Bronzer Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Cilde bronz görünüm kazandırmak için kullanılan makyaj malzemelerine bronzer adı verilmektedir. Cilt özellikle kış mevsiminde güneş ışınlarından mahrum kalır. Bu süreçte cildin soluk ve bembeyaz görünmesine engel olmak için bronzer kullanımı oldukça etkilidir. Kullanımı hakkında detaylı bilgi sahibi olunmadığı için pek çok bayanın yanlış kullandığı bu ürünler, temelde pudradır. Ton farkı ile açık pudralardan farklı olduğu için bu ismi almışlardır.

Günlük makyaj rutininin atlanan bir basamağı olan bronzerlar, cildin sağlıklı görünmesini sağlayan, tokluk ve ışıltı kazandıran ürünlerdir. Kullanmayı bildikten sonra oldukça pratik olan bu kozmetik ürünlerini alırken dikkatli olmakta yarar vardır. Pek çok marka bronzer isimli ürün ortaya çıkarsa da cilt sağlığını tehdit etmeyen bronzerler kullanmaya özen gösterilmelidir.

Bronzer Nedir?

Cildi şekillendirmek, renk dalgalanmasını engellemek ve şık bir görünüm kazandırmak için kullanılan bronz renkli pudralara bronzer adı verilmektedir. Kişinin cilt sağlığını tehdit etmeyecek, alerjik reaksiyon göstermeyecek herhangi bir bronzer, makyajın tamamlanmış görünmesine yardımcı olacaktır.

Az miktarda kullanıldığında dahi oldukça etkili olan bronzerların kişinin ten rengine göre değişen tonlamaları vardır. Önemli olan bu tonlamaları tutturabilmek ve bronzer sayesinde yüzün şeklini istenildiği düzeye getirmektir.

Bronzer Çeşitleri Nelerdir?

Birbirinden farklı ten rengine sahip olanlar için cilt rengini dengeleme ve şekil verme açısından en etkili kozmetik ürünlerinden biri olan bronzer, farklı çeşitlere sahiptir. Bu çeşitlikler renk tonlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. En açık cilt tonundan en koyu cilt tonuna kadar çeşitleri olan bronzerlar ayrıca satış bakımından da birkaç türe ayrılmaktadır.

Krem bronzerler tüp içinde bulunan ve görünüşü itibariyle fondötene benzeyen bronzerlardır. Sıkıştırılmış pudra görünümünde olan bronzerler allık ve pudra şekline sahiptirler. Tüm bu çeşitlerin yanı sıra stick şeklinde olan bronzerlar da bulunmaktadır.

Yapı Bakımından Bronzer Türleri Nelerdir?

Bronzer yapıları, kişinin tercihine bağlı olarak 3 çeşitten oluşmaktadır. İlk bronzer türü transparandır. Ciltte renk geçişini sağlayan, doğal görünümden herhangi bir taviz vermeyen, sağlıklı ve sakin bir makyaj sağlayan türdür. Transparan bronzer aynı zamanda makyaj sabitleyici olarak da kullanılabilmektedir.

Işıltılı bronzer çoğunlukla özel günlerde kullanılan, tüm yüze uygulanmayan bronzer türüdür. Cildin hareketli ve daha canlı görünmesini sağlayan ışıltılı ürün dengeli sürülmelidir. Yapısı bakımından farklı olan bir diğer bronzer türü ise mat bronzerdır. En çok tercih edilen ve kendini en çok gösteren bronzer çeşidi olan mat bronzer, yüz kontürlemek için de tercih edilmektedir.

Bronzer Ne İşe Yaramaktadır?

Bronzerların temel görevi cilde bronz bir ışıltı katmaktır. Eğer cildinizin yaz kış bronzlaşmış şekilde görünmesini isterseniz bu durumda bronzer en ideal makyaj malzemesidir. Birkaç pratik hareketle rahatlıkla sürülen ürün, cildinizin renk geçişlerini eşsiz şekilde yansıtacaktır.

Bronzerın işe yaradığı bir diğer nokta ise yüzdeki orantıyı sağlamaktır. Yüzü boyutlandırmak, şekillendirmek için bronzerı sürmeyi çok iyi bilmek gerekir. İri yanaklar ya da şeklinden şikâyet edilen burunlar bronzer sayesinde kusursuz görünmektedir.

Cildi gölgelendirmek, rengi ısıtmak için bronzer işe yarayan bir üründür. Yüzünüze, boyun ve omuz hizanıza bronzer sayesinde rahatlıkla hacim kazandırabilir daha zayıf görünmeyi sağlayabilirsiniz.

Bronzerda Fırça, Sünger Seçimi ve Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Birbirinden farklı ambalajlar içinde satışa sunulan bronzer çeşitlerinden en çok tercih edilen toz yapıda, pudra şeklinde olan bronzerdır. İnce tüylere sahip tozu tutabilen fırça yardımıyla ya da süngerle sürülen bronzer, ürünün kalitesine bağlı olarak kendini gösterecektir. Top fırçalar veya sıkı süngerler, bronzerı dağıtmak için oldukça idealdir. Aksi halde birikme ve eşit dengeleme söz konusu olmayacaktır.

Sağ ve sol elmacık kemiklerinden dıştan içe doğru ileri geri sürülen bronzer aynı şekilde çene ve alın çıkıntılarına da dengeli şekilde uygulanmaktadır. Sonrasında aydınlatıcı ile renk dengesini sağlayabileceğiniz uygulama yüzünüzün doğal görünmesine yardımcı olacaktır.

Ten Rengine Göre Bronzer Nasıl Seçilmelidir?

Ten renginize bağlı kalarak bronzerı doğru şekilde uygulamanız önemlidir. Görünümü %95 oranında etkileyen bronzer absürt renk tonu ile uygulandığında ortaya kötü bir görünüm çıkmaktadır.

Açık tenliyseniz seçmeniz gereken bronzer şeftali tonlarıdır. Turuncumsu bronzerler sizin teniniz için en ideal tonlardır. Açık sarı bir renginiz varsa bal rengi ya da tozpembe rengini tercih edebilirsiniz.

Kumral ten rengine sahipseniz toprak renklerine sahip bronzerlar kullanmalısınız. Buğday tenli kişilerin koyu renkli bronzerlardan ziyade açığa yakın tonları tercih etmeleri gerekmektedir.

Koyu ten rengine sahip olan kişiler bronzer seçerken kahverenginin ılık tonlarını tercih edebilirler.

Bronzer Nasıl Kullanılır?

Bronzerı yüzünüze uygulamadan önce muhakkak pudra kullanmalısınız. Pudra, makyajınızın sabit kalmasına ve bronzerın daha rahat oturmasına yardımcı olacaktır. Fırçanızın ucuyla aldığınız bronzerı hafifçe üfleyerek yüzünüze uygulamalısınız. Önce şakaklara, dış alın kısmına ve alt çene kısmına sürmelisiniz. İleri geri hareketlerle sürmeye özen göstermelisiniz. Yuvarlayarak sürmek rengin eşit dağılmasına engel olacaktır.

Yüzün çıkık kısımları olan alın ve çenede yoğun kullanacağınız bronzerı daha sonra burnunuza uygulamalısınız. Yüzünüzün daha gölgeli ve derin görünmesini istediğinizde burunla beraber elmacık kemiklerinin alt kısmına uygulamayı ihmal etmemelisiniz. Bu şekilde yaklaşık 5 kez yaptığınız ileri geri el hareketiyle bronzerı rahatlıkla oturtmuş olursunuz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bronzer Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? için yorumda bulun

    Bronzer Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bronzer Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.