Yaz Aylarında Pudra mı Fondöten mi Kullanmalı?

Kusursuz ve pürüzsüz görünüme sahip olmak için cilt makyajının olmazsa olmaz iki ürünü pudra ve fondötendir. Her iki ürün de makyajın yapı taşlarından kabul edilse de mevsime göre kullanım sıklıkları değişkenlik göstermektedir. Yaz aylarının sıcak ve nemli havası yüze yapılan makyajı olumsuz yönde etkilediği için olabildiğince sade ve az miktarda makyaj yapmakta yarar vardır. Aksi halde sıcak hava terlemenize neden olarak yüzün makyajı kusmasına sebep olacaktır.

Yaz Aylarında Pudra Tercih Edilmeli mi?

Fondötene nazaran çok daha sağlıklı ve hava almaya müsait olduğuna inanılan pudra, yaz mevsiminin en çok kullanılan kozmetik ürünü. Sağlıklı ve bir o kadar da güzel görünüme kavuşmak için yaz aylarında pudra kullanımı mümkündür. Ne yazık ki cilt tipini tanımayan ve kullanımda aşırıya kaçan pek çok bayan, pudranın yazın zararlarını görmüştür. Kendi cilt tonunuzu ve türünüzü tanıdıktan sonra pudrayı yaz kış tercih edebilirsiniz.

Pudra cilde uygulanırken özellikle tek kat olmasına özen göstermelisiniz. Aksi halde cildinizin tamamen kapanması söz konusu olacak ve nefes alamayacaktır. Nefes alamayan ciltte ise akne, iltihap, siyah nokta gibi pek çok sorun baş gösterir. Cildinizin yaz sıcağında güzel görünmesi ve sağlıklı kalması için mineralli ve nemlendirici oranı yüksek pudra kullanabilirsiniz.

Yaz Aylarında Fondöten Kullanılır mı?

Yaz aylarında özellikle sıcağın etkisini yoğun olarak hissettirdiği dönemde yalnız başına fondöten kullanmak pek de sağlıklı değildir. Yüzde parlaklığı ve yoğun yağ oranını arttıran fondöten tek başına sadece yağlı bir görünüm kazandıracaktır. Pudra kullanmaktan hoşlanmayanlar ise fondötenin en mat tonunu tercih etmelidir. Bunun yanında fondöten tercihinizi özellikle yaz aylarında transparan kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde terleme yoğunluğuna bağlı olarak akma ve ton değiştirme sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yazın Fondöten mi Yoksa Pudra mı Daha Etkili?

Pudra ve fondöten, kapatıcılığı ile pek çok bayanın olmazsa olamazı. Çoğu zaman birlikte kullanılan iki kozmetik ürünü yaz mevsiminde beraber kullanıldığında cildin yağlanmasına, sivilce sorunu yaşamasına sebep olmakta. Bu nedenle ikisinden birini tercih etmekte yarar vardır.

Yaz mevsiminde gece makyajı yapmayı tercih ediyorsanız bu durumda fondöten çok daha şık bir görünüm kazandıracaktır. Üstelik havanın serin olması akşam makyajında fondöteni kullanmayı kolaylaştıracaktır. Sabah makyajlarınız içinse pudra daha etkili ve sağlıklı olacaktır. Özellikle deniz kenarında olduğunuz dönemlerde fondötenden olabildiğince uzak kalmaya çalışmalısınız. Havanın sıcaklığı, nem oranı gündüz makyajında pudranın daha rahat kullanılmasını sağlamaktadır.

Pudra mı Yoksa Fondöten mi Daha Sağlıklı?

Yaz mevsiminde havanın değişimiyle paralel olarak kozmetik ürünlerinizi de değiştirmeniz gerekir. Bunun yanında bulunduğunuz şehrin ortamı da makyaj tercihiniz üzerinde etkili olmalıdır. Yazın en sıcak günlerinde deniz kenarında bulunuyorsanız pudra tercih etmelisiniz. Havanın nemli ve ıslak olduğu bu yerlerde fondöten yalnızca ıslaklık hissi verir. Ayrıca terin dışarıya çıkışına engel olduğu için gözeneklerinizin tıkanmasına da sebebiyet verecektir.

Şehir merkezlerinde havanın daha serin olduğu yerlerle yaz mevsimi çok daha rahat geçmektedir. Bu tarz şehirlerde fondöten kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Fondöten kullanırken fazlasının cildinizin havasız kaldığını, yorulduğunu unutmamalısınız.

Yaz Aylarında Pudra mı Fondöten mi Daha Kullanışlı?

Yaz aylarında pudra ve fondöten kullanımına dikkat edildiğinde önceliğiniz pudradan yana olmalıdır. Hem daha rahat hem de daha pratik kullanıma sahip olan pudra mineralli ve ter emici detaylarıyla yazın çok daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanında yüzünüzde cilt lekeleri ya da sivilce izleri çok yoğun şekilde belli oluyorsa bu durumda kapatıcılığı daha etkili olan fondöteni kullanmaya özen göstermelisiniz. Her ikisinin de yüzünüzde uzun süre kalmaması gerektiğini unutmamalısınız.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yaz Aylarında Pudra mı Fondöten mi Kullanmalı? için yorumda bulun

    Yaz Aylarında Pudra mı Fondöten mi Kullanmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yaz Aylarında Pudra mı Fondöten mi Kullanmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.