7 Adımda Mükemmel Fondöten Uygulama Teknikleri

İyi bir zemin makyajın olmazsa olmazlardandır. Her ne kadar iyi makyaj yapıyor olursanız olun ciltteki pürüzlerin ortaya çıkması yapılan  göz makyajının güzelliğini gölgelemiş olursunuz.

Doğru fondöten uygulaması ise; cildinizin pürüzsüz durmasının en önemli adımıdır. Tek tek anlatmış olduğumuz adımları uyguladığınız takdirde çevrenizdekileri kıskandıran bir tene sahip olacaksınız.

Temiz Bir Cilt

Cildinizi  ölü hücrelerden arındırarak temizleme işlemine başlayabilirsiniz.Bu işlemi yaparken öncelikle iyi bir maske kullanarak veya köpük ve peelingten oluşan cilt yenileme malzemelerini kullanarak cildinizi yenileyebilirsiniz.

Cildinize uygun olan herhangi bir temizleme aracı ile de cildinizi temizleyebilir yine cildinize uygun olan yüz temizleme süngerlerini kullanarak da cildinizi temizleyebilirsiniz. Bu işlemi yaparken cildinize zarar vermeyecek şekilde süngerle daireler çizerek yavaş bir uygulamayla bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.Temiz bir cilt, cildin kusursuz olmasına yardımcı olacaktır.

Buna da Bakabilirsiniz: Evde Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilde Buhar Uygulaması

Cildinizin temizlenme işleminden sonra iyi bir buhar banyosu ile ya da buhar makineniz varsa bu işlemi uygulayarak hem cildimizi ölü hücrelerden arındırmış olup hem de cildimizin gözeneklerini temizlemiş olursunuz. Nemlendirme işleminiz kolaylıkla yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan sadece sıcak su ve bu suyun buharını engellemeyecek bir ortam.

Cilt buhara doyduğunda daha pürüzsüz bir tene sahip olursunuz. Yumuşak teninize fondöten uygulamasını daha kolay ve daha düzgün bir şekilde yapabilirsiniz.

Fondöteniniz cildinizin yumuşaklığıyla bütünleştiğinde daha iyi kıvama ulaşacaktır. Aynı zamanda da yüzünüzün her tarafına dengeli bir biçimde sürmüş olacaksınız. Buradaki asıl amacınız makyajınızın daha uzun süre boyunca bozulmamasıdır.

Cildin Nem Dengesi

Cildinize mükemmel bir fondöten uygulaması yapmak istiyorsanız cildinizin nem dengesini de ayarlamanız gerekmektedir. Cildinizin nem dengesini ayarlamadan fondöten işlemine başlarsanız, uygulayacağınız fondöten cildinizde hoş görünmeyen bir görüntü vermiş olur.

Kuru bir cilde sahipseniz temizleme işleminden sonra cildinize uygun olan nemlendiriciyle cildinizi nemlendirmelisiniz.

Çok yağlı bir cilde sahipseniz yine cildinizi dengelemek için fazla yağdan arındırmalısınız. Bu sayede yapmaya başlayacağınız makyajınız için bir adım daha mükemmeliyete ulaşmış olacak ve fondöteninizin cildinizde daha orijinal durmasını sağlayacaksınız.

Kullanılması Gereken Fırçalar

Fondöten uygularken kullanılan fırçalar, fondöten uygulamadan önceki yapılan çalışmalar kadar önemlidir. Kullanılması gereken fırçalarınızı bilinçli bir şekilde seçmelisiniz.

Yuvarlak başlıklı keçi kılından yapılmış olan büyük fırçalar daha kullanışlı olmaktadır. Bunun yanı sıra kullanacağınız fondöten süngerleri de yine işinizi kolaylaştıracak başlıca seçimlerinizden olmalıdır.Bu fırçalar kişiye özel olmalıdır. Hijyen açısından bakacak olursak makyaj yapacağınız malzemelerin tamamı size özeldir. Malzemelerin başkalarıyla paylaşılması kesinlikle doğru değildir. Ortak kullanılması cilde zarar vermekle kalmaz aynı zamanda çeşitli deri hastalıklarına da yol açabilmektedir. Diş fırçalarınız nasıl ki size özel ise makyaj malzemeleriniz de aynı diş fırçanız gibi size özeldir.

Fondöten Seçimi

Her insanın ten rengi farklılık  göstermektedir. Kullanılması gereken fondöten seçimi de ona göre olmalıdır. Nasıl beyaz tenli bir kişi koyu renkli bir fondöten kullanamaz ise koyu ten rengine sahip bir kişi de açık tonda bir fondöten kullanamaz. Siz de cilt renginize uygun fondöten seçimi yapmalısınız.

Fondöteninizi satın alırken öncelikle uygunluğunu kontrol etmelisiniz ve daha sonra cildiniz uygun bir yerinde deneme yapmalısınız. Deneme yapıldıktan sonra fondöten satın alma işleminizi gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca unutmamalısınız ki her fondöten kaliteli değildir. Kaliteli fondötenleri tercih etmeniz son derece önemli. Çünkü bazen sadece 1 saat kadar yüzünüzde kalan fondöten bazen de sabahtan akşama kadar kalabilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin: Cilt Tiplerine Göre Fondöten Seçimi

Fondöten Çeşitleri

Fondötenlerin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında cildinize, kullanım amacınıza ve dış etkenlere göre kendinize en uygun fondöteni seçebilirsiniz.

 • Su  bazlı  fondötenler: Normal ve kuru cilt tiplerine sahip olan kişiler su bazlı  fondötenleri kullanmalıdırlar.
 • Yağ bazlı fondötenler: Kuru ciltler yağ bazlı  fondötenleri kullanmalıdırlar.
 • Pudra bazlı  fondötenler: Hafif yağlı ciltler pudra bazlı  fondötenleri kullanmalıdırlar.
 • Yağsız fondötenler: Çok yağlı ve akneli olan ciltler yağsız fondötenleri kullanmalıdırlar.
 • Susuz fondötenler: Cilt bozukluğu olan kişiler ise susuz fondötenleri tercih etmelidirler.

Fondöteni Kalıcılaştırmak

Gün içinde bazen kısa süreler için fondöten kullanıyor olunsa da kimi zamanlar gün boyu ciltte kalması gerekebiliyor. Her an makyaj tazeleme fırsatı bulmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle de evden çıkmadan yapacağımız makyajın uzun sürmesi oldukça önemli.

Fondötenin cildinizde uzun süre kalmasını istiyorsanız fondöten öncesi kullanılması gereken makyaj bazını kullanmalısınız. Makyaj bazları fondötenin cilde tutunmasını ve cildinizde uzun süre kalmasını sağlamaktadır. Bu sayede de yapacağımız fondöten işlemi hem daha kalıcı olur hem de kulanmış olduğunuz baz sayesinde cildiniz daha pürüzsüz bir şekilde görünür.

Fondötenin Uygulanışı

Tüm fondöten öncesi hazırlıkları tamamladıkta sonra sıra fondötenin uygulanışında. Fondöten yüzün rengini yumuşatır ve yüzdeki kusurların fark edilmemesini sağlar. Makyajın daha kalıcı olmasını sağlamaktadır.

 • Fondöteni cildinize uygularken boynunuzdan başlayarak alnınızda bitirmelisiniz.
 • Tüm cildinize eşit miktarda dengeli bir biçimde sürmelisiniz.(Sürme işlemini süngerle yapmanız işinizi daha da kolaylaştırıp mükemmel bir şekilde tamamlayabilmenize yardımcı olacaktır.)
 • Fondöten göz üstü ve göz altlarına daha itinalı bir şekilde sürülmeli.
 • Yüzünüzün tamamında hiçbir yer kalmayacak şekilde sürüldükten sonra fırçalar yardımıyla daha detaylı bir şekilde fondöteninizi cildinize uygulamalısınız
 • Son olarak da burun kenarları ve kaş etrafını titizlikle temizlemeli ve fondöten uygulamasını tamamlamalısınız.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. 7 Adımda Mükemmel Fondöten Uygulama Teknikleri için yorumda bulun

  7 Adımda Mükemmel Fondöten Uygulama Teknikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 7 Adımda Mükemmel Fondöten Uygulama Teknikleri için ilk yorumu yapabilirsin.