Cilt Lekeleri Makyajla Nasıl Kapatılır?

Yüzünüzde meydana gelen cilt lekelerinin birçok nedeni bulunmaktadır. Kimi lekeler rahatlıkla birkaç günde geçerken kimileri yıllarca yüzde kalabilir. Bu durumda profesyonel kapatma teknikleri öğrenilerek lekelerle baş etmenin yolları bulunmalıdır.

Özellikle özel günlerde şık görünmek istediğinizde yapacağınız acemi bir makyaj, lekelerinizin daha çok görünmesine neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek, cilt lekelerini makyajla gizlemek için doğru malzemeler ve teknikler konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Kapatıcılar ile Nasıl Kapatılır?

Makyajın temel ürünü doğru kapatıcı kullanımıdır. Tercihiniz fondöten, BB krem, CC krem ya da pudra olabileceği gibi sıradan bir makyaj bazıyla da makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli durum cildinizin kapatıcı ile ne kadar uyumlu olduğudur.

Koyu ve büyük cilt lekelerine sahip olan bayanlar için sıradan bir baz yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda bir kat BB krem ile cildinizdeki tüm lekeleri kapatmanız imkânsızdır. Durum böyle olduğunda cildinize uygulayacağınız makyaja hâkim olmanız, sıralamayı çok iyi bilmeniz önemlidir.

Makyaj Bazı ile Cilt Lekelerini Kapatma

Cilt sorunları yaşayan bayanlar için acemi bir makyaj çoğu zaman işkenceye dönüşmektedir. Hem cilt yapısı daha çok bozulur hem de makyaj istenildiği gibi profesyonel şekilde görülmez. Bu durumlarda yapmanız gereken ilk şey makyaja baz ile başlamaktır. Baz sürdüğünüzde makyajınız yüzünüze çok daha rahat yerleşecektir. Bunun yanında altına baz sürülmüş her kapatıcı, lekeleri gizleme konusunda çok daha başarılı olmaktadır.

Parmaklarınızın ucuyla dağıttığınız bazı özellikle lekelenmenin olduğu noktalara uygulamalısınız. Bu şekilde cildiniz daha sakin ve sorunsuz görünecektir. Detaylı bilgi için Makyaj bazı nedir? Nasıl uygulanır? içeriğimize de göz atabilirsinzi.

Fondöten ile Cilt Lekelerini Kapatma

Cildinizde lekeleri gizlemek için iyi bir makyaj yapmanız önemlidir. Bunun için baz sürmeli üzerine doğru kapatıcıyı kullanmalısınız. Tercihiniz fondöten olacaksa ten renginizin dengeli görüneceği bir fondöten tercih etmelisiniz.

Tüm yüzünüze fondöten uygularken önce lekelerin olduğu bölgeye dağıtmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca kendi ten renginizden bir ton kapalı fondötenininiz varsa lekelerin yoğun olduğu noktaya bu fondöteni uygulamanız daha güzel bir görüntü sağlayacaktır. Bu şekilde lekeli bölgelerde gölgelendirme olacağı için cildiniz çok daha estetik ve sağlıklı görünecektir.

Fondötenin yerine tercihiniz BB ya da CC krem olacaksa kapatıcı yoğunluğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Saydamlık ve lekelerin koyu olması yaptığınız makyajı etkileyecektir. Bunun için cildinize bu iki kremden birini uygularken iki kat geçmeniz daha olumlu sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Hangi fondöteni kullansam diye düşünüyorsanız buradaki yazımıza da göz atabilirsiniz.

Pudra ile Cilt Lekelerini Kapatma

Cilt sorunları yaşayan lekelenmelerle mücadele eden bayanlar için en az baz ve kapatıcı kadar etkili olan bir başka ürün pudradır. Cildinizin olduğundan daha estetik görünmesi ve lekelerin tamamıyla yok olması için kapatıcınızı uyguladıktan sonra pudra kullanmalısınız.

Tercih edeceğiniz pudra, transparan olursa renk vermez ancak sürdüğünüz kapatıcının desteklenmesini sağlar. Dolayısıyla lekelerin üzeri daha rahat söndürülmüş olur. Renkli pudra tercih etmek istediğinizde ise yapmanız gereken lekeler üzerinde koyu tonlu pudra kullanmaktır. Bronz kahve tonları gölgelendirme yaparak cilt lekelerinizin son bulmasına yardımcı olacaktır.

Pudra seçimi yapmadan önce “Hangi Pudrayı Kullanmalıyım?” sorusuna cevap veren içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Aydınlatıcı ile Cilt Lekelerini Kapatma

Cildinizde ortaya çıkan lekelenmeler için muhakkak makyaj donanımınızın iyi olması gerekmektedir. Yüzünüzdeki lekeleri kapattıktan sonra dikkati başka bir noktaya kaydırmanız ise başarılı bir makyaj yaptığınızın kanıtıdır. Bunun için cilt makyajınızı sonlandırdıktan sonra burun, alın ve elmacık kemiklerinizin üzerine aydınlatıcı uygulamalısınız.

Lekelenmelerin olduğu kısımlar bu şekilde arka planda kalacak, görüntünüz çok daha estetik bulunacaktır. Ayrıca aydınlatıcı ile daha pürüzsüz bir cilt elde etmeniz mümkündür.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Melek Demir dedi ki:

    Cilt lekelerini sürekli makyaj ile kapatıyorsanız kaliteli bir maskenizin olması şart. Ölü deriler ve makyaj kalıntıları nedeni ile cildin dış tabasında sağlıksız ve çirkin bir görüntü oluşuyor. Peeling yaptıktan sonra makyajınız çok daha güzel duruyor.