Pudra Kullanmanın Püf Noktaları

Paylaş

Makyaj her insanın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Bayanlar kendilerini her zaman için güzel hissetmek isterler. Bunun içinde bakımlı olmayı ihmal etmemektedirler.

Pudra Ne İşe Yaramaktadır?

Pudra; yapılmış olan makyajın kalıcı olmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Makyajın sabit kalması önemli bir husustur. Sabahtan akşama kadar makyajın yüzde düzgün durması gerekmektedir. Pudranın en önemli işlevi makyajın kalıcılığının en iyi şekilde sağlanmasıdır. Özellikle yağlı cilde sahip olan insanların pudra kullanması gerekir. Bu şekilde sürekli makyaj tazelemeye gerek kalmamaktadır.

Pudra Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle cildinizi tanımanız gerekmektedir. Cilt tipinizi biliyorsanız ona göre almanız gerekecektir. Eğer yanlış tercih yaparsanız sonucunda cildiniz zarar görebilir. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekecektir. Alacağınız pudranın kullanım süresi de önemlidir. Sürekli makyaj yapan bir kişi yıl açısından en kısasını da alabilirken çok fazla makyaj yapmayan bir kişinin alacağı pudranın son tüketim tarihinin uzun olması gerekir. Aksi takdirde cilt zarar görebilir. Diğer önemli ayrıntı ise elinizde bulunan fondötene göre pudra rengini seçmelisiniz. Eğer o an yanınızda fondöten yoksa bileğinize sürmeli ve teninizle uyumlu olup olmadığının kontrolünü yaparak pudra seçiminizi de yapabilirsiniz.

Pudra Çeşitleri

Her bayanın pudra seçimi farklılık göstermektedir. Kimisi Toz kimisi ise kompakt pudra kullanmaktadır.

Toz Pudra; kullanım açısından zor bir pudra çeşididir. Toz olması nedeniyle insanların üzerlerinde bulunan kıyafetlere bulaştığından dikkatli kullanımı sağlanmalıdır. Cildinizin parlak, teninizin renginden daha açık tende olmasını istiyorsanız ve aydınlık olsun isterseniz kullanım sağlayabilirsiniz. Bu pudrayı almayı düşünüyorsanız cildiniz ile aynı renkte olmasına dikkat etmelisiniz.

Kompakt pudra; cildin pürüzsüz olarak görünmesini sağlamaktadır ve kullanım açısından da çok kolay olduğundan ilk tercih olmaktadır. Çok uzun ömürlü olmadığından kısa sürede bitirilmesi gerekmektedir. Fondöten kullanmayan insanlar bu pudra çeşidini tek başına da kullanabilmektedirler.

Pudra Sürmenin İncelikleri

Kompakt Pudra; bu pudra çeşidini vuruş yaparak değil direk yüze yedirilerek sürülmesi gerekmektedir. Kullanım açısından kolay olması ve kıyafetlere bulaşmayacağından rahatlıkla kullanım sağlayabileceksiniz.

Toz Pudra; Süngerle kullanımı gerekmektedir. Fondötenden sonra kullanılması gerekmektedir. Bu pudra çeşidinde vuruş yapılarak sürümü gerçekleştirilmeli ve önce yanaklara daha sonrasında da yüzün tamamına sürülmelidir. Tabakasının da kalın değil ince tabaka olması yüzünüzün pürüzsüz olarak görünmesini sağlamaktadır.

Pudra Kullanmanın Püf Noktaları

 • Pudra her zaman için fondötenden sonra kullanılmalıdır. Kompakt pudra kullanan biriyseniz önce nemlendirici daha sonrasında kısa bir süre bekledikten sonra arkasından pudra sürmelisiniz. Eğer fondöten kullanıyorsanız önce nemlendirici, sonra fondöten sonrasında da pudra kullanmalısınız.
 • Pudra kullanırken gözaltına ya da çizgilerinizin olduğu bölgelere sürerken dikkatli olmalısınız. Bu bölgelerde pudrayı dağıtmakta zorluklar yaşayabilirsiniz. Toz pudra kullanıyorsanız daha da zor olduğunu bilmelisiniz. Toz pudra kullanırken çok az fondöten karıştırıp yüzünüzde uygulamalısınız. Pudra kullanırken sünger yerine fırça kullanıyorsanız fırça kıllarının uzun, yumuşak ve sık olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Tüylü bir yüze sahipseniz pudra kullanmamanız önerilir. Aksi takdirde tüylerin daha da ortaya çıkmasına neden olursunuz.
 • Pudra almak istediğinizde teninizde denedikten sonra almalısınız. O anda deneyemeyecek durumdaysanız şeffaf pudra alarak o anı kurtarmalısınız ve mümkünde onu en küçük boyutlusundan almalısınız.
 • Günlük yaşamınızda kullanacağınız pudra sizin için pürüzsüz bir cilt anlamına gelmektedir. Hangi mekana girerseniz girin mükemmel bir yüze sahip olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Profesyonel bir makyaj yapmamış olsanız dahi çok güzel görüneceğinizden emin olabilirsiniz. Ancak dikkatli kullanmalı ve püf noktalara dikkat etmelisiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

 1. byaquabutik dedi ki:

  Pudra kullanınca yüzüm pütür pütür oluyor hep. Sorun ne olabilir?

  • Guzellik dedi ki:

   Sevgili byaquabutik;
   Muhtemelen düzenli olarak peeling yapmıyorsunuz ve pudra sürünce ölü hücreler pütür pütür duruyor. Haftada 1-2 kere düzenli peeling yapar ve günlük nemlendiricinizi kullanırsanız bu sorundan kurtulursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir