Pudra Kullanmanın Püf Noktaları

Pudra kullanmanın püf noktaları nelerdir, pudra kullanırken nelere dikkat etmek gerekir sorusu sık sık sorulmaktadır.

Makyaj yaptığınızda pudraya da yer vermeyi düşünüyorsanız kaliteli markaları bilmeli, kısa süre içerisinde doğru ürünlerle doğru makyajı tamamlamalısınız.

Makyaj her insanın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. istanbulun merkezi konumundaki Şişlide şişli escort kadınları çok doyumsuzdur. Bayanlar kendilerini her zaman için güzel hissetmek isterler. Bunun içinde bakımlı olmayı ihmal etmemektedirler.

Bakımlı olmak için doğru malzemeleri kullanmak, doğru şekilde uygulamak önemlidir. Pudra uygulanışları da doğru yapıldığında ciltte çok güzel sonuçlar yaratabilmektedir.

Pudra Ne İşe Yaramaktadır?

Pudra; yapılmış olan makyajın kalıcı olmasını sağlamak için kullanılmaktadır.

Makyajın sabit kalması önemli bir husustur. Sabahtan akşama kadar makyajın yüzde düzgün durması gerekmektedir. Pudranın en önemli işlevi makyajın kalıcılığının en iyi şekilde sağlanmasıdır.

Özellikle yağlı cilde sahip olan insanların pudra kullanması gerekir. Bu şekilde sürekli makyaj tazelemeye gerek kalmamaktadır.

Pudra Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle cildinizi tanımanız gerekmektedir. Cilt tipinizi biliyorsanız ona göre almanız gerekecektir.

Eğer yanlış tercih yaparsanız sonucunda cildiniz zarar görebilir. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekecektir. Alacağınız pudranın kullanım süresi de önemlidir.

Sürekli makyaj yapan bir kişi yıl açısından en kısasını da alabilirken çok fazla makyaj yapmayan bir kişinin alacağı pudranın son tüketim tarihinin uzun olması gerekir. Aksi takdirde cilt zarar görebilir.

Diğer önemli ayrıntı ise elinizde bulunan fondötene göre pudra rengini seçmelisiniz. Eğer o an yanınızda fondöten yoksa bileğinize sürmeli ve teninizle uyumlu olup olmadığının kontrolünü yaparak pudra seçiminizi de yapabilirsiniz.

Pudra Çeşitleri

Her bayanın pudra seçimi farklılık göstermektedir. Kimisi Toz kimisi ise kompakt pudra kullanmaktadır.

Toz Pudra; kullanım açısından zor bir pudra çeşididir. Toz olması nedeniyle insanların üzerlerinde bulunan kıyafetlere bulaştığından dikkatli kullanımı sağlanmalıdır.

Cildinizin parlak, teninizin renginden daha açık tende olmasını istiyorsanız ve aydınlık olsun isterseniz kullanım sağlayabilirsiniz. Bu pudrayı almayı düşünüyorsanız cildiniz ile aynı renkte olmasına dikkat etmelisiniz.

Kompakt pudra; cildin pürüzsüz olarak görünmesini sağlamaktadır ve kullanım açısından da çok kolay olduğundan ilk tercih olmaktadır.

Çok uzun ömürlü olmadığından kısa sürede bitirilmesi gerekmektedir. Fondöten kullanmayan insanlar bu pudra çeşidini tek başına da kullanabilmektedirler.

Pudra Sürmenin İncelikleri

Kompakt pudra; bu pudra çeşidini vuruş yaparak değil direk yüze yedirilerek sürülmesi gerekmektedir.

Kullanım açısından kolay olması ve kıyafetlere bulaşmayacağından rahatlıkla kullanım sağlayabileceksiniz.

Toz pudra; süngerle kullanımı gerekmektedir. Fondötenden sonra kullanılması gerekmektedir. Bu pudra çeşidinde vuruş yapılarak sürümü gerçekleştirilmeli ve önce yanaklara daha sonrasında da yüzün tamamına sürülmelidir.

Tabakasının da kalın değil ince tabaka olması yüzünüzün pürüzsüz olarak görünmesini sağlamaktadır.

Pudra Ne Zaman Kullanılır?

Pudra her zaman için fondötenden sonra kullanılmalıdır. Kompakt pudra kullanan biriyseniz önce nemlendirici daha sonrasında kısa bir süre bekledikten sonra arkasından pudra sürmelisiniz.

Eğer fondöten kullanıyorsanız önce nemlendirici, sonra fondöten sonrasında da pudra kullanmalısınız.

Cilt makyajını yaparken önemli olan cildin pul pul görünmesine engel olmaktır. Kişi, meydana gelen pul pul görüntüye pudra ile engel olabilir. Yapılması gereken şey oldukça basittir.

Önce muhakkak cilt nemlendirilmeli sonra da pudra uygulanmalıdır. Tüm işlemler bittikten sonra pudra kullanmak önemlidir çünkü pudra, makyaj rotüşlerinin sonundadır.

Pudra Nasıl Uygulanmalı?

Pudra nasıl sürülür sorusu sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Özellikle kadınlar tarafından kullanılan pudranın cilt yapısına göre seçilmesi gerekmektedir.

Cildinize uygun olmayan pudra yalnızca yapay bir görüntü kazandıracaktır. Pudrayı doğru şekilde seçtikten sonra krem yapıdaysa muhakkak tampon şeklinde uygulamalısınız.

Tampon durumu cilde doğruda yerleşmesine yardımcı olacak ve çizgi çizgi iz bırakmayacaktır. Cilde hafifçe nemlendirdiğiniz bir sünger yardımıyla sürdüğünüzde cilde yerleşmesi daha kolay olacaktır.

Pudra kullanırken çizgilerinizin olduğu bölgelere sürerken dikkatli olmalısınız. Bu bölgelerde pudrayı dağıtmakta zorluklar yaşayabilirsiniz. Toz pudra kullanıyorsanız daha da zor olduğunu bilmelisiniz.

Toz pudra kullanırken çok az fondöten karıştırıp yüzünüzde uygulamalısınız.

Pudra kullanırken sünger yerine fırça kullanıyorsanız fırça kıllarının uzun, yumuşak ve sık olmasına dikkat etmelisiniz.

Pudra Göz Çevresine Nasıl Uygulanmalı?

Pudranın uygulanışı oldukça kolaydır ancak gözaltı çevresiyle ilgili sıkıntılar yaşanabilmektedir. Pudranın gözaltına uygulanışı biraz zahmetlidir çünkü göz çevresinde çizgi yoğunluğu fazladır.

Özellikle fırçayla sürülen krem dokulu pudralar çizgilere dolmakta ve beyaz beyaz bir görüntü ortaya çıkarmaktadır.

Pudranın uygulanış tarzı kolay olduğu için yapılması gereken şey göz çevresine de tampon uygulama yapmaktır.

Tampon uygulama için küçük süngerleri kullanabilirsiniz. Bu şekilde göz çevresindeki küçük alanlara da rahatlıkla yerleşebilirsiniz.

Pudrayı süngere alıp önce göz altlarına daha sonra tüm göz çevresine sağlıklı şekilde dağıtabilirsiniz.

Tüylü Ciltlerde Pudra Nasıl Kullanılmalı?

Tüylü bir yüze sahipseniz pudra kullanmamanız önerilir. Aksi takdirde tüylerin daha da ortaya çıkmasına neden olursunuz.

Tüy olduğu zaman pudra ne kadar cilt renginizde olsa da tüyler üzerinde birikmeye neden olacaktır. Birikmenin önüne geçmek, sağlıklı şekilde görünmesine yardımcı olmak için yapılması gereken şey basittir.

Tüylü ciltler için önerilen ilk şey epilasyon daha sonra pudra kullanımıdır.

Kullanmak zorunda kaldığınızda ise toz pudra yerine krem pudra tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Krem pudra kamufle etme konusunda toz pudraya kıyasla daha iyidir. Toz pudra güneşte tüyleri çok daha belirgin bir hale getirdiği için önerilmemekte, krem pudranın düzenli olarak kullanılması tavsiye esilmektedir.

Pudra Hangi Renk Alınmalı?

Pudra alırken bilinmesi gerekenler nelerdir, renk seçiminde nelere dikkat edilmesi önerilmektedir sorusu da merak edilenler arasındadır.

Pudra seçerken öncelikle kendi ten renginizde olmasına özen göstermelisiniz. Görüp elinizin üzerinde denemeden hiçbir şekilde satın almamalıdır.

Görmeden alındığında renk tonunda muhakkak dengesizlik doğmaktadır. Engel olabilmek için kendi ten renginizde almalı, deneyerek size ne ölçüde uyduğunu görmelisiniz.

Pudranın alternatif olarak transparan seçeneği de olduğu için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Renk kaygınız varsa, cildinize uygun renk bulmakta zorluk çekiyorsanız transparan pudra ile istediğiniz pudra sonucuna da kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Pudra almak istediğinizde teninizde denedikten sonra almalısınız. O anda deneyemeyecek durumdaysanız şeffaf pudra alarak o anı kurtarmalısınız ve mümkünde onu en küçük boyutlusundan almalısınız.

Transparan pudranın herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır ancak kapatıcılıktan ziyade makyaj sabitleme amacıyla kullanılmaktadır.

Pudra Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük yaşamınızda kullanacağınız pudra sizin için pürüzsüz bir cilt anlamına gelmektedir. Hangi mekâna girerseniz girin mükemmel bir yüze sahip olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Profesyonel bir makyaj yapmamış olsanız dahi çok güzel görüneceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak dikkatli kullanmalı ve püf noktalara dikkat etmelisiniz.

Pudra kullanımında dikkat edilmesi gerekenler dendiği zaman akla ilk olarak miktar gelmektedir. Pudrayı her zaman için en az miktarda uygulamak gerekmektedir.

Cildinize ne kadar az uygularsanız duruşu da o kadar dengeli olacaktır. Fazla şekilde uygulandığı zaman kalıp görüntüsü oluşturmakta ve cilt makyajında abartılı bir duruş oluşturmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da gündüz yapılan makyajlarda güne kreminin üzerine uygulanmasıdır.

Güneş kreminin üzerine uygulandığında makyajda akma ve bozulma ihtimali çok daha az olmaktadır.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. byaquabutik dedi ki:

  Pudra kullanınca yüzüm pütür pütür oluyor hep. Sorun ne olabilir?

  • Guzellik dedi ki:

   Sevgili byaquabutik;
   Muhtemelen düzenli olarak peeling yapmıyorsunuz ve pudra sürünce ölü hücreler pütür pütür duruyor. Haftada 1-2 kere düzenli peeling yapar ve günlük nemlendiricinizi kullanırsanız bu sorundan kurtulursunuz.