Hafif Makyaj Nasıl Yapılır?

Her mevsimin ve yaş aralığının birbirinden farklı makyaj teknikleri vardır. 18 yaşında bir genç kız ile 40 yaşında bir bayanın yaptığı makyaj ve kullandığı ürünler aynı olmamaktadır. Bununla beraber bayanların yaşı kaç olursa olsun çoğunun günlük hayatta tercih ettiği ortak hafif makyaj modeli bulunmaktadır. Belli bir bölgeye odaklanmayan ve renklerin dengeli olduğu, hafif makyajlar her zaman daha güzel ve şık görünmektedir.

Hafif makyajın en büyük sırrı doğal olan renkleri seçmektir. Göz ya da dudaktan ziyade cildin makyajının ön planda tutulduğu hafif makyajlar, kişinin daha etkili ve hoş görünmesini sağlayacaktır.

Hafif Makyaj Nasıl Yapılır?

Hafif makyaj yaparken dikkat etmeniz gereken ilk şey cildinizin yeterince nemli olmasıdır. Cilt nemi sağlandıktan sonra üzerine ten renginize uygun olan fondöteni kullanabilirsiniz. Abartmadan yalnızca tek kat sürülen fondöten daha hafif bir makyaj için önemlidir.

Fondöten sonrasında makyajın sabit kalması ve rengin dengelenmesi için muhakkak tek kat pudra sürülmelidir. Cilt makyajının hafif olması için göz çevresine ve elmacık kemiklerinin üzerine hafif aydınlatıcı kullanılabilir. Sonrasında göz ve dudak kenarına odaklanılabilir.

Hafif Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Gözlerinizin çevresinde hafif bir renk olsun fakat aşırıya kaçmasın istiyorsanız bu durumda renklerinizi ve malzemelerinizi dikkatli seçmelisiniz. Öncelikle siyahtan kaçınmanız gerektiğini unutmamalısınız. Hafif göz makyajında göz içine siyah ya da kahverengi değil krem ya da beyaz göz kalemi tercih etmelisiniz. Bu şekilde gözleriniz daha büyük ve derin görünecektir.

Göz çevresinde kullanacağınız ilk ürün baz olmalıdır. Aydınlatıcı baz ile makyajınızın sadeliğini rahatlıkla koruyabilirsiniz. Üzerine açık tonlarda göz farı tercih etmelisiniz. Krem, açık gümüş gri, toprak tonları hafif göz makyajında ideal far renkleridir. Derin ve etkileyici bakışlara sahip olmak için göz pınarlarınızdan başlayarak kaş çizginizin sonuna kadar renk dalgalanması yaratmalısınız. Açık renklerden koyulara doğru ilerlemeli, renk skalasında dinlendirici renklerden seçmelisiniz.

Hafif Makyajda Rimel Nasıl Kullanılmalı?

Göz makyajında akşam ve gündüz, hafif ve ağır olmak üzere 4 farklı seçenek bulunmaktadır. Ağır makyaj yapmak istediğinizde kirpikleriniz için kullandığınız rimel oranı bir hayli yoğun olmalı. En az 4 ya da 5 kat uygulamalısınız ki belirgin ve daha gösterişli olsun. Hafif makyajda ise kirpiklerinizin belirgin ancak tuhaf olmamasına özen göstermelisiniz. Süreceğiniz rimel en fazla 2 kat olmalı. İlk kattan önce hacim kazandıran serumlardan kullanabilirsiniz. Sonrasında kıvırma aracı ile kıvırarak yalnızca iki kat sürmeniz yeterlidir.

Kirpiklerinize rimel uygularken en sondan başa doğru hareket etmelisiniz. Hafif makyajda öncelik sondaki kirpiklerin daha belirgin görünmesidir. Sonda bulunan kirpikler, baştakilerden daha uzun ve dolgun olduğunda makyaj çok daha etkileyici olacaktır.

Hafif Makyajda Dudaklar Nasıl Olmalı?

Hafif makyajda önemli olan göz ya da dudakta değil dağınık ve her noktada hoş görünmektedir. Bunu sağlayabilmek için dudaklarınızın da yüzünüzle bütünlük oluşturmasına izin vermelisiniz. Kullanacağınız renkler göz farınızda tercih ettiğiniz renklerle paralel olmalı. Şeftali, toz pudra pembe, toprak tonları makyajınızın hafif kalmasını sağlayacaktır.

Tercih edeceğiniz renkler bordo, kırmızı ya da mor gibi koyu renkler olursa makyajınız şık ancak ağır olacaktır. Hafif makyajda dudakları güzel göstermenin temel yolu peelingdir. Eğer dudaklarınızın ölü derisini atar sonra yalnızca parlatıcı kullanırsanız bu da makyajınızın dengeli olmasını sağlayacaktır.

Hafif makyaj yaparken dudak kalemi kullanmak isterseniz ruj tonunuzla aynı, pastel renkleri tercih etmelisiniz. Dudağınızı olduğundan kalın gösteren, büyüten kalemlerden uzak durmalısınız.

Hafif Makyajda Kaşlar Nasıl Olmalı?

Yeni makyaj trendlerine göz gezdirildiğinde dikkat çeken ilk ifade kaşlardır. Kalın ve çerçevelenmiş olan kaşlar, yüzün daha net ve tok görünmesini sağlamaktadır. Hafif makyajda kaşlarınızı siyah farla çerçevelemeniz hoş bir görünüm kazanmanıza engel olacaktır. Bunun yanında tercih edeceğiniz doğal renkli kaş farları çok daha etkili olabilir. Kendi kaşlarınıza en yakın rengi seçtiğinizde makyajınızda absürt bir görüntü ortaya çıkmayacaktır. Hafif makyajda kaşlar da en az saçlar kadar doğal görünmeli, yüzünüzü çirkinleştirmemelidir.

Hafif Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Hafif makyaj yaparken bilmeniz gereken ilk şey ışıltıdan uzak kalmanız gerektiğidir. Simli, parlak makyaj ürünleri makyajınızın sadece ağır olmasını sağlar. Bunun içinde özellikle far ve fondötende ışıltıdan uzak kalmalısınız. Mat tonlar daha doğal ve güzel görünmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta kontürleme işlemini asla yapmamanız gerektiğidir. Eğer kontürleme işlemini yaparsanız cildinizde ağır bir makyaj ve bronz bir görünüm söz konusu olacaktır. Yalnızca fondöten ve pudra kullanarak hafif bir denge yakalayabilirsiniz.

Hafif Makyaj Yaparken Ürün Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Gün içinde kullanabileceğiniz, yüzünüzde birkaç saat kalacak olan hafif makyajlarda tercihiniz doğal ve organik olan ürünler olmalı. Doğal görünüm kazandıracak yaz ya da kış fark etmeksizin hafif olacak makyajlar, yüzünüzün daha rahat olmasını, nefes almasını sağlayacaktır. Ne kadar kaliteli ürünler tercih ederseniz makyajınız o kadar doğal görünür. Bununla beraber kaliteli ürünleri kullanırken unutmamanız gereken bir diğer konu ise fırçalarınız ve süngerlerinizdir. Kirli ve tüyleri yapay olan ürünler, hafif yapılan makyajda bulanık bir görünüme neden olacaktır. Bilhassa fondöten ve pudrayı az kullandığınız bu tarz makyajlarda temiz ürünleri tercih etmelisiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hafif Makyaj Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Hafif Makyaj Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hafif Makyaj Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.