Takma Kirpik Nasıl Takılır? Nasıl Çıkarılır?

Makyaj denilince akla ilk gelen bölge belki de dakikalarca uğraşarak tamamladığımız göz makyajıdır. Göz makyajlarında keskin ve etkileyici bakışlara sahip olabilmenin yollarından biri de kirpiklerimizin güçlü görünmesidir. Kirpiklerimizi dikkat çekici hale getirmenin çarelerinden biri de takma kirpiklerdir. Takma kirpikler, son zamanlarda sıkça tercih edilen makyaj aparatlarından biri oldu. Gerek gece makyajlarında gerek ise günlük kullanabileceğimiz bu kirpikler, göz makyajı için tamamlar nitelikte olup artık herkesin kolayca takıp kullanabileceği hale geldi. Artık kadınlar kozmetik mağazalarından satın alarak kendi imkanları ile rahatça kirpiklerini takıp çıkarabilir durumdalar.

Muhteşem kirpiklere sahip olmak için tercih edilen takma kirpiklerin kullanımı da oldukça kolaydır. Pek çok kadın bu kirpikleri istedikleri uzunlukta keserek veya kesmeden kullanmaktadır. Kirpiklerin uzunluğunun göz şekline göre belirlenmesi için, kirpikler göz kapağı üzerine tutularak da ölçülüp kesilebilir. Takmak kirpik için ihtiyaç duyulan araçlar; takma kirpikler, cımbız ve kirpik yapıştırıcıdır.

Takma Kirpik Nasıl Takılır?

  • Öncelikle takma kirpikleri kullanmadan göz makyajının bitmiş olması gerekmektedir. Göz farı, maskara ve eyeliner sürme işlemleri tamamlanır. İsteğe göre doğal kirpikler önceden kıvrılır.
  • Göz makyajı bittikten sonra, kirpikler bir cımbız yardımıyla kavrayarak alınır.
  • Takma kirpiklere, kürdan gibi sivri uçlu bir malzeme ile dipleri boyunca kirpik yapıştırıcı sürülür.
  • Yapıştırıcı etkisini artırmak ve kirpiklerin daha sonra uçlarında kalkmasını önlemek için bu şekilde 20 saniye kadar bekletilir.
  • Yapıştırıcı kuruduktan sonra kirpikler göz kapağı diplerinin ortasından başlanıp, oturtularak tamamen yerleşmesi için bastırılır.
  • Kirpiklerin yerleşip yapıştırıcının kuruduğundan emin olduktan sonra bastırma işlemi sona erdirilir.
  • Kirpikler ilk yapıştıkları sırada yapıştırıcıdan kaynaklı oluşan beyaz tabaka, bir süre sonra şeffaflaşarak kaybolur.

Takma kirpikler bu şekilde takılırken yapıştırıcının çok fazla kullanılmasından kaçınılmalıdır. Fazla kullanılan kirpik yapıştırıcısı kişiye ağırlık hissi verebilir ve rahatsız edebilir.

Takma Kirpikler Nasıl Çıkarılır?

Takma kirpikler kullanıldıktan sonra çıkarılmadan kişinin uyuması halinde göz sağlığına zarar verebilir. Kirpikler göz kapaklarının diplerinden yavaşça çekilerek çıkarılır. Takma kirpikler 3 defaya kadar kullanılabilir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sevil dedi ki:

    Yeni nesil mıknatıslı kirpikleri kullanmak en iyisi. Önceden çok korkuyordum yapışır da çıkmaz diye. Bu yüzden de yıllarca kullanmadım. Şimdi kullanıyorum.