Yağmurlu Günler İçin Makyaj Önerileri

Kadınlar ruh hallerine göre makyaj yapmayı tercih etse de hava şartlarını da göz önünde bulundurmaları, yağmurlu günlere karşı hazırlıksız yakalanmalarına engel olacaktır. Yüze temas eden yağmur damlalarını kayıtsız bırakmak adına önerilenlere kulak vermek, her türlü hava da bakımlı ve güzel olmayı sağlayacaktır.

Makyaj yapmanın püf noktalarını keşfederken hava şartlarına uygun da makyaj yapabilmeyi bilmek, güzelliğine önem veren bayanların işini kolaylaştıracaktır. Yağmurlu günler için kalıcı makyaj pek çok bayanın hayali olsa da ufak ipuçları ile günlük makyajı da büyük ölçüde kalıcı hale getirmek mümkündür.

Yağmurlu Günler İçin Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?

Yağmurlu günler için bayanların kurtarıcısı nitelikte olan ürünlerin tercih edilmesi, bir nebzede olsa yağmurlu havalardan daha az olumsuz etkilenmeyi sağlayacaktır. Günlük makyajın olmazsa olmazlarından biri olan maskarayı suya dayanıklı olanından kullanmak, göz alıcı gözlerin gün boyunca aynı formda kalmasını sağlayacaktır.

Renkli Nemlendirici Tercih Edilmeli

Cilt kusurlarını kapatmak amacıyla fondöten neredeyse her gün kullanılan bir makyaj ürünüdür. Yağmurlu günlerde ise fondöten tercihinin yerini renkli nemlendiricilere bırakması cildin doğal görünümünün yağmurdan daha az etkilenmesine olanak sağlayacaktır.

Yağmurun yağacağının tahmin edildiği günlerde ısrarla kapatıcı olarak fondöten sürülmesi yağmur sonrasında cildin ağırlaşmasını ve oldukça kötü bir görünümde olmasına neden olacaktır. İnce bir katman şeklinde renkli nemlendirici ile yüzü pürüzsüzleştirerek doğallık gün boyu sürebilir.

Krem Allık Tercih Edilmeli

Toz allıklara nazaran sudan daha az etkilenme özelliğine sahip olan krem allıklar yağmurlu günler için en ideal seçimlerden biri olacaktır. Uygulanması kolay ve cildi nemlendirdiği gibi suda akma ya da bulaşma yapmayan krem allıklar mutlaka her bayanın makyaj çantasında bulunması gereken kurtarıcı ürünler arasındadır.

Makyaj Sabitleyici Kullanılmalı

Makyajın kalıcılığını artıran ve son yıllarda ustaca makyaj yapanların vazgeçemediği sabitleyiciler, yağmurlu günlerin de korkusuzca geçirilmesine olanak sunmaktadır. Kusursuz görünen bir makyajın uzun süreceğinden emin olmak adına makyaj sonrasında sabitleyici ürünler mutlaka uygulanmalıdır.

Makyaj bazı kullanımı özellikle yoğun olarak yapılmış göz makyajının yağmur altında heba olmaması için eksik edilmemesi gereken bir üründür. Aksi halde oldukça koyu renkler tercih edilerek yapılmış göz makyajının akması ve tüm yüze bulaşması istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Yağmurlu Günlerde Makyaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağmurlu günlerde hava kadar kendini soluk hissetmek istemeyen bayanlar, hafifte olsa yapacakları makyajın kalıcılığı artırmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Yağmur başladığında nasibini alacak olan yüz bölgesini korumanın çok fazla mümkün olmamasından dolayı, makyaj malzemelerinin doğal olanlarını tercih etmek ve allık ve kapatıcı gibi ürünlerin krem formlarını tercih etmek mantıklıca olacaktır.

Yağmurlu havada günlük makyaj olarak sadece kapatıcı ve rimel sürecek olan bayanlar, BB krem ile cilt kusurlarını kapatmaları yerinde olacaktır. Krem şeklinde olması nedeniyle sudan az etkilenerek cilt yüzeyinde uzun süre kalma olasılığı BB kremin diğer kapatıcılara nazaran daha yüksektir.

Yağmurlu Günlerde Uzak Durulması Gereken Makyaj Malzemeleri

Farklı hava şartlarına göre sabit makyaj seçimlerinden ödün vermek günü kurtarmak için gereklidir. Söz konusu yağmurlu hava olduğunda ise fondöten, toz allık ve suya dayanıklı olmayan maskara özellikle kullanılmaması gereken ürünlerdir.

Ruj seçerken de parla rujlardan ziyade mat özellikte olanları tercih etmek sudan rujun daha az etkilenmesini sağlayacaktır. Yağmurlu günler için ucuz makyaj ürünlerinden uzak durulması gerekir. Kaliteli ürünlerin suya dayanıklılığı da fazla olacağı için mutlaka bu tür ürünler tercih edilmelidir.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yaprak dedi ki:

    Yağmurda kalınca makyajın akmaması pek mümkün olmuyor. O nedenle şemsiyeyi yanımdan ayırmıyorum. Bir şekilde yağmurda kalırsam silip tekrar yapıyorum.