Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pek çok kişi için makyajın yapı taşlarından biri kabul edilen makyaj bazı, bazıları için pek de kullanılan bir ürün değildir. Rimel ya da ruj kadar eski olmasa da makyajın ciltte duruşu üzerinde makyaj bazının büyük bir etkisi vardır. Dolayısıyla kullanmak, makyajınızın daha şık görünmesine yardımcı olacaktır.

Makyaj bazları özellikle makyaj uzmanları tarafından kullanılması gerektiği söylenen malzemelerden biridir. Pürüzlü bir cildin üzerine fondöten ya da pudra kullandığınızda birikmeye dayalı kötü bir görüntü doğabilmektedir. Baz kullandığınızda ise cildinizin olduğundan çok daha farklı göründüğünü fark edeceksiniz.

Makyajın en büyük destekçisi olarak anılan makyaj bazı, kaliteli ve sağlıklı tercihler sonucunda alınmalıdır. Aksi halde hem makyajınız hem de cildiniz olumsuz etkilenebilir.

İlginizi Çekebilir: Makyaj Bazı Önerileri

Makyaj Bazı Nedir?

Makyajın kusursuz ve kalıcı olmasını sağlayan, makyaj destekleyici ürüne, baz ismi verilmektedir. Makyaj bazlarını, günlük rutininizden şık ve ağır makyajlarınıza kadar her uygulamada kullanabilirsiniz.

Temelde fondöten desteği için kullanılan makyaj bazı daha sonra fondötensiz şekilde de kullanılmaya başlanmıştır. Bunun temel nedeni yalnızca tek başına kullanıldığında dahi ciltte örtücü özelliğinin bulunmasıdır. Bunun yanında ışıltı ve nem kazandırması da tercih ediliş nedenleri arasında yer almaktadır.

Yüzlerce kozmetik markasının kendi makyaj bazı bulunmaktadır. Sizin tercihiniz, cildinize en uygun üründen yana olmalıdır.

Makyaj Bazı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Makyaj bazı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cilt yapınızdır. Yağlı cilde sahipseniz seçtiğiniz makyaj bazının içinde yoğun yağ dokusu bulunmamalıdır. Bunun yanında örtücülüğü ve hafifliği de tercih edilir olduğunu göstermektedir.

Kuru cilt yapısına sahip olan bayanlar, makyaj bazı alırken nemlendirme özü bulunanlardan tercih etmelidir. Özellikle mineral bakımından besleyici olan makyaj bazları çok daha etkili sonuçlar doğurmaktadır.

Karma cilt yapınız varsa tercih edeceğiniz makyaj bazı çok yönlü olabilir. Önemli olan kapatıcılık gücü yüksek olan, kaliteli ürünleri tercih etmenizdir.

Kozmetik dünyasında primer adı verilen bazların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Performansı en iyi olan makyaj bazını tercih ederek; akne, sivilce, leke ve siyah noktalarınızın kapanmasını mümkün kılabilir, makyajınızın daha sağlıklı ve rahat oturmasını sağlayabilirsiniz.

Makyaj Bazının Avantajları Nelerdir?

Makyajınızı yaparken sıralamaya uygun şekilde baz işlemine geçerseniz işiniz bittiğinde bazsız makyajdan daha farklı olduğunu kavrayabilirsiniz. Makyaj bazları her şeyden önce cildinizin pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Çukur, yara, akne ya da farklı bir sıkıntınız varsa makyaj bazıyla cilt zemininizi düzleyebilirsiniz.

Makyajınız bazsız şekilde 2-3 saat kalabiliyorsa baz uygulaması ile 5 saate kadar kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunun yanında cildinizin yumuşacık ve kadife dokusunda olmasını sağlayacaktır.

Ciltte zaman zaman meydana gelen ton farklılıkları, makyajın kötü görünmesine sebep olabilmektedir. Buna çözüm olarak baz kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu şekilde renk eşitliğini yakalayabilirsiniz.

Makyaj Bazı Neden Kullanılmalıdır?

Makyaj bazını kullanmak kimileri için zaman kaybı ya da gereksiz görülebilir fakat primer olmadan makyaj yapmak, işinizi eksik yapmanız anlamına gelmektedir. Sivilceli ya da lekeli bir cilt üzerine dilediğiniz kadar fondöten sürün istediğiniz performansı alamazsınız. Bunun temel nedeni zeminin engebeli görünmesidir. Kapatılmış ancak birikme yapmış bir yüze sahip olursunuz. Baz kullanımı özellikle bu noktada gereklidir. Makyajınızın acemi görünmesini istemiyorsanız makyaj bazı kullanmalısınız.

Yüzde oluşan ince çizgiler, kaz ayakları ve kırışıklıklar yaptığınız tüm makyajı içine çekerek birikme yapacaktır. Buna engel olmak için zemine baz uygulaması yapmanız önemlidir.

Makyaj Bazının Yapısı Nedir?

Makyaj bazları markaya göre değişiklik göstermektedir. Çoğunlukla jel olarak hazırlananların yanında krem dokusunda olan makyaj bazları da bulunmaktadır. En çok tercih edilen jel dokusuna sahip olan bazlardır. Bunların yanında toz halinde satılanlar da vardır.

Birçok makyaj bazının içinde silikon polimerler bulunmaktadır. Bu kullanımın nedeni yumuşatma etkisini ortaya çıkarmaktır. Silikon polimer bulunduğu için akne sorununuz varsa doktorunuza danışmadan baz kullanmamanız daha sağlıklı olacaktır.

Baz Çeşitleri Nelerdir?

Makyaj bazı denildiğinde aklınıza yalnızca teninizi pürüzsüzleştiren, fondöteni dengeleyen bazlar gelmemeli. Bunların yanında makyaj bölgeleri için üretilmiş özel bazlar da bulunmaktadır. Bunlardan ilki kirpik bazlarıdır. Kirpikleri besleyen ve daha dolgun görünmesini sağlayan kirpik bazı ile rimelleriniz daha güçlü, hacimli görünmektedir. Üstelik kalıcılık süresi uzamakta, dökülmelere engel olmaktadır.

Göz bazı, cilt bazından sonra en çok kullanılan bazdır. Bunun temel nedeni yüzde tenden sonra en çok işlemin göze yapılmasıdır. Gözünüzü istediğiniz gibi hazırlayabilmek için baz kullanmanız önemlidir. Uçucu özelliğe sahip olan far ve eyeliner, baz sayesinde daha kalıcı olabilmektedir. Bu şekilde göz makyajınızın akması mümkün değildir.

Bir diğer baz çeşidi ise dudak bazıdır. Kalıcı bir ruj için dudak bazlarından faydalanabilirsiniz. Özellikle dudaklarında çatlama, soyulma soyunu olanlar için bazlar kusursuz bir görünüm kazandırmaktadır. Devamlı ruj tazelemekten hoşlanmıyorsanız ruj bazı ile tazeliği uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Makyaj Bazı Nasıl Uygulanır?

Yüzünüzü güzelce temizledikten sonra nazik hareketlerle kurulamalısınız. Tamamen kuruduktan sonra önce cilt tipinize uygun olan nemlendiricinizi sürmelisiniz. Yaklaşık 2 dakika kurumasını bekleyip daha sonra makyaj bazınızı uygulamalısınız. Bazı makyaj bazları kendiliğinden sürülebilir olduğu gibi bazıları için fırça kullanmak gerekmektedir. Bunun yanında makyaj süngeri de tercih edebilirsiniz.

Bazı, fırça ya da süngere az miktarda almalı daha sonra dairesel hareketlerle yüzünüze yaymalısınız. Cilt bazını aynı zamanda göz altları için de kullanabilirsiniz. Morlukları kapatmanıza yardımcı olacaktır. Gözlerinize yaklaştırmamaya özen göstermeyi unutmamalısınız.

Makyaj bazını sürerken ince olmasına dikkat etmelisiniz. Ne kadar ince tabakalı sürerseniz o kadar etkili olacaktır. Kurumasını bekledikten sonra üzerine fondöten uygulaması yapabilirsiniz.

Makyaj Bazı Her Yaşa Uygun mu?

Makyaj bazları çeşit bakımından oldukça fazladır. Çeşitlilik konularından bir tanesi de amaçlardır. Eğer siz yaşınız nedeniyle kırışıklıkları kapatmak için baz tercih ederseniz bulmanız oldukça kolay olacaktır. Bunun yanında sivilce kapatmak ya da siyah noktaları gizlemek için de makyaj bazı uygulanabilmektedir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda makyaj bazı uygulamak için yaş sınırı olduğunu söylemek doğru değildir. Bunun yanında cildinizin herhangi bir kusuru yoksa yoğun ve şık bir makyaj yapmayacaksanız makyaj bazını kullanmanıza da gerek yoktur.

Makyaj Bazının Cilde Zararı Var mı?

Makyaj bazının cilt için herhangi bir zararı yoktur cildi besler ve daha güzel görünmesini sağlar. Üstelik gözenekleri sıkıştırarak genç görünmenize yardımcı olur. Bunun yanında makyaj yapan herkesin cildine kimyasal madde sürdüğünü bilmesi gerekmektedir. Teninize sürdüğünüz ürünler ne kadar sağlıklı olursa olsun kimyasal madde içermektedir. Bu nedenle makyajınızı evinize döndükten hemen sonra detaylı şekilde temizlemelisiniz. Özellikle en alt tabakada kalan bazı çıkarmanız biraz zaman alabilir fakat cildinizi kapatmasına izin vermemelisiniz.

Makyaj Bazının Fiyatı Ne Kadar?

Makyaj bazlarının fiyatları markaya göre değişkenlik göstermektedir. Hemen her bütçeye uygun olan baz bulmak mümkündür. Fiyat aralığı çoğunlukla 30 TL ile 60 TL arasında bulunmaktadır. Siz daha kaliteli ve çok daha estetik bir baz talep ederseniz 100 TL’nin üzerine çıkmanız gerekmektedir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Kullanılır? için yorumda bulun

    Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Kullanılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Kullanılır? için ilk yorumu yapabilirsin.