Aydınlatıcı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kozmetik dünyasının highlighter olarak isimlendirdiği aydınlatıcı, son dönemin en popüler makyaj malzemelerinden bir tanesidir. Cilt makyajı başta olmak üzere vücudun birkaç kısmında da kullanılan bu ürün, vurgulamak istediğiniz her noktayı aydınlatmaktadır. Profesyonel sürüldüğünde eşsiz bir görüntü ortaya çıkaran aydınlatıcı, acemi kullanımlarda kötü görünebilmektedir. Bu nedenle olabildiğince iyi öğrenip ondan sonra tecrübe etmekte fayda vardır.

Makyajda aydınlatıcının rolü her geçen gün biraz daha artmaktadır. Cilt tonlarına göre farklı renk ve tonlarda görülen bu ürün günün her anına uyum sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Hem gündüz makyajlarında hem de gece makyajlarında aydınlatıcı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken ne kadar kullanacağınızı, ne şekilde kullanacağınızı bilmektir.

Aydınlatıcı Nedir?

Aydınlatıcı çoğunlukla yüzün T bölgesine uygulanan, aydınlık bir görüntü elde etmeyi sağlayan makyaj malzemesidir. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip olan bayanların dikkatli kullanması gereken bu ürünün yanak üstü olarak bilinen elmacık kemiklerine ışıltı verme görevi vardır. Bu şekilde cildin daha renkli daha canlı görünmesini sağlamaktadır. Bunun yanında tazelik kazandırdığı da söylenebilir.

Aydınlatıcı Çeşitleri Nelerdir?

Makyözler tarafından profesyonel kullanımı ile dikkat çeken aydınlatıcı yalnızca tek bir çeşitten oluşmamaktadır. Tercihinize ve kullanım rahatlığına bağlı olarak aydınlatıcı modellerini dilediğiniz gibi alabilirsiniz. Özellikle toz aydınlatıcıların sık kullanıldığı bilinse de sizin cildinize uygun olan diğer alternatifleri de denemeniz önemlidir.

Toz aydınlatıcıların dışında en çok kullanılan çeşit stik aydınlatıcılardır. Kullanımı ve sürümü oldukça kolay olan bu ürünlerin ışıltı ve canlılık kazandırma kapasitesi oldukça yüksektir. Tüm bunların yanı sıra likit aydınlatıcılar da sık sık gündeme gelmektedir. Likit aydınlatıcılar diğerlerine nazaran daha pahalı ve gösterişli olan aydınlatıcılardır. Bu nedenle tercih edilirlikleri biraz daha değişkendir.

Toz Aydınlatıcı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Toz aydınlatıcılar pratik ve kolay kullanımlı ürünlerdir. Çok fazla ışıltı yaymadıkları için gündüz makyajlarında daha çok tercih edilmektedirler. Çoğunlukla kare kutucukların içinde allık şeklinde görünse de ışıltısı ve tonlamaları biraz daha farklılık göstermektedir.

Toz aydınlatıcılar özellikle T bölgesinde kullanıldığı için yapıları ipeksidir. Bu bölgede meydana gelen yağlanma sorununa hızla çözüm olabilmektedirler. Kullandığınız markaya göre değişmekle beraber çoğu yağı emerek canlı ve kuru bir görüntü sağlamaktadır. Ayrıca cildi pürüzsüz kılma etkisi de bulunmaktadır. Allığınızla beraber bütünlük oluşturduğunda kusursuz bir görünüm kazanabilirsiniz.

Likit Aydınlatıcı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Likit aydınlatıcıların yalnızca bir damlası tüm yüzünüz için yeterli ışıltıyı verecektir. Bu nedenle kullanırken ekstra dikkatli olmanız gerekecektir. Kusursuz bir yumuşaklığa sahip olan bu ürünleri sünger veyahut fırça yardımıyla kullanabilirsiniz. İlk kullanımlarınızda parmaklarınızdan yardım almanız çok daha sağlıklı bir görüntü oluşturacaktır. Parmağınızın üzerine bir damla yerleştirmeniz rahatlıkla dağıtmanızı sağlayacaktır.

Likit aydınlatıcıyı, gece makyajları için tercih etmeye özen göstermelisiniz. Güneş altında çok estetik bir görüntü kazandırmamaktadır. Cilde hafif ıslaklık ve nemli bir görünüm verdiği için güneşin yoğun olduğu gündüzlerde kullanılmamalıdır. Yağlı ve terli ciltlerde makyaj akabilir.

Stik Aydınlatıcı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Stik aydınlatıcılar daha net görüntü elde etmenize yardımcı olurlar. Özellikle karakteristik ve köşeli bir yüz yapısına sahipseniz stikleri kullanabilirsiniz. Kullanım şekli de likit aydınlatıcıya nazaran daha kolay olacaktır.

Çoğunlukla elmacık kemiğinin üzerine, kaş altına ve burun üzerine uygulanan stik aydınlatıcılar yüzünüze çıplak bir aydınlık kazandıracaktır.

Aydınlatıcı Ne İle Sürülür?

Aydınlatıcı kullanırken birkaç farklı malzeme kullanabilirsiniz. Daha önce fırça kullanmamışsanız adımınızı parmaklarınızla atmalısınız. Parmak uçlarının aydınlatıcı yayma konusunda fırçadan çok daha iyi olduğunu unutmamalısınız. Özellikle işaret parmağınız tüm cildiniz üzerinde etkili bir görev görecektir.

Kullanmak istediğiniz toz aydınlatıcı ise birkaç kez parmağınızı getirip götürmelisiniz ancak likit kullanacaksanız bir pompa yeterli olacaktır. Bu şekilde rahatça sürebilirsiniz.

Aydınlatıcı Nasıl Sürülür?

Aydınlatıcının istenildiği gibi görülmesini sağlamak için parmaklarınızdan yardım almalısınız. Cilt makyajınızı yaptıktan sonra 10 dakika beklemelisiniz. Makyajınız oturunca parmaklarınıza aldığınız aydınlatıcıyı önce alnınıza daha sonra elmacık kemiklerinizin üzerine sürmelisiniz. Alın kısmınızda parmağınızı sağ ve sola yavaş yavaş gezdirmelisiniz. Tüm alnınızdan ziyade kaş üstlerinize yoğunlaşmalısınız. Daha sonra elmacık kemiklerinize dönüp aynı şekilde üst kısımda sağ ve sola gidecek şekilde yaygınlık kazandırmalısınız.

Kontür uygulaması yapmak isterseniz aydınlatıcınızı burun ve dudak üstüne sürdükten sonra yapmalısınız. Burnunuzun en orta ve üst kemiğine aydınlatıcı sürmeli daha sonra dudağınızın üst kısmında bulunan çukura dokunmalısınız. Bu şekilde cildiniz çok daha ışıltılı görünüm elde edecektir.

Aydınlatıcı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Aydınlatıcı kullanmanın en büyük avantajı, cildinizi olduğundan daha ışıltılı göstermesidir. Özellikle özel günlerde aydınlatıcı kullanmanız, şık kıyafetlerle bütünlük kazanmanıza yardımcı olacaktır. Doğru şekilde kullanılan aydınlatıcılar cildin beslenmesine yardımcı olurken güzel görünmelerini de sağlarlar. Cildin beslenmesinden kasıt ise yağ dengelerinin korunmasıdır. Çok yağlı bir yapıya sahipseniz aydınlatıcınızın pigmentleri size yardımcı olacaktır. Ayrıca içerisinde bulunan mineral dokular sayesinde cildiniz hava alabilecektir.

Aydınlatıcı kullanırken aşırıya kaçmadığınız takdirde cildiniz daha genç ve iddialı görünecektir.

Aydınlatıcı Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Aydınlatıcı kullanmanın insan cildi için bariz bir dezavantajı yoktur. Fayda sağlayabilmek ise tamamıyla sizin kontrolünüzde olan bir durumdur. Az ve öz miktarda kullanılan aydınlatıcılar, kusursuz bir görüntü yakalamanıza yardımcı olurlar. Özellikle likit tarzında olan aydınlatıcılar ise cildin rengârenk, ışıltılı bir top gibi görünmesine neden olurlar. Bu yüzden öğrenene dek likit aydınlatıcılardan uzak kalmakta fayda vardır.

Aydınlatıcı kullanırken yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri kusurlarınızın üzerinde kullanmaktır. Sivilce, siyah nokta veyahut lekeler üzerinde aydınlatıcı kullanırsanız dikkati daha çok o noktalarda toplarsınız. Aydınlatıcının kullanıldığı her nokta göze çarpmaktadır. Bu sebeple olabildiğince kusursuz noktalara uygulamaya gayret göstermelisiniz.

Aydınlatıcı Kullanımının Amacı Nedir?

Aydınlatıcı kullanımının temel amacı, cildin yüksek noktalarına ışıltı kazandırmaktır. Çıkıntılı bölgeler olarak ifade edilen alın, burun, elmacık kemikleri bu şekilde daha belirgin kılınarak yüze boyut kazandırmaktadır. Aydınlatıcılarla birlikte cildin daha derin göründüğü de unutulmamalıdır.

Aydınlatıcı kullanmanın bir başka amacı cildin kusurlarını arka plana atmaktır. Kusursuz olan noktalara dikkatleri çekerek sorun olan bölgeler gölgede bırakılmaktadır. Bu şekilde göze çarpan ilk noktalarınız aydınlatıcı ile beraber olmaktadır.

Aydınlatıcı sayesinde hasta ve halsiz görüntüden kurtulup daha canlı ve taze bir renge kavuşursunuz. Özellikle allıkla beraber kullanılmasının temel amacı budur.

Aydınlatıcı Ne Zaman Kullanılmalı?

Aydınlatıcı kullanmak istediğinizde herhangi bir zaman dilimine ihtiyacınız yoktur. Dilediğiniz zaman makyajınızı yapıp kullanabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli detay makyajınızın tam olmasıdır. Fondöten, CC veya BB krem kullanmadan aydınlatıcı kullanmanız komik görünecektir. Bu nedenle kusursuz ve tam bir makyajın üzerine aydınlatıcı sürmelisiniz.

Gün içinde işe, eğlenmeye, özel davetlere giderken tam anlamıyla bütün bir makyaj yaparsınız. Bu durumda aydınlatıcı kullanmanız oldukça hoş görünecektir. Bununla beraber sıradan bir günde makyajsız çıkarken yüzünüze ufak dokunuşlarla aydınlatıcı sürmeniz gereksiz bir aydınlığa kavuşmanıza neden olacaktır. Özellikle likit aydınlatıcılarınızı yalnızca akşamları kullanmaya gayret etmelisiniz. Sabah güneş ışıklarıyla bütünleştiğinde cildinizin ışıl ışıl görünmesine sebep olacaktır. Amatör bir makyaj, dışarı çıkarken başınıza gelebilecek en kötü durumlardan biridir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aydınlatıcı Nedir? Nasıl Kullanılır? için yorumda bulun

    Aydınlatıcı Nedir? Nasıl Kullanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aydınlatıcı Nedir? Nasıl Kullanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.