Yüze Kontür Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kusursuz bir makyajın olmazsa olmazlarından biri kontürdür. Bir nevi makyaj hilesi olarak tanımlanan bu uygulama, cildinizin olduğundan farklı görünmesine yardımcı olmaktadır. Şekil değişiklikleri, zayıflatmalar ve bronz bir tene kavuşmak kontür sayesinde rahatlıkla yapılabilmektedir.

Yüze kontür uygulamak için bilmeniz gereken bazı teknikler bulunmaktadır. Birkaç noktaya yoğunlaşılarak yapılan uygulama aynı zamanda bazı bölgeleri de geri plana itmektedir. Yüzünüzde belirgin olarak dudaklarınız ön plana çıksın isterseniz bu bölgeye kontür işlemi yapabilirsiniz. Gözleriniz ve alın kısmınız ön plana çıksın isterseniz bu durumda bu bölgeye yoğunlaşmalısınız.

Kontür uygulamasının en büyük avantajı, yüzünüzün daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmasıdır. Daha canlı ve ışıltılı yüze sahip olmanız kontürle çok daha kolaydır. Üstelik yalnızca yüzünüz için değil neredeyse tüm vücudunuzda bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Kontür Nedir?

Kontür; aydınlatıcı ve kapatıcı makyaj malzemeleriyle yapılan makyaj uygulamasıdır. Yüzün hat değişikliğine ihtiyaç duyulduğunda ya da kapatılması gereken kusurlar olduğunda ideal bir işlemdir. Bayanların pek çoğu ikinci amaçla kontür uygulaması yapmaktadır.

Profesyonel bir makyaj uzmanıyla yapılabildiği gibi evinizde kendiniz de rahatlıkla kontür uygulaması yapabilirsiniz. Yüzünüze hâkim olduktan sonra istediğiniz şekilde değişikliğe gidebilirsiniz. Bir süre sonra daha kolay yaptığınızı siz de fark edeceksiniz.

Kontür için Hangi Malzemeler Gerekmektedir?

Kontür uygulamasını yapabilmek için cildinizde renk tonunu ayarlayabilecek malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Cilt tonunuzu bildiğiniz sürece malzemeleri temin etmek bir hayli kolay olacaktır. Öncelikle kendi cilt tonunuzdan bir ton açık, bir ton koyu kapatıcı almanız gerekmektedir. Bir diğer adıyla fondöten ve aydınlatıcı olan bu ürünleri cildinize uyguladığınızda fark sizi de şaşırtacaktır.

İki temel malzemenin yanında kontür kitleri de kullanabilirsiniz. Özellikle kontür için üretilen kitlerden tercih ettiğinizde rahatlıkla uygulama yapabilirsiniz. Tercihinizi fırçayla sürülebilenlerden ziyade süngerle sürülebilen kitlerden yana kullanmalısınız. Bu şekilde cildinize uygularken eliniz daha rahat hareket edecektir. Bunun yanında kalem kitler de kullanılabilir. Daha kolay kavranabilen bu malzemelerle ilk yaptığınız uygulamaları daha kolay atlatabilirsiniz.

Kontür Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kontür yaparken yüz şeklinizi dikkate almayı unutmamalısınız. Yüzünüzün kare ya da yuvarlak olması durumu oldukça değiştirecektir. Üstelik ürünleri bu bilinçle kullanmazsanız makyajınız bir hayli kötü duracaktır.

Kontür uygulamasını yapmak için ürün alırken ışıltı bulundurmayan ürünleri tercih etmelisiniz. Simli ya da parıltılı olan ürünler, bronz bir görünüm elde etmenize engel olur. Üstelik doğallığınızı da baştan aşağı bozar. Işıltılı ürünler, kapatmak istediğiniz noktaların daha çok dikkat çekmesine de neden olabilir.

Kontür yapmadan önce bu konuda bir süre araştırma yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bilen kişilerden birkaç saat eğitim alabilir ya da video üzerinden önce izleyip daha sonra uygulayabilirsiniz.

Makyaj ne kadar sakin ve zamana yayılarak yapılırsa o kadar güzel olur. Özellikle kontür uygulamasını yaparken asla acele etmemelisiniz. Aksi halde dağınık, dalgalı ve kötü görünen bir makyajınızı olacaktır.

Kontür Hangi Tonlarda Seçilmelidir?

Kontür yaparken dilerseniz farlarla dilerseniz kontür kitleriyle uygulayabilirsiniz. Bunun yanında bronzer seçiminiz de bulunmaktadır. Bronzer tercihi, kontür uygulaması için riskli bir tercihtir. Bunun temel nedeni renklerinin biraz daha turuncuya yakın olmasıdır. Bronz görünmeniz için üretilen bu ürünler, tüm yüze kontür şekli ile uygulandığında komik bir görüntü verebilmektedir.

Beyaz tenli kişiler için en uygun kontür tonları griye yakın toprak tonlarıdır. Soğuk renkler olarak adlandırılan bu renkler, cildinizde değişime daha rahat adapte olmaktadır. Buğday tenli kişiler için kahverenginin koyu tonları tercih edilmelidir. Cildinizin tonunu da göz önünde bulundurarak koyu renk aralığından tercih yapabilirsiniz. Esmer ten rengine sahip kişiler ise kahverenginin en sıcak tonlarını tercih etmelidir. Bu şekilde kontür kendini daha rahat belli edecektir.

Elmacık Kemikleri için Kontür Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kendi ten renginizden açık tercih ettiğiniz fondöteni; aydınlık kalmasını istediğiniz elmacık kemiklerinizin üzerine, alnın alt kısmına, yanakların iç bölgesine sürün. Koyu tonlarda seçtiğiniz ürünü ise önce elmacık kemiklerinizin hemen altına çizgi şeklinde sürün. Daha sonra bu çizgiyi fırça ya da sünger yardımıyla yuvarlak ve hafif hareketlerle dağıtın. Dağıtma uygulamanız aşağı ve yukarı yönde olmalı fakat çok uç noktalara gitmemelisiniz. Bu şekilde elmacık kemikleriniz ön plana çıkmış olacaktır.

Elmacık kemiklerinin ön plana çıkması için yapılan kontür uygulamasında aydınlatıcınızı kemiklerinizin hemen üzerine uygulamalısınız. Sonrasında yüzünüzün alın kısmı ile burnun birleştiği noktaya, çene üzerine aydınlatıcı uygulayabilirsiniz.

Alın için Kontür Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Kontür uygulamasını yalnızca elmacık kemikler için değil tüm vücut için uygulayabilirsiniz. En çok tercih edilen uygulama yanak küçültme olduğu için çoğunlukla bu yönde yapılmaktadır. Siz tüm yüzünüzün daha küçük görünmesini arzu ederseniz bu durumda elmacık kemiklerine ilave olarak alın kontürü de uygulamalısınız.

Alın bölgesine kontür uygulaması yaparken alnınızın daha geri planda kalmasını sağlamak için aydınlatıcınızı burnun bittiği noktadan başlatmalı, yukarı doğru çıkarmalısınız. Bunu yelpaze şeklinde düşünebilirsiniz. Burnun bittiği nokta, kaş ortası olmak üzere sağa ve sola doğru aydınlatıcıyı genişletmelisiniz. Bunun hemen arkasından koyu tondaki ürününüzü, alnınızın saç diplerinden başlayarak biraz içeri doğru uygulamalısınız. Önce yay gibi bir çizgi çekip daha sonra içeri doğru dağıtabilirsiniz. Böylece daha doğal bir görüntü elde edilebilecektir.

Burun Kontürü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kontürün en çok tercih edildiği bölgelerden biri de burun civarıdır. Burnuyla ilgili sıkıntısı olmayanlar yalnızca elmacık kemiklerine ve alınlarına uygulayarak kontürü sonlandırabilir ancak burun küçültmek isteyenler bu bölgeye de uygulama yapmak zorundadır.

Burnunuzun yapısı, kontür işlemi için oldukça önemlidir. Bunun temel nedeni şekli buna göre verecek olmanızdır. Özellikle kemik eğriliği olanların bu konuda biraz daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Burun kontürünü uygularken kaşlarınızın başladığı noktayı belirlemelisiniz. Bu noktalardan burnunuzun ortasına kadar paralel iki çizgi çekmelisiniz. Koyu tonlarda çektiğiniz bu çizgileri daha sonra fırça yardımıyla aşağı doğru dağıtmalısınız. Amacınız orta çizginin aydınlık kalmasını sağlamaktır. Sonra aydınlatıcı ile burnunuzun ve alt kısmının üzerinden geçmelisiniz.

İki yan tarafa inerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta göz pınarınızın başladığı yere kadar inmemektir. Yalnızca burun çerçevesinde kalmaya dikkat etmelisiniz.

Dudak Kontürü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kontür uygulaması yaparken amacınız dudaklarınızı daha dolgun göstermek ve ön plana çıkarmak ise yapmanız gereken uygulama oldukça kolaydır. Kontür işlemini elmacık kemiklerinize uygulamalısınız. Daha sonra burun ve alın kısmını da tamamladıktan sonra çenenizin sağ ve sol altına koyu tonları uygulamalısınız.

Dilerseniz elmacık kemikleriniz için yaptığınız koyu tonu, aşağı kadar sarkıtarak çenenize doğru indirebilirsiniz. Bu şekilde yüzünüz de küçük görünecektir. Kulak altı olarak bilinen noktalardan çene içine doğru koyu tonu dağıtarak gelmelisiniz. Daha sonra çenenizin üzerine, dudağınızın alt ve üst çukurlarına aydınlatıcı sürmelisiniz.

Kontür Uygulamasında Pudra Kullanılır mı?

Kontür uygularken kullanacağınız ana malzeme, fondöten olmalıdır. Fondötenle yaptığınız kontür makyajı daha net ve şık bir makyaj olacaktır. Bunun yanında siz şıklıktan ziyade doğallık arıyorsanız pudra tercih etmelisiniz. Kendi ten renginizden açık ve koyu olmak üzere iki ayrı pudra kullanabilirsiniz. Pudra kullandığınızda yüzünüz çok keskin görünmeyecektir.

Hangi ürünle yaparsanız yapın sonunda muhakkak sabitleyici pudra kullanmalısınız. Bunun için transparan pudralar oldukça idealdir.

Kontür Uygulaması Yapmak Ne Kadar Sürer?

Kontür uygulamanız, profesyonel makyözler tarafından yapılıyorsa yalnızca 15-20 dakikada kusursuz bir kontür uygulamasına sahip olabilirsiniz. Bunun yanında kendiniz evde denemek isterseniz muhakkak en az 1 saatinizi alacaktır. Eliniz daha alışmamış ve acemi şekilde deniyorsanız gitmek istediğiniz yere en az 2- 2,5 saat önceden hazırlanmaya başlamalısınız. Yapacağınız herhangi bir olumsuz işlemle vakit kaybetmek istemezsiniz.

Çocukluk yaşlarımdan beri değişik makyaj teknikleri ilgimi çeker. Yalnızca bir hobi olarak başlayan işimde yıllar içerisinde kendimi geliştirdim. Güzellik uzmanı ve estetisyen olarak çalışıyorum. Tecrübelerimi paylaşmayı seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yüze Kontür Uygulaması Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Yüze Kontür Uygulaması Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yüze Kontür Uygulaması Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.