French Manikür Nasıl Yapılır?

Fransızlar tarafından bulunup ilk olarak Fransa’da uygulandığı için adına French denilen bu manikür, tırnakların uç kısmındaki beyaz bölüme farklı renkten bir ojenin sürülmesi ile elde edilir.

French Manikür Evde Yapılır mı?

Normal manikür ile arasında çok fark olmadığı için manikürü evde yapanlar, French manikürü de kolaylıkla evlerinde yapabilirler. Kuaförde de yaptıracağınız bu uygulama hem tırnaklarınızın daha zarif hem de şık görünmesini sağlayacaktır.

Fransız manikürünün sürümü biraz sabır isteyebilir. Çizgilerin üzerine sürülen ojenin taşmaması için ultra özenin gösterilmesinin gerekmesi sizi biraz sıksa da sonucun şıklığını görünce French manikürden vazgeçemeyeceksiniz.

Fransız Manikürünün Yapılışı

Çok uzun tırnakların şart olmadığı bu manikür şeklinde çok kısa tırnaklar da tercih edilmez çünkü kısa tırnaklarda uçlara sürülen zıt renkteki oje fark edilmez. French manikürün yapılışı belirli kurallara uyguladıktan sonra oldukça basittir.

Tırnağınızda oje varsa öncelikle aseton yardımı ile ojenizi tamamen silip herhangi bir oje kalıntısı bırakmamalısınız. Sabun da katılarak hazırlanan ılık suya ellerinizi koyarak yaklaşık 10 dakika kadar suda bekletiniz.

Tırnak etleriniz yumuşamış olduğu için çok rahat tırnak eti itici alet ile geriye doğru etlerinizi itebilirsiniz. Tırnak uçlarınızı törpü yardımı ile tırnak şeklinizi nasıl kullanıyorsanız (yuvarlak ya da küt) törpüleyiniz. French maniküre en çok yakışan tırnak şeklinin küt olduğunu da hatırlamakta yarar var.

Ellerinizi yağlı bir krem ya da nemlendirici tırnak yağı ile nemlendirdikten sonra iki adet farklı beyaz tonda ojenin koyu olanı tırnak uçlarına şerit şeklinde sürülür. Burada en önemli nokta, şeritlerin keskin ve düz olmasıdır.

Kuruduktan sonra şeffaf tonlardaki beyaz ojeyi tırnaklarımızın geri kalan bölümüne uygulayalım. İki kat sürmek uçlardaki şerit rengini azaltacağı için tek kat oje sürmek çok daha mantıklı olacaktır. İki tür beyaz oje yerine birini uçuk pembe de seçebilirsiniz.

French Manikür Trendleri

Önceleri tırnağa şeffaf, tırnak uçlarına ise beyaz renkte sürülen ojeler ile yapılan French manikür zamanla farklılığa uğradı. Her yeni geçen günde yepyeni şeylerin moda olduğu güzellik dünyasında Fransız maniküründe de değişimler gelmiştir.

Şimdilerde siyah, mavi, yeşil, kırmızı gibi koyu renk oje tırnağa sürülüp, tırnak uçlarına da tam zıttı bir koyu renk oje sürmek moda oldu. Mat ojelerin gözde olduğu bugünlerde mat ve parlak oje French manikürleri de diğer bir seçenek olmuştur.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Seray dedi ki:

    Evde manikürümü kendim yapıyorum. Önceden hep tırnaklarım kanardı. Artık çörek otu yağı sürüp öyle yapıyorum. Sorunu çözdü. Aklınızda bulunsun kızlar.

    • Sude Aslan dedi ki:

      Ben de artık evde french yapacağım. Hem kuaföre gitmek sürekli zor geliyordu hem de çok pahallı olmaya başladı. İlk zamanlarda belki zorlar ama zamanla öğrenirim diye düşünüyorum. Çörekotunu da deneyeceğim.