Kalıcı Fondöten Uygulaması Nasıl Yapılır?

Makyajın temelini oluşturan birkaç ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerden bir tanesi de fondötendir. Eğer güzel ve kalıcı bir makyajınız olsun istiyorsanız sağlıklı ve kaliteli bir fondöten kullanmalısınız. Doğru teknikler ve pratik hamlelerde kullanılan fondöten cilt üzerinde daha uzun süre kalacak daha doğal bir görünüm kazandıracaktır.

Doğal görünüm ve fondöten ne yazık ki pek çok bayan için bir araya gelemeyen sözcüklerdir. Abartılı kullanıldığında korkunç ve rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkaran fondötenin hem dengeli ve de az miktarda kullanılması işinizi kolaylaştıracaktır. Üstelik yalnızca görünüm açısından değil cilt sağlığınız açısından da az katmanlı, uzun süre kalıcı fondötenleri tercih etmeniz önemlidir.

Fondöteni Kalıcı Kılmak için Cildinizin Temiz Olduğundan Emin Olun

Makyaj yapmaya başlamadan önce yüzünüzün temiz olduğunda emin olmalısınız. İlk kullanacağınız ürün fondöten olacağı için kirli bir cilde uygulamak, üründen verim almayı engelleyecektir. Kirli yüzlere sürülen fondöteni cilt en fazla yarım saat içinde dışarıya kusmaktadır. Buna engel olmak ve kalıcılığı arttırmak için ilk olarak cilt türünüze uygun olan bir ürünle cildinizi güzelce temizleyin.

Cilt temizliği sıradan ve cilde uygun olmayan ürünlerle yapılacak bir işlem değildir. Yüzünüzü tanıdıktan sonra sağlıklı ve ciddi bir temizleme yapacak ürünü almalısınız. Temizleme işlemini pamuk yardımıyla gerçekleştirdikten sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

Fondöteni Kalıcı Kılmak için Nemlendirici Kullanmayı Unutmayın

Fondöteni kullanmadan önce cildinizi hazırlamanız önemlidir. Eğer cildiniz yeterince temiz olursa hemen arkasından nemlendirme işlemine geçebilirsiniz. Nemlendirmeyi cilt tipinize uygun ürünlerle sağlamalısınız. Yağlı bir cildiniz varsa yağ oranı 0 olan nemlendiriciler tercih etmelisiniz. Aksi halde fondöten en ufak ısıda yüzünüzden akmaya başlayacak burun kenarlarına ve çene çukuruna birikme yapacaktır. Buna engel olmak için cildinizi tanıyarak nemlendirme yapmalısınız.

Fondöteni kalıcı kılmak için yoğun uygulanacak bölgelere yoğun nemlendirme yapmaya özen göstermelisiniz. Bu durumda çene çıkıntısı, alın ve elmacık kemiklerini dikkatli nemlendirmelisiniz.

Kalıcı Fondöten Uygulaması Nasıl Yapılır?

Fondöteni cildinize uygulamadan önce yeterince nemlendirdiğinizden emin olmalısınız. Sonrasında uzun süreli kalıcılık için muhakkak baz kullanmalısınız. Makyaj bazı, fondötenin ömrünü en az 4-5 saat uzatmaktadır. Bu nedenle cildinize uygun olan bazı kullanabilirsiniz. Bu durumda kuru cilde sahipseniz ışıltılı ve nemlendirici aromalı bazları, yağlı cilde sahipseniz silikonlu ve nemi önleyen bazları tercih etmelisiniz.

Fondötenin uzun süre eskime ya da akma yapmadan kalması için doğru hamlelerle sürmelisiniz. Bu hamlelerden ilki elinize kullanabileceğiniz kadar fondöten almaktır. El üstünde damla şeklinde bulunan fondöteni ince tüylü ancak sık olan fırçayla bir süre karıştırmalısınız. Daha sonra yüzünüze burun yanlarından başlayarak sürmelisiniz.

Fondötenin Kalıcı Olması için Nasıl Sürülmelidir?

Fondöteni doğru şekilde sürdüğünüzde akma ya da gözeneklere dolma sorunuyla karşılaşmazsınız. Fondöteni yüzünüze sürerken burun yanlarınızdan kulaklarınıza doğru yumuşak hareketlerle daire çizerek dağıtmalısınız. Dağıttınız bu ürünü daha sonra elinizden biraz daha alarak alın kısmınızla birleştirmelisiniz. Fırçaya çok fazla almanız önemli değildir. Önemli olan aldığınız fondöteni yüzünüze eşit şekilde dağıtmanızdır. Alından sonra çene kısmına da sürdükten sonra tüm yüzde yumuşak hareketlerle fondöteni dağıtabilirsiniz.

Kapatılması gereken yerler için elinizde kalan kısımdan bir miktar daha alıp üzerinden geçebilirsiniz ancak renk dengesizliği olmamasına özen göstermelisiniz. Bu şekilde sürdüğünüzde yağlı ya da kusma riski bulunan bölgelerde fondöten oranı bir hayli az olacaktır. Hem cildiniz makyajı tam anlamıyla yansıtacak hem de dilediğiniz kadar yüzünüzde kalabilecektir.

Fondötenin Kalıcı Olması için Sürdükten Sonra Ne Yapılmalı?

Fondöteni yüzünüze güzelce yaydıktan sonra yaklaşık 10 dakika boyunca hiçbir şey kullanmamalısınız. Allık ya da pudra kullanmakta acele ederseniz fondöten dağılacak ve fırça ya da sünger nedeniyle silinecektir. Buna engel olmak için fondötenin yerleşmesini beklemelisiniz. Sonrasında cildinize fondöten sabitleyici sprey sıkabilirsiniz. Kozmetik ürünleri satan hemen her yerde rahatlıkla bulabileceğiniz bu ürünle fondöten anında sabitlenecek ve daha rahat yerleşecektir. Sprey sayesinde uzun süre yüzünüze yerleşik kalacaktır.

Kalıcı Fondöten için Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Fondöteninizin kalıcı olması için sürüş teknikleri, sıralama ve ürünler kadar fondöteninizin kalitesi de önemlidir. Kalitesiz fondötenlerin en büyük sorunu ne kadar sürerseniz sürün yüzünüzde asla kalmamalarıdır. Buna engel olmak için bir damlasının yeteceği kalitede fondötenler kullanın. Bununla beraber fondöten kadar fırçanın da önemli olduğunu unutmamalısınız. İyi bir fırça hem karıştırmada hem de fondöteni yüzünüze yerleştirmede oldukça başarılı olacaktır. Bu nedenle özellikle karıştırma ve dağıtma fırçanızın doğal tüylerden olduğundan emin olun.

Fondötenin cildinizde uzun süreli kalması için yanınızda muhakkak yağ emici mendillerden bulundurun. Terledikçe ya da ısındıkça cildiniz fondöteni kusma riskiyle karşı karşıyadır. Yağ emici bezleri cildinizde bir kez tampon şeklinde kullanırsanız herhangi bir dağıtma ya da silme yapmadan fondöteni yerinde kurutarak sabitleyecektir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aslı dedi ki:

    1 yıl kalıcı fondoten uygulaması yaptırmak istiyorum. İstanbulda kalıcı makyaj yaptırıp da memnun kaldığınız yerler varsa paylaşın kızlar.

    • Nazlı Bozkurt dedi ki:

      1 yıl kalıcı fondoten uygulaması fiyatları hakkında bilgi edilenebildiiniz mi? Ben de yaptırmak istiyorum ama pişman olmaktan korkuyorum.