

Carbon Siyah

Öz makyajında köşe kısımları koyulaştırmak amaçlı kullandıkları bir üründür. Daha kalıcı, akma gibi durumlar ortaya çıkmayan bir üründür.

Aydınlatıcı- Kapatıcı Krem

Göz makyajını yaparken kullanılan bantlar kaldırıldığında, dağılan farların düzeltilmesi için kullanılan kapatıcılardır. Sürüldüğünde pürüzler ton farklılıkları ortadan kalkar. Aydınlatıcı ile gözaltlarındaki morlukları yok etmek için aydınlatıcı kapatıcı göz kremleri kullanılır.

Eyeliner Ve Göz Kalemi

Araplar göz makyajının belirgin olmalarını sevdikleri için eyeliner, göz ruju, göz kalemi ya da sürme en çok kullandıkları makyaj malzemelerindendir. Göz makyajında en etkili ürün kalın şekilde uygulanan eyeliner ya da sürme ürünüdür.

Rimel

Göz makyajında eyeliner dışında gözleri ön plana çıkaran en önemli ürün kirpikleri belirginleştiren rimeldir. Arap kadınlardan birçoğu rimel kullanmak yerine takma kirpik kullanarak kirpiklerinin daha belirginleştirmeyi tercih ederler.

Yüz Makyajı İçin Kullanılan Ürünler

Arap kadınlarında yüz makyajları, göz makyajları kadar ilgi çekici, keskin ve belirgin olmamaktadır. Yüz makyajında kullanılan tonlar, göz makyajına oranla çok daha açık tonlardır.

Fondöten

Aydınlatıcı, beyazlatıcı bakım kremlerini düzenli şekilde kullanan Araplar, yüz alt tabakası olarak sürdükleri fondöten tonunu açık tonlarda tercih ederler çünkü Arap kadınlar cilt renklerini açık tonda olmalarını tercih ederler.

Allık

Yanak ve elmacık kemiklerinin bulunduğu kısımların bir ton daha koyu allık sürülerek belirginleşmesi sağlanır.

Dudak Kalemi

Dudaklarının şekillerinin belirginleşmesi için dudak çevresinden kalem ile çerçeve çekilir. Sürülecek rujun da sınırdan taşmamasına yardımcı olur.

Ruj

Arap kadınlar, ruj tonlarını, göz farlarındaki gibi çok keskin belirgin koyu renkler gibi tercih etmeyip daha açık tonlar tercih ederler çünkü makyajlarında ön planda göz makyajlarının olmasını isterler.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Arapların Kullandığı Makyaj Malzemeleri için yorumda bulun

    Arapların Kullandığı Makyaj Malzemeleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Arapların Kullandığı Makyaj Malzemeleri için ilk yorumu yapabilirsin.