Burun Makyajla Nasıl Daha Küçük Gözükür?

Burnuyla ilgili şikâyetleri olan bayanlar, makyaj yaparken birkaç hile ile bu soruna çözüm bulabilirler. Büyük, uzun ya da düşük burunlar için özellikle profesyonel ellerden çıkan makyajlar hiç de problem gibi görünmez. Çünkü birkaç basit ürünün kullanımıyla ciddi değişiklikler ortaya çıkabilir.

Fondöten ve Pudra ile Burun Detayı

Büyük bir buruna sahipseniz ilk yapmanız gereken koyu renk fondöten ve pudra sahibi olmaktır. Kontürleme işlemi sırasında burnunuzu daha küçük göstermek istiyorsanız ilk olarak fondöten ile göz uçlarından başlayarak burun kanatlarına kadar inen, paralel şeritler çekmelisiniz. Bu gölgeler burnunuzun, daha ince görünmesini sağlayacaktır. Sonrasında şeritlerin yanak kısımlarına bir ton açık pudra uygulayabilirsiniz. Bu yaptığınız da, burnunuzun daha düzgün ve kontrollü durmasını sağlayacaktır.

Burun Kanatlarında Gölgelendirme ile Küçük Burunlar

Büyük burun şikâyeti çok geniş bir şikâyettir. Kemikten kanat kısmına kadar pek çok büyük burun kavramı ortaya çıkabilir. Eğer burun kanatlarınızın büyük olması gibi bir probleminiz varsa kullanacağınız fondöten, pudra ve allık üçlüsünü dengede tutmalısınız.

İlk yapmanız gereken, göz pınarlarından başlayarak kanat kısmına kadar gölgeleme yapmaktır. Sonra burun kanatlarınızın üzerine bu çektiğiniz şeritleri indirmelisiniz. Kullanacağınız malzeme önce fondöten sonra pudra olsun.

Kanatlara gölgeyi verdikten sonra eğer allık kullanıyorsanız bilmelisiniz ki bu kısmın hemen yanından allık kullanımı, burnunuzun büyük görünmesine neden olur. Bu yüzden allık uygulamaya daha dışardan başlamalısınız. İçten dışa doğru giderken daha dış kısma yoğunlaşılmalıdır.

Kemikli ve Büyük Burunlarda Makyaj Hilesi

Kemikli ve iri bir buruna sahipseniz burnunuzun üst kısmına, cilt yüzeyinize kullandığınız kapatıcınızın iki ton koyusunu sürmelisiniz. Kalan tüm kısımlara kendi ten renginizde fondöten kullanabilirsiniz. Fakat bu noktada bilmelisiniz ki eğer kapatıcıyı cildinize çok iyi yediremezseniz burun hileniz absürt görünecektir.

İki ton koyu kapatıcıyı, burun üzerine kullanırken şeriti çok aşağı çekmemelisiniz. İri kemikli burunlarda koyu fondöten kısa tutulmalıdır ki denge kurulabilsin. Bu uygulamayı yaptıktan sonra kaşlarınız için uygulama yapabilirsiniz.

Kaşlarınızı Aşağı Çekerseniz Burnunuz Küçük Görünür

Burnunuzun daha küçük görünmesini istiyorsanız kaşlarınızı çok ince ve yukarda almamalısınız. Aşağıya eğilimli kaşlar, burun kısmının daha kısa görünmesine yardımcı olur. Bununla beraber makyaj yaparken kaşlarınızın koyu tonlarda ve net şekilde olması, dikkati burundan alır.

Elbette her makyajda kaş almanız mümkün değil. Bunun için yapmanız gereken şey, kaşları doldurmaktır. Önce kendi renginizden bir ton daha açık bir pudra ile kaşlarınızı kapatın. Sonra çizmek istediğiniz kalınlığı, kaş kalemi kullanarak çizin. Üzerinden kaş fırçası ile kaşlarınızı tarayın kalan boşlukları koyu kaş kalemi ile kapatın. Kaşlarınızın çok daha dolgun, burnunuzun ise daha az dikkat çekici olduğunu göreceksiniz.

Yamuk ve Büyük Burunlar İçin Makyaj Tekniği

Burnunuzun bir kısmında yamukluk varsa ve bu nedenle daha dengesiz, büyük görünüyorsa yapmanız gereken şey gölgelendirmedir. Doğru gölgelendirme ile burun üzerindeki yamukluk tuhaf görünmekten çıkacaktır.

Sağ ya da sol fark etmeksizin burun yamukluğunuzu şu şekilde giderebilirsiniz: Her zaman kullandığınız kapatıcınızın iki ton koyusunu alarak yamuk olmayan kısmın içe kavisli görünümünü sağlamalısınız. Yani göz hizanızdan burun kanatlarınıza kadar gölgeleme yaparken yamuk olmayan kısımda daha çok eğim olmalıdır. İç kısma yaptığınız bu kavis, gölgelendirme ile denge kurulmasını sağlar. Yaptığınız uygulamanın olumlu sonuç vermesi için içe yönelik kavisi daha detaylıca ve hassas yapmalısınız.

Bahsi geçen gölgelendirmeleri sadece fondöten değil allık, pudra ve farlar yardımıyla da yapabilirsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hande dedi ki:

    En önemlisi taktikler. Ufak tefek malzemeler bile işe yarıyor. Ben far kullanıyorum. Kahverengi far ile elmacık kemikleri ve burnun kenarlarına sürüyorum. Sonra dağıtıyorum.